Namaz Mucizesi Hakkında Yaşanmış 2 İbretlik Olay

Namaz Sayesinde Fakirlikten Kurtuldum

“Ben 37 yaşındayım, evliyim ve 3 çocuğum var. Şimdiye kadar hep fakirlik içinde yaşadım ve elimi neye attıysam kurudu. Her işim ters gitti ve girdiğim her işte başarısız oldum. Bu başarısızlık her işimde peşimden geldi ve yakama yapışan bu talihsizlik bazen intiharı bile düşünmeme sebep oldu.

Ta ki namaz kılmamanın bu sıkıntılara sebebiyet verdiğini anlayıncaya kadar. Ne zaman ki namaza başladım, işte o günden sonra kalbime huzur ve genişlik doldu, cebim de gerçek anlamda helâl para gördü. Şöyle oldu:

Bir gün her şeyden bıkıp usandığım ve intihar etmeye kesin karar verdiğim bir anda, kendimi bir odaya kapattım ve tavana sağlam bir halat bağladım. İflas etmiştim ve intihar edecektim, çok kararlıydım. 3 çocuğumu da çok seviyordum ve ölmek istemiyordum ama başka çarem kalmamıştı. Alacaklılar her gün kapıma gelip beni ve karımı tehdit ediyorlardı. Bu hayat, artık eziyet haline gelmişti.

Ağlaya ağlaya ve çocuklarımı düşünerek halata uzandım, boynumu geçirdim ve altımdaki sandalyeyi ittim, gözyaşlarım bir sicim gibi akıyordu, çocuklarım gözlerimin önünden geçiyordu.

Sandalyeyi ittiğim anda pişman oldum ama iş işten geçmişti. Ne oldu bilmiyorum ama ip boynumda olmasına rağmen rahat bir şekilde nefes alabiliyordum. Bir an, gözlerim karardı, içimde bana seslenen bir ses belirli ve şunları söyledi:

“Allah seni ağır imtihanlarla sınava tabi tutuyor, sana ve ailene merhamet eden Allah, senden O’na yönelip namazını eda etmeni istiyor. Artık namaza başla ve namazı ikame et.”

Bu sözleri duydum ve kendimi yerde buldum. Ne olduğunu anlamadım ama bir şekilde kurtulmuştum. Aklımda 2 şey vardı:

Birincisi, o esrarlı sesin söylediği ‘namazı ikame et’ ne demekti? Gerçekten bu ifadenin (namazı ikame et ifadesinin) ne anlama geldiğini çok merak ediyordum.

İkincisi, namaz kılmanın beni nasıl kurtaracağını henüz algılayamıyordum. Ama içimde müthiş bir huzur vardı, Allah’a beni kurtardığı için şükrediyordum.

O gün, içimde umut ışığı ile yatağa girip uyudum, rüyamda aynı sesin bana her şeyin yoluna gireceğini söylemesi ile uyandım. Tekrar uyudum, aynı ses yine aynı umut dolu cümleleri söylüyordu. Ve her seferinde beni namaz kılmaya teşvik ediyordu.

O anda yine aklıma ‘namazı ikame et’ ifadesi geldi, uyanıp hemen araştırmaya başladım ve bu ifadelerin bir ayet olduğunu öğrendim. Meğerse Allahu Teâlâ kullarına ‘namazı ikame et’ diyerek namazı en doğru şekilde eda edin, diye emrediyormuş.

Yani öylesine değil, doğru düzgün ve kurallarına riayet ederek namaz kılmak anlamına geliyormuş. Bunu öğrendikten sonra abdest alıp 2 rekat namaz kıldım. O 2 rekatlık namaz, beni namaza bağladı ve içim huzurla doldu.

Öyle bir huzur ki kendimi hiç bu kadar mutlu ve huzurlu hissettiğimi hatırlamıyorum. Namazdan sonra içim geçmiş, uyumuşum ama nasıl tatlı bir uyku anlatamam.

Rüyamda aynı ses bana şunu söyledi:

“İşte kurtuluşa erdin, namazın kurtuluş olduğunu göreceksin. Artık namazını ihmal etme, her vakit namazı ikame et ve Allah’ın sonsuz kudretine itimat et. O’nun merhametlilerin en merhametlisi olduğunu ve ailene huzur dolu bir yaşam ihsan edeceğini unutma.”

Sabah uyandığımda içim huzurla doluydu, telefonuma uzandım ve bir mesajla karşılaştım, uzun zamandır haber almadığım ve görüşmediğim eski bir dostum, hemen beni ara, diye yazmıştı. Aradım, bana rüyasında beni gördüğünü ve bir ses duyduğunu söyledi. Nasıl dedim, rüyasındaki sesin kendisine şöyle seslendiğini söyledi:

“Bu kul, Allah’ın sevgili kuludur, ona yardımcı ol, Allah, ona yardım edene yardım eder.”

Tam 3 gündür rüyasında beni gördüğünü ve bir sesin hep aynı şeyi söylediğini söyledi. Ben bunu duyunca, namazın mucizesi, dedim ve başımdan geçenleri anlattım.

Arkadaşım, vay be, namaz nelere kadirmiş, dedi. Sonrasında arkadaşımla ortak işler yaptık, çok para kazandık, bütün borçlarımdan kurtuldum.

Bu sırada bir şeyi hiç ihmal etmedim, sürekli olarak “namazı ikame et” emrine uymaya çalıştım ve daima namazımı öncelemeye çalıştım. Çok şükür, Allah’ın merhametini gözlerimle gördüm ve artık namazımı çevremdeki herkese tavsiye ediyorum. Sizden ricam şudur, ne olur benim yaşadığım bu olayı herkese anlatın, ta ki namazın mucizesine herkes şahit olsun ve Allah’ın bu mukaddes emrinin önemini her kul anlasın.”

Evet, ismini vermemizi istemeyen değerli okurumuzun başından geçen bu olayları aynen aktardık, inşallah faydalı olmuştur.

Şimdi de namazın ikinci mucizesine tanık olalım, bu mucizeyi anlatan kişi ise bir ev hanımı olan Ayşe Hanım.

Bakın Ayşe Hanım namaz hakkında neler söylüyor:

Namaz Aile Huzurumu Sağladı Çok Şükür

“Ben Ayşe, 39 yaşındayım. Evlendikten sonra kocamla birkaç yıl boyunca çok iyi anlaşıyorduk, ama nedense ilk çocuğumuz Furkan doğduktan sonra eşim, içkiye ve kumara başladı. Önceden böyle akışkanlıkları yoktu, ama bir anda neden böyle olduğunu anlayamadım.

Tabi ben, sonradan fark ettim ki eşimin kumara ve içkiye başladığı vakitlerde ben de namazı bırakmışım. O yıla kadar namazımı düzenli olarak kılmaya çalışan mutlu biriydim, eşimle de hiçbir ciddi sorunumuz yoktu. Fakat oğlum Furkan doğduktan sonra nedense boş bulunup namazı bıraktım.

O noktadan sonra eşimin içki ve kumar sorunu başlayınca tam 3 yıl boyunca bir türlü toparlanamadık, tabi ben bu durumun namazı bırakmamla ilgili olduğunu hiç düşünmedim. Bunu çok sonra anladım, Allah’tan bunu fark edinceye kadar iş işten geçmemişti.

Kocam 3 yıl boyunca her gece eve sarhoş geldi ve beni hırpalamaya başladı, eskiden melek gibi bir insan olan kocam, son 3 yılda âdeta bir canavara dönüştü. Biz neredeyse 3 yıl boyunca hep kavga ettik, hep tartıştık ve hep sıkıntı yaşadık.

Bu arada oğlum da sürekli ağlıyor ve huysuzlanıyordu. Hem kocamın hem de oğlumun durumu beni son derece rahatsız ediyordu. Bu sıralarda kocamın intihar teşebbüsü haberini aldım ve bir şok daha geçirdim.

Kocam, bir yığın hap alarak üstüne bir de içki içmiş, sonra da meyhanede sızıp kalmış, durumu fark eden biri, bunu hastaneye kaldırmış. Kocam 5 gün hastanede yattı, midesi yıkandı ve ilaçların etkisi geçti.

Sonra evde de 4 gün yattı, bu sırada kocamla hep konuştum ama faydasız bir konuşmaydı bunlar. Çünkü eşim kesinlikle intihar etmeye karar vermişti ve bana hep kararlı gözlerle bakıyordu. Nedenini sorduğumda bana hep huzursuz ve mutsuz olduğunu, bu yüzden de yaşamak istemediğini söylüyordu.

Eşimin bu sözleri üzerine, daha önce hiç yaşamadığım derin bir kedere kapıldım ve Allah’a dua ettim. Dua ettikten sonra kocamın yanına uzandım, uyumuşum.

