Şifa Duası Ayet ve Hadislere Dayanan Niyazlar

En tesirli ve sahih şifa duaları ile sağlığınıza kavuşacaksınız, inşallah!

Hastalıklar da hayatta karşımıza çıkan her şey gibi yüce Allah’ın takdiri ile görülür. Zira hastalık dönemlerinde hem hastanın kendisi hem de yakınları büyük bir sınavdan geçmektedir. Bu dönemlerde isyankar olmamak, yüce Allah’ın takdirine rıza göstermek ve şifa bulmak için doktor desteği almak büyük önem arz etmektedir. Aynı zamanda etkili dualarla yüce Allah’a el açarak şifa talep etmek de inşallah mucizevi sonuçlar alınmasını sağlayacaktır.

Şifa duası olarak okunan pek çok farklı dua bulunmaktadır. Bu dualar içinde en tesirli olanlar ayet ve hadislere dayananlardır. Aşağıda Hazreti Muhammed’in bizzat okuyup müminlere tavsiye ettiği şifa duası ile Kuran-ı Kerim ayetlerine dayanan şifa duasının sözlerine yer verilmiştir. Ayrıca dua etme adabı ile ilgili bazı önemli hususlar hakkında da bilgi verilmiştir.

İşte en tesirli şifa duaları ile okunma usulü hakkında bilmeniz gereken her şey

Hasta kişilerin bizzat okumaları tavsiye edilen şifa duası

Şuara suresinin 80. ayeti kerimesi hasta olan kişiler tarafından okunduğunda hem kişinin dayanma gücü artar hem de kısa sürede şifa bulmasına vesile olur.

Hasta kişilerin okuması tavsiye edilen şifa duasının sözleri:

Bismillahirrahmanirrahim

Ve iza merıdtü fe hüve yeşfın. (amin)

Duanın Türkçe meali:

“Hastalandığımda da O bana şifa verir.” (Şuara-80)

Bu kısa duayı hasta kişiler tamamen iyileşene kadar sıkça okumalıdır. Duanın muazzam tesirler gösterdiği ve pek çok müminin şifa bulmasına vesile olduğu belirtilmektedir.

Hz Muhammed’in dilinden şifa duası

Hazreti Muhammed’in hastaları ziyaret ederken okuduğu ve pek çok sahabenin iyileşmesine vesile olan bu etkili dua daha sonra müminler tarafından örnek alınarak şifa duası olarak okunmuştur.

Bu etkili duayı hasta kişinin bizzat kendisi okuyabileceği gibi hasta yakınları da okuyabilir. Eğer duayı hasta yakınları okuyorlarsa kimin şifa bulması için dua ettiklerini açık bir dille niyet etmeleri gerekmektedir.

Büyük alimler bu duanın farz namazlarından sonra okunmasının ve dua sözlerinin peş peşe 3 defa tekrar edilmesinin daha faziletli olacağını ifade etmişlerdir.

Hz Muhammed’in okuduğu şifa duasının sözleri:

Bismillahirrahmanirrahim

“Ezhibil-be’se rabben’nasi eşfi ve enteş’şafi la şifae illa şifauke şifaen la yuğadiru sekame.” (amin)

Duanın Türkçe karşılığı

“Bu hastalığı gider ey insanların Rabbi! Şifâ ver, çünkü şifâ verici sensin. Senin vereceğin şifâdan başka şifâ yoktur. Öyle şifâ ver ki hiçbir hastalık kalmasın.” (Buhârî, Müslim, Ebû Dâvud)

İlginizi Çekebilir: Bereket Duası

Hasta ziyaretlerinde okunan şifa duası

Hasta ziyareti sırasında şifa duası okumak inşallah şifa bulunmasına vesile olur. Ancak ziyaret sırasında uzun duaların okunması bazen hasta üzerinde olumsuz tesir de bırakabilir. Çünkü hasta kendisinin kötü durumda olduğu hissine kapılabilir. Bu itibarla sadece bir cümleden ibaret olan şifa duasının okunması daha isabetli olmaktadır.

Peygamber Efendimiz hasta ziyaretlerine gittiğinde onlara hitaben şu sözleri söylerdi:

“Allahüme şeffi”

Bu hitap “Allah’ım ona (hastamıza) şifa ver.” anlamındadır.

Buhârî, Müslim ve Ebû Dâvud gibi büyük alimlerin naklettikleri bu kısa ifadeyi hasta ziyaretlerinde söylemeyi alışkanlık haline getirmek inşallah hayırlara vesile olacaktır.

Ağır hastalıklardan kurtulmaya vesile olan şifa duası

Tedavisi zor ve uzun süren ağır hastalıklarda Haşr suresinin 24. ayeti kerimesinin dua hükmünde okunması tavsiye edilmektedir. Bu ayeti sabahın ilk saatlerinde ve gece uyumadan önce okumak daha makbul kabul edilmektedir.

Ağır hastalık hallerinde okunması tavsiye edilen duanın sözleri:

Bismillahirrahmanirrahim

Huvallahul halikul – bariy-ulmusavviru lehum’esma ulhusna yusebbihu lehu ma fiyssemavati vel’ardı. Ve huvel’aziyzulhakiymu. (amin)

Duanın Türkçe meali

O, yaratan, yoktan var eden, şekil veren Allah’tır. Güzel isimler O’nundur. Göklerdeki ve yerdeki her şey O’nu tesbih eder. O, mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir. (Haşr-24)

Sözleri verilen bu duaların dışında okunması tavsiye edilen bazı sureler de bulunmaktadır. Bedensel rahatsızlıkların şifası için Fatiha, İhlas ve Duha surelerinin okunması inşallah faydalı olacaktır. Ruhsal sıkıntılar içinse İnşirah, Felak, Nas ve Ala surelerinin okunması tavsiye edilmektedir.

Büyük alimler hastalıklarla mücadele edilirken devamlı dua edilmesini, tövbe istiğfar etmeye devam edilmesini, Allah’ın her türlü nimeti için şükredilmesini ve küçük de olsa bir miktar sadaka verilmesini tavsiye etmektedir. Bu uygulamalar inşallah kişinin hastalıklardan kurtularak şifa bulmasına vesile olacaktır.

Eğer gerçekten yaşamınızı değiştirecek bir mucizeye ihtiyacınız var ise bundan böyle mucize aramanıza gerek kalmayacak; çünkü artık Her Kapıyı Açan Murat Duaları Kitabı'nın mucizesine siz de şahitlik edeceksiniz.

Şuraya tıklayıp Her Kapıyı Açan Murat Duaları Kitabı'nı indirin.

Aşağıdaki yorumlar bizi de gerçekten çok etkiledi, siz de şok olacaksınız:

blank blank blank blankblank blank blank blank blankblank blank blank blank blankblank blank

Daha bunlar gibi yüzlerce farklı ve ilgi çekici yorum var.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.