Nasip Duası Hükmünde 2 Ayet ve 1 Hadis

Nasip Allah’tandır, dua ederek nasibini Allah’tan ister

Bir müminin başına gelen hayır ve şer her şeyin Allah’tan olduğunu bilir. Zira senin başına ancak Allah’ın yazdığı şey gelir. Kişi kendisine nasip edilenden ne bir fazlasına sahip olur ne de ona bir eksik verilir. Çünkü nasip kişiye Allah’ın lütfettiği her şeydir.

Ancak nasibin kişi için Allah katında çok önceden belirlenmiş olması kulların dua ile nasiplerini artırmalarına engel değildir. Bir mümin hem özel hayatı ile ilgili durumlarda hem de maddi yaşamı ile alakalı mevzular da nasip duası okuyarak yüce Allah’tan nasibinin daha da genişletilmesini dileyebilir.

Bu yazımızda nasip duasının sözlerini sizlerle paylaşacağız. Ancak öncesinde nasip duasının okuma adabı hakkında bazı önemli açıklamalar yapmanın daha faydalı olacağı kanaatindeyiz.

Nasip duası okuyacak müminlerin dikkat etmesi gereken önemli hususlar

Nasip duası kutsi sözlere dayanan bir duadır. Bu itibarla abdesti biçimde okunması daha makbul kabul edilmektedir.

Nasip dualarına başlamadan önce ve nasip duası okunduktan sonra Fatiha suresi okumak büyük alimlerin tavsiyeleri arasındadır.

Nasip duası okuyarak içinde bulunduğu zor durumdan kurtulmak isteyen veya murat ettiği şeye kavuşmayı dileyen müminler bir miktar sadaka verirlerse inşallah daha faziletli olur. Zira sadaka vermenin duaların kabulüne vesile olduğu pek çok alim tarafından beyan edilmiştir.

Nasip duası okuyacak müminler hangi konuda dua ettiklerini yani yüce Allah’tan hangi konuda yardım dileğinde bulunduklarını açık bir şekilde ifade etmelidirler. Yani nasip duası okuyacak müminler duanın niyet kısmını ihmal etmemelidir. Nasip duasının niyeti sözlü olarak yapılabileceği gibi mümin tarafından kalbinden de geçirilebilir. Yüce Allah kullarının dilleri ile söylediklerini de kalplerinden geçirdiklerini de bilir. Ancak müminin duasını niyetini kendi diliyle ifade etmesi daha hayırlıdır.

Duaların kabulünde kişinin içten duygularla el açması büyük önem taşır. Yüce Allah kendisine halis duygularla yönelen ve bütün kalbiyle el açan müminlerin ellerini İnşallah boş çevirmeyecektir.

Nasip dualarının makbul kabul edilen okunma vakitleri niyetlere göre değişir

Büyük alimler ve bereket ile ilgili konularda nasip duası okunduğunda dua sözlerinin sabahın erken vakitlerinde okunmasını tavsiye etmektedir.

Nasip duası özel hayatla ilgili mevzulara dair okunduğunda ise mahkum kabul edilen zaman yatsı namazları sonrasıdır.

Tabi ifade edilen bu zaman dilimlerinin tavsiye niteliğinde olduğunu ve müminlerin günün hangi vakitlerinde kendilerini rahat hissederlerse o zaman dua etmeleri daha doğru olacaktır.

İlginizi Çekebilir: İnsanları Şifaya Ulaştıran Şifa Duası

Nasip duasına ne kadar süre devam etmek gerekir?

Nasip duası okuyan müminler duanın kabulü konusunda aceleci davranılmamalıdır. Kişi istediği şey kendisine nasip edilinceye kadar sabırla duasını okumaya devam etmelidir.

Ayrıca nasip duası okuyan müminler duaların kabulünde takdir yetkisinin sadece yüce Allah’ta olduğunu kabul etmeli ve karşılaştıkları her sonuca razı olup yüce Allah’a şükretmelidir. Zira Bazen aciz kullar kendisi için hayırlı olanı bilmez, yüce Allah en hayırlı olanı onun için takdir eder.

Maddi konulardaki dileklerin gerçekleşmesi için okunan nasip duası

Bismillahirrahmanirrahim

Allahü latıyfüm bi ıbadihı yerzüku mey yeşa’ ve hüvel kaviyyül azız. (amin)

Duanın Türkçe Meali

Allah, kullarına çok lütufkârdır, dilediğini rızıklandırır. O, kuvvetlidir, mutlak güç sahibidir. (Şûrâ-19)

Özel hayatla ilgili murat edilen şeylere kavuşmaya vesile olan nasip duası

Bismillahirrahmanirrahim

Vellezıne yekulune rabbena heb lena min ezvacina va zürriyyatina kurrate a’yüniv vec’alna lil müttekıyne imama. (amin)

Duanın Türkçe Meali

Onlar, “Ey Rabbimiz! Eşlerimizi ve çocuklarımızı bize göz aydınlığı kıl ve bizi Allah’a karşı gelmekten sakınanlara önder eyle” diyenlerdir. (Furkân-74)

Hz Muhammed’in dilinden söylenmiş nasip duası

Bismillahirrahmanirrahim

“Allâhümme ikfinî bi helâlike an harâmike, ve emnî bi fazlike ammen sivâke” (amin)

Duanın Türkçe Meali

“Allah’ım, helâlinden bana yetecek kadar vererek beni haramından koru. Lütfunla beni Sen’den başkasına muhtaç etme” (Tirmizi)

Nasip dualarının sözleri niçin 3 defa peş peşe okunur?

Önemli dilek ve hacet dualarının sözlerini 3 defa peş peşe okumak geçmişi Hz Muhammed’e kadar götürülen bir uygulamadır.

Ancak Peygamber Efendimizin bazı dilek dualarını 3 defa bazılarını ise 1 defa okuduğunda ifade etmek gerekir. Esasında bu okuma sayıları arasında bir fark yoktur. Ancak Asr-ı Saadet döneminden beri dua konusunda Peygamber Efendimizi örnek alan müminler nasip dualarını sözlerini üçer defa peş peşe okumaktadır.

Eğer gerçekten yaşamınızı değiştirecek bir mucizeye ihtiyacınız var ise bundan böyle mucize aramanıza gerek kalmayacak; çünkü artık Her Kapıyı Açan Murat Duaları Kitabı'nın mucizesine siz de şahitlik edeceksiniz.

Şuraya tıklayıp Her Kapıyı Açan Murat Duaları Kitabı'nı indirin.

Aşağıdaki yorumlar bizi de gerçekten çok etkiledi, siz de şok olacaksınız:

blank blank blank blankblank blank blank blank blankblank blank blank blank blankblank blank

Daha bunlar gibi yüzlerce farklı ve ilgi çekici yorum var.

 

 

3 thoughts to “Nasip Duası Hükmünde 2 Ayet ve 1 Hadis”

  1. Avatar Gülay öncü dedi ki:

    Merhaba bir arkadaşım soruyor aşk ve muhabbet duaları alacakmış para yatırdıktan ne zaman sonra mailine gelir kitap çıktısı ve neden kargoyla kitap halinde gelmıyor bayan şu sebepten alacak hayatında biri var bayan çok sevıyor karşı taraf biraz ilgisiz bayana bağlanması deli gibi aşık olması İçin dualar varmı teşekkür ederim

  2. Avatar Gülay öncü dedi ki:

    Para ödemesi yapıldıktan ne zaman sonra maile kitap gelir

    1. Merhaba Gülay Hanım, ortalama 10 dakika içinde gönderilir kitap. Fakat bazen sistemsel problemler dolayısıyla 1 saati bulabilir, bunu da söylemek durumundayız. Aksilik olmaması durumunda 5-10 dakika içerisinde e-posta adresinize iletilmiş olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.