Mutlu Olmak İçin Bu Tavsiyelerimize Kulak Verin!

Mutlu Olmak için Ne Yapmalıyım Sırrı Nedir?

Herkes mutluluğun sırrını arıyor. Zengin olan da sağlıklı olan da şöhret olan da mutlu değil. Yıllarca sosyologlar, psikologlar kısaca tüm insanlar mutluluğun sırrını çözmeye çalıştı, bunun için çeşitli araştırmalar, analizler yaptı.

 • Genel itibariyle mutlu olmak için ne yapmalıyım diye soran kişilere verilecek en güzel cevap iyi ilişkiler kurun olacaktır. Mutluluğun sırlarından en önemlisi sağlıklı sosyal ilişkilerdir. Sağlıklı arkadaşlıklar ve sosyal ilişkiler insan beynini olumlu manada etkilemektedir.

Beyin insanın yönetim merkezi olduğundan olumlu etkilenen beyin, insanı olumlu olarak yönlendirecektir. Yalnız insanların mutsuz olduğu, yalnız, toplumdan izole edilmiş insanların erken ölümleri sosyal ilişkileri kuvvetli olanlara oranla daha yüksektir.

 • Beyin kadar kalbin de ilişkilerden etkilendiğini ifade edilmektedir. Yalnızlık bir zehirli oktur, saplandığı insanları yavaş yavaş ve acı çektirerek öldürür.

İnsan, sosyal bir varlıktır. Sosyal olmayan insan zamanla çürür. Sosyal ilişkiler insanı mutlu eder dedik fakat burada dikkat edilmesi gereken şey ilişkinin kalitesidir.

Mutlu olmak için ne yapmalıyım, nasıl sosyal bağla oluşturmalıyım diye düşünenlere, kendinizi iyi hissettirecek kaliteli, sıcak, derin ilişkiler kurun denilir. Kalitesiz bağlar bırakın mutlu etmeyi mutsuzluğun en önemli sebebi bile olabilir. Beynin sol tarafı sağlıklı iletişimden sorumludur. Yapılan araştırmalar beyninin sol tarafını kullananların daha mutlu olduklarını rapor edilmiştir.

BMAL Tekniği İle Mutlu Anılara Tutunmalıyım

Mutsuzum, depresyondayım deyip modunuzu düşürdüğünüz anda yakın tarihlerde yaşadığınız ve her aklınıza geldiğinde sizi mutlu hissettiren olayı hatırlayın. Gerekirse kendi kendinize veya bir başkasına bunu anlatın. Beyin tehdit ve kaygı durumlarında alarm durumuna geçer.

 • Alarm durumunda beyin dikkatini sadece tehdit eden durumlara yönlendirir. Mod düşüklüğü yaşandığında mutlu olmak için ne yapmalıyım sorununda beyninizin tehdit algısına karşı odaklandığınız şeyleri ve dikkatinizi genişleterek geçmişteki güzel ve mutlu anıya tutunmanız gerekir. Gözlerinizi kapatın ve o anıyı zihninizden geçirin, canlandırın. Zihninizde canlanan o anın sizi mutlu ettiğini ve modunuzu yükselttiğini hemen fark edeceksiniz.

Beynimi Eğitmeliyim

Beynin insanın mutlu olmasında önemli bir organ olduğundan yukarıda bahsettik. Zaten insan beyninde geliştirdiği düşünceler sayesinde yeni şeyler üretebilir, bedenini yönlendirebilir. Yapılan bilimsel araştırmalar insanın beynini mutlu olmak için eğitebileceğine dair olumlu sonuçlar vermiştir.

 • Mesleki hayatında devamlı kusur arayan insanların ev hayatında da kusur aradıkları gözlenmiştir. Bunun nedeni insan beyninin bu konuda eğitilmesi, zaman içinde beynin kusur araştırmayı öğrenmesidir.

Devamlı açık kollamak üzerine kurulu olan avukatlarında diğer insanlara oranla yüzde 30 kadar daha fazla depresyon yaşadıkları tespit edilmiştir.

Psikologlara göre beynimizi eğitmenin yolları şunlardır:

 • Gün içerisinde yolunda giden ve güzel olarak yaşanılan en az 3 şeyin not edilmesi ve not edilen 3 şey üzerinde düşünmek. Her akşam yatmadan önce 10 dakikanızı ayırıp o gün hayatınızda iyi olan şeyleri düşünmek ve size iyi gelen şeyleri not ederek nedenleri üzerinde düşünmek zihni mutluluk için eğitecektir. Çünkü bu alıştırmanın her akşam yapılması iyi şeylere odaklanmayı ve kütü şeyleri önemsememeyi öğretecektir.
 • Kendimizden daha kötü durumda olanların hayatlarına bakaran ben daha iyi durumdayım diyebilmek. Mutlu olmak için ne yapmalıyım sorusuna yaşlılarımız hep kendinden kötü durumda olanları düşün derler. Bazılarına göre bu insanın kendini daha kötü hissetmesine neden olacaktır. Oysaki Toronto Üniversitesi psikiyatrileri, insanın kendinden daha iyi durumda olanlar ile kendini kıyaslamaya daha fazla eğilimli olduğu fakat tersini yapmanın insanