Nazar Hakkında İlginç Bilgiler ve Nazar Duasının Sözleri

Nazar haktır, nazar duası okumak dini sorumluluktur

Günümüzde bazı insanlar nazara inanmadıklarını ifade etmekte ve nazarın batıl bir inançtan ibaret olduğunu iddia etmektedir. Bu kesinlikle doğru değildir. Zira nazarın varlığı dini kaynaklarda açık bir şekilde kabul edilmektedir.

Bu hususta Hazreti Muhammed şöyle buyurmaktadır:

“Göz değmesi haktır.” (Müslim, Ebu Davud)

“Göz değmesi haktır. Eğer kaderi (delip) geçecek bir şey olsaydı, bu, göz değmesi olurdu.” (Müslim, Tirmizî)

Kuran-ı Kerim’de de Peygamber Efendimizin müşrikler tarafından nazarlandığı ve Allah’ın izni ile korunduğu ifade edilmektedir. (Kalem-51,52)

Büyük alimler de nazar konusunda müminleri uyarmışlar ve bu şer güçten korunmak için nazar duası okumayı tavsiye etmişlerdir. Zira eğer bir tehlike söz konusu ise bu tehlikeye karşı kendisini ve sevdiklerini korumak dini açıdan da görev kabul edilmektedir.

Nazar duasının sözlerine geçmeden nazar kavramı hakkında birkaç soruda kısaca bilgi vermenin faydalı olacağı kanaatindeyiz.

Nazar konusunda bilim ne diyor?

Uzun çağlar boyunca bilim dünyası nazarın olmadığı yönünde görüşler savundu. Ancak son yıllarda İngiltere, Rusya ve Kanada’da onlarca üniversitede nazarın varlığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Günümüzde bilim dünyası artık nazarın varlığını kabul etmekte ve bu gücün bütün sırlarını çözmek için çalışmalar yürütmektedir.

Anne babaların çocuklarını nazarlaması mümkün mü?

Evet anne babaların çocuklarını nazarladığı yönünde güçlü tespitler mevcuttur. Bundan ötürü evlatlarını seven anne babalara dikkatli olmaları ve devamlı Allah’ın adını anarak nazardan korunmaları tavsiye edilmektedir.

Nazar en çok kimlere değer?

Nazarın daha çok gebe kadınlara, yeni doğmuş bebeklere ve erkek çocuklarına değdiği yönünde görüşler bulunmaktadır. Ancak herkesin nazara maruz kalabileceğini bilmek ve bu konuda duyarlı davranmak en doğru yaklaşım olacaktır.

Renkli gözlülerin nazarı daha mı güçlü?

Halk arasında renkli gözlü insanların daha güçlü biçimde nazarladıkları yönünde görüşler ileri sürülmektedir. Bu görüş bilimsel gerçeklerle tamamen zıttır.

Son yıllarda yapılan pek çok araştırmada renkli gözlü insanların nazarlama konusunda diğer insanlar kadar etkili olmadıkları görülmüştür. Hatta uzmanlar renkli gözlü insanları “nazarı en az olan kişiler” kategorisinde değerlendirmektedir.

Nazar duası Kuran ayetlerine dayanır ve muazzam etkilidir

Nazar duaları nazar değmeden önce okunan koruyucu dualar ile nazar değdikten sonra okunan şifa duaları olarak iki grupta toplanabilir.

İslam tarihi boyunca nazar duası olarak en yaygın biçimde okunan niyazlar ise Kuran ayetlerine dayanan dualardır. Bu dualar sözlerinden şüphe duyulmayacak sahih dualardır ve olumlu tesirlerine defalarca tanık olunmuştur.

Burada sözlerini aktaracağımız nazar duası da “Kuran ayetlerine dayanan nazar duası”dır.

Aşağıda sözleri verilen nazar duaları nazara maruz kalan kişi tarafından bizzat okunabileceği gibi aileleri tarafından vekaleten de okunabilir.

Nazar değmeden önce okunan koruyucu nazar duası

Nazardan korunmak için okunan dua Felak ve Nas surelerinden oluşmaktadır. Bu iki sureye birden Muavvizeyetyn adı verilmektedir. Bu dua nazarından şüphe duyulan kişilerle karşılaşmadan önce okunmaktadır. Güzel işler yapılmadan önce ve topluluk önüne çıkmadan evvel de bu duaya başvurulmaktadır.

Duanın sözleri şöyledir:

Bismillahirrahmanirrahim

Kul e’uzü birabbilfelak. Minşerri ma halak. Ve min şerri ğasikın iza vekab. Ve min şerrinneffasati fiyl’ukad. Ve min şerri hasidin iza hased.

Bismillahirrahmanirrahim

Kul e’uzü birabbinnas. Melikinnas. İlahinnas. Min şerrilvesvasil hannas. Elleziy yüvesvisü fiysudurinnas. Minel cinnetivennas. (amin)

Dua sözlerinin peş peşe üç defa okunması büyük alimlerin önerileri arasındadır. Ayrıca dua okunduktan sonra yüce Allah’a şükretmek ve Peygamber Efendimize salavat getirmek de tavsiye edilmektedir.

Nazar duasında geçen surelerin Türkçe karşılıkları

De ki: “Ben, ağaran sabahın Rabbine sığınırım. Yarattığı şeylerin şerrinden. Karanlığı çöktüğü zaman gecenin şerrinden. Ve düğümlere üfleyen büyücülerin şerrinden. Ve hased ettiği zaman hasetçinin şerrinden. (Felak suresi)

De ki: Sığınırım ben insanların Rabbine. İnsanların hükümdarına. İnsanların ilâhına. O sinsi vesvesecinin şerrinden. O ki, insanların göğüslerine vesveseler fısıldar. Gerek cinlerden, gerek insanlardan. (Nas suresi)

Nazar değdikten sonra okunan nazar duası

Kalem suresi 51 ve 52. ayetler nazarın etkileri görüldükten sonra okunmaktadır. Bu ayeti kerimeler şifa duası hükmünde olup nazarın bertaraf edilmesinde muazzam tesir göstermektedir.

Bismillahirrahmanirrahim

Ve in yekadulleziyne keferu leyuzlikuneke biebsarihim lemma semi’uzzikre ve yekulune innehu lemecnunun. Ve ma huve illa zikrun lil’alemiyne. (amin)

Duanın Türkçe meali de şöyledir

Şüphesiz inkâr edenler Zikr’i (Kur’an’ı) duydukları zaman neredeyse seni gözleriyle devirecekler. (Senin için,) “Hiç şüphe yok o bir delidir” diyorlar.

Hâlbuki o (Kur’an), âlemler için ancak bir öğüttür. (Kalem-51, 52)

Eğer gerçekten yaşamınızı değiştirecek bir mucizeye ihtiyacınız var ise bundan böyle mucize aramanıza gerek kalmayacak; çünkü artık Her Kapıyı Açan Murat Duaları Kitabı'nın mucizesine siz de şahitlik edeceksiniz.

Şuraya tıklayıp Her Kapıyı Açan Murat Duaları Kitabı'nı indirin.

Aşağıdaki yorumlar bizi de gerçekten çok etkiledi, siz de şok olacaksınız:

blank blank blank blankblank blank blank blank blankblank blank blank blank blankblank blank

Daha bunlar gibi yüzlerce farklı ve ilgi çekici yorum var.

 

 

Barışma Duası ve Evliyaların Dilek Duası başlıklı yazılarımız da ilginizi çekebilir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.