Utangaçlık Nasıl Yenilir, 4 Harika Yöntem

Utangaçlıktan kurtulmak için pratik taktikler

Günlük yaşamı derinden etkileyerek insanın mutsuz olmasına neden olan olumsuz duygusal-düşünsel durumlardan birisi de utangaçlıktır.

  • Ancak utangaçlık ne bedenimizin bir organıdır ne de kişiliğimizin bir parçasıdır. Utangaçlık uygun yöntemlerle kolayca üstesinden gelinebilecek “bir engel”den başka bir şey değildir.

Bu yazımızda yaşama aktif biçimde katılmanıza engel olan utangaçlığı nasıl yenebileceğinize dair 4 etkili taktik hakkında bilgiler vereceğiz.

İşte utangaçlık nasıl yenilir sorusuna uzmanların verdiği en önemli yanıtlar

Bilinçaltını ehlileştir, sorunu çöz!

Bizi yöneten ve yönlendiren aslında bilinçli tarafımız değil bilinçaltımızdır. Gerçekten de günlük hayat içerisinde yapmış olduğumuz en küçük aktivitelerden en büyüklerine kadar neredeyse tamamını bilinçaltı yönetir. En basitinden kalbimizin çalışmasından tutun, iç organlarımızda işleyen milyonlarca işleme kadar her birinin yönetimi ve denetimi bilinçaltı tarafından kontrol edilir.

Aynı şekilde bilinçaltının beynimizi de büyük anlamda kontrol ettiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

İşte bilinçaltı meselesine yakından baktığımızda ve konuyu “utangaçlık nasıl yenilir” bağlamında değerlendirdiğimizde şu sonuca varabiliriz:

Eğer beynimizi kendimize itaat ettirmek istiyorsak ve utangaçlık nasıl yenilir sorusunun en güvenilir cevabını öğrenmek istiyorsak, bilinç altımızı ehlileştirmeye (yani uysallaştırmaya ve bize hizmet edecek bir kıvama getirmeye) mecburuz.

Bunu hayal terapi ile yapmamız mümkündür, şöyle ki:

Bilinçaltı gerçekle hayali birbirinden ayırt edemez ve bu nedenle kurduğumuz hayaller bilinçaltı tarafından gerçek şeklinde algılanır.

Örneğin gün içerisinde yaşadığımız bir olay karşısında vermemiz gereken tepkiyi vermediğimizde, sonrasında bu tepkiyi hayalimizde verdiğimizde yine de rahatlarız. Çünkü bilinçaltı hayalimizde verdiğimiz bu tepkinin gerçek olduğunu zanneder ve buna inanır.

Bu durum, hayalimizde limon yediğimizi düşündüğümüzde ağzımızın sulanmasına benzer. Gerçekten de hayalinizde limon yediğinizi düşünmeye başlarsanız, ağzınızın sulanmaya başladığını hissedeceksiniz; işte bu durum, bilinçaltının gerçek ile hayali birbirinden ayırt edemediği gerçeğinin sadece bir örneğidir.

Peki bu durumu utangaçlığı nasıl tatbik edebiliriz ve bu yöntemle utangaçlık nasıl yenilir sorusunun ve sorununun üstesinden nasıl gelebiliriz?

Şöyle: Hayalinizde kendinizi tamamen özgüvenli ve tamamen dışa dönük bir ortamda düşünün, bu ortamda oldukça etkin ve oldukça konuşkan bir şahsiyet olarak kendinizi tasarlayın.

Bu tasarımı ve bu imajı yeterince güçlü bir şekilde yapabilirseniz ve bunu sürekli bir şekilde gerçekleştirebilirseniz, bilinçaltınız bu hayalin gerçek olduğunu zannedecek ve böyle bir ortamda sizin daha özgüvenli ve daha atak olmanızı sağlayacaktır.

Böylesine bir duruma alışan bilinçaltı, gerçek bir ortamda da böyle özgüvenli ve atak almaya çalıştığınızda sizi yarı yolda bırakmayacak ve önceden zaten alışmış olduğu bu durumu rahatlıkla kabul edecektir.

İşte size utangaçlık nasıl yenilir sorusunun harika bir cevabı ve mükemmel bir taktik, bu taktiği ve etkili yöntemi güzel bir şekilde uygulayıp hayalinizde canlı ve renkli bir imaj yaratabilirseniz, kısa sürede utangaçlığın üstesinden gelecek ve kendinizi çok daha rahat hissetmeye başlayacaksınız. Bunun için boş vakitlerinizde bol bol hayal kurun ve gerçekte yapamadığınız şeyleri hayalinizde yaparak kendinizi bu anlamda geliştirmeye çalışın.

İçsesini Dizginleme Yöntemi

İnsanoğlu dünyaya geldiğinde çevresindeki insanlardan birçok şey öğrenir, hatta neredeyse öğrendiği her şeyi ilk etapta çevresinden öğrenir.

Genetik faktörleri devre dışı bıraktığınızda, aslında utangaçlığın ve çekingenliğin de çevreden öğrenildiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Çünkü ilk etapta aile ortamı, sonrasında ise yakın çevre insanı her anlamda motive eder veya sekteye uğratır.

Dolayısı ile çevresinde motive edici ve pozitif insanlar bulunan kişiler daha özgüvenli ve daha atak bir kimliğe bürünürken, yadırgayıcı ve negatif enerjinin bol olduğu bir çevrede yetişen insanlar ise daha utangaç ve daha çekingen olurlar.