Rüyamda, ‘namaz kıl dertlerinden kurtul’ diye bir ses duydum ve uyandım. Bir de ne göreyim, eşimin gözleri faltaşı gibi açılmış bana bakıyordu. O sesi duydun mu, dedi. Evet, sen de mi duydun, dedim. Başını salladı.

Sonra bir daha uyudum, kocam da uyumuş. Tekrar ‘namaz kıl, dertlerinden kurtul’ sesini duyup uyandım, yine kocamın bana baktığını fark ettim.

Uyanıp bu sesin ne olabileceği konusunu konuşmaya başladık, kocam bana şunu anlattı: “Bu sesi intihar kararı aldığım zaman da duydum ama önemsemedim. Ama şimdi anlıyorum ki Allah bize bu sesle mesaj veriyor.”

Bu konuyu uzun uzadıya konuştuk ve namaz kılma kararı aldık, iyi ki böyle bir karar almışız. Bu karardan sonra, oğlum Furkan 3 buçuk yaşındaydı. Eşimle birlikte namaza başladığımızda oğlumun huysuzluğu ve ağlamaları da bir anda kesildi. Hatta o da yanımıza gelip bizimle namaz kılmak istiyordu, bizi taklit ediyordu.

Eşim namaza başladıktan sonra bana her gece şu sesi duyduğunu anlatıyordu:

“Namaz, kurtuluşun anahtarı ve mutluluğun kaynağıdır, sakın mutluluğu ve kurtuluşu terk etme!”

İşin garip tarafı, bu sesi harfi harfine ben de duyuyordum. O sıralar, ailece gayet mutluyduk, uzun zamandır bu mutluluğa hasret kalmıştık açıkçası. Kocamın gözlerinin içi gülüyordu ve bu durum, beni çok mutlu ediyordu.

Aradan yıllar geçti, şimdi Furkan 15 yaşında, ailemize Sıla ve Burak da katıldı. Eşimle namaza başladığımızdan bu yana, yani ortalama 12 yıldır hiçbir sorun yaşamadık çok şükür. Eşim, kumarı ve içkiyi bir anda bıraktı ve bir daha hiç başlamadı. Çünkü namaz kıldığında çok mutlu olduğunu ve bu mutluluğu bozmak istemediğini söylüyordu.

12 yıl içinde maddi zenginliğimiz de bayağı arttı, eskiden kirada kalıyorduk, şimdi 3 tane evimiz var ve ikisinde kiracı oturuyor. Bir tane de güzel bir arabamız var, çok şükür mutlu ve huzurlu bir şekilde yaşayıp gidiyoruz, namazlarımızı asla ihmal etmemeye çalışarak huzura eriyoruz.

Size, İslâmi konularda birçok kişinin başından geçen olayları anlattığını fark edince ben de başımızdan geçen bu mucizevi olayı (ben buna namazın mucizesi diyorum) anlatmak istedim. İsterseniz bunu yayınlayabilirsiniz, hatta mümkünse yayınlayın ki insanlar namazın önemini anlasınlar. Selam ve dua ile.

Ayşe Sönmez.”

Evet değerli okurlarımız, Ayşe Hanım’ın mesajıyla birlikte namaz hakkında 2 yaşanmış mucizeyi sizinle paylaşmış olduk. Bu noktada şunu da söylemek isteriz: Bu olaylar, çok nadir yaşanan olaylar değil, hatta hemen hemen her gün buna benzer olaylara tanık olunduğunu söylemek mümkün. Yani namaz kılmaya başladıktan sonra işleri düzene giren, iç huzuru ve mutluluğu bulan, istediği hayata kavuşan sayısız mümin bulunmaktadır.

Eğer gerçekten yaşamınızı değiştirecek bir mucizeye ihtiyacınız var ise bundan böyle mucize aramanıza gerek kalmayacak; çünkü artık Her Kapıyı Açan Murat Duaları Kitabı'nın mucizesine siz de şahitlik edeceksiniz.

Şuraya tıklayıp Her Kapıyı Açan Murat Duaları Kitabı'nı indirin.

Aşağıdaki yorumlar bizi de gerçekten çok etkiledi, siz de şok olacaksınız:

blank blank blank blankblank blank blank blank blankblank blank blank blank blankblank blank

Daha bunlar gibi yüzlerce farklı ve ilgi çekici yorum var.

 

 

İlginizi Çekebilir: Evden Çıkarken Okunacak Dua

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.