İşte çevredeki insanların yönlendirmesi ile çekingen ve utangaç bir şahsiyete bürünmek zorunda kalan bu insanlar, içten içe sürekli bir şekilde başaramayacaklarını ve yapamayacaklarını düşünmeye başlarlar.

Zaten utangaçlığın ve çekingenliğin temelinde de “yapamazsın, başaramazsın” telkinleri yatar, işte bu telkinler biz farkına varmadan bilinçaltımıza yerleşir ve iç sesimiz devamlı olarak bizi yapamayacağımıza dair söylemlerle yönlendirmeye çalışır.

İşte bu noktada yapmamız gereken en önemli şey, iç sesinizi denetim altına almak ve bizi olumsuz bir şekilde yönlendirmeye çalıştığı her seferinde onu motive etmeye çalışmaktır. Yani içinizden “bunu yapamazsın, başarılı olamazsın” söylemlerini duyduğunuz her seferinde, bu sesi susturarak ve bastırarak “hayır yapabilirim ve başarılı olabilirim” telkiniyle kendinizi motive etmeye çalışmalısınız.

Bu telkinleri yeterince ve etkili bir şekilde yaptığınızda, birkaç hafta içerisinde bu olumsuz telkinlerin neredeyse tamamen ortadan kalktığına ve onların yerini daha olumlu ve daha yapıcı telkinlerin aldığına şahit olacaksınız.

İlginizi Çekebilir: Aşk Evliliği mi Yapmalıyım Mantık Evliliği mi?

Gözlemleyen Bilince Ulaşma Yöntemi

Birçok kişinin utangaçlık hissetmesinin nedenlerinden biri de kendisini yeterince ve dikkatli bir şekilde gözlemleme yetisinden mahrum olmasıdır.

Oysaki bir insanın kendisini gözlemleme yetisi, onun hayata daha pozitif ve daha anlamlı bakmasını sağlamakla birlikte çevresinde gözlemlediği olaylardan daha sağlıklı veriler toplamasını da temin eder.

Yani dikkatli bir gözlemci olmak daima pozitif bir değer katar insana. Fakat biz burada “gözlemleyen ben” ifadesini, kişinin özellikle iç dünyasına odaklanarak kendisini derli toplu bir şekilde gözlemlemesi anlamında kullanıyoruz.

Yani iç dünyanıza eğilmeli ve kendi içinizde yaşanan gelişmeleri dikkatli bir şekilde gözlemleyerek kendinizi daha yakından tanımaya çalışmalısınız. Zaten bunu yaptığınızda, “utangaçlık nasıl yenilir” sorusunun cevabını kendi kendinize vermenin en güvenilir yollarını da bulmuş olacaksınız.

Çünkü bu sayede dışarıdan tavsiye almak yerine kendi ölçüleriniz ve kendi ölçütleriniz içerisinde kendinizi motive etmenin ve daha pozitif bir hale bürünmenin yollarını bulmuş olacaksınız. Kısaca kendinizi daha dikkatli bir şekilde gözlemleyerek, içinizde bulunan ve keşfedilmeyi bekleyen cevheri ortaya çıkarmaya çalışmalısınız.

Takviye Gıdaların Gücü

Şimdi de birçok yerde bahsedilmeyen, ama üzerinde mutlaka ama mutlaka durulması gereken ve utangaçlığı yenmenin oldukça etkili ve güçlü bir yolu olan “beslenme faktörü”nden bahsetmek istiyoruz.

Sizin bu konuda özellikle şekeri ve şekerli yiyecekleri hayatınızdan uzak tutmanızı tavsiye ederek söze başlamak isteriz. Çünkü yapılan birçok araştırma şekerin ve şekerli yiyecek ve içeceklerin, insan beyninde negatif ve yıkıcı bir etki yarattığını ortaya koymaktadır.

Utangaçlığın ise büyük miktarda beyinde gerçekleşen bir aktivite olduğunu hesaba kattığımızda, beynimize ciddi zararlar veren şekerin ve şekerli gıdaların, bizi utangaçlığa mahkum ettiği gerçeğini de rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bu bağlamda günlük beslenmeniz içerisinde karbonhidratı mümkün mertebe azaltmaya ve kendinizi şekerden olabildiğince uzak tutmaya çalışmanızı tavsiye edebiliriz.

Basit karbonhidratlar içerisinde değerlendirilebilecek ekmeği ve şekerli gıdaları hayatınızdan çıkardığınızda, çok daha aktif ve enerjik olduğunuzu görecek ve utangaçlık rahatsızlığından uzak yaşamaya başladığınızı bizzat tecrübe edeceksiniz.

Eğer utangaçlık nasıl yenilir sorusunu ciddi şekilde soruyor ve gerçekten bu sorunun cevabını arıyorsanız, bundan sonraki süreçte sağlığınıza ve beslenmenize çok daha dikkat etmeli ve özellikle de şekerli gıdalardan kesinlikle uzak durmalısınız.

Eğer gerçekten yaşamınızı değiştirecek bir mucizeye ihtiyacınız var ise bundan böyle mucize aramanıza gerek kalmayacak; çünkü artık Her Kapıyı Açan Murat Duaları Kitabı'nın mucizesine siz de şahitlik edeceksiniz.

Şuraya tıklayıp Her Kapıyı Açan Murat Duaları Kitabı'nı indirin.

Aşağıdaki yorumlar bizi de gerçekten çok etkiledi, siz de şok olacaksınız:

blank blank blank blankblank blank blank blank blankblank blank blank blank blankblank blank

Daha bunlar gibi yüzlerce farklı ve ilgi çekici yorum var.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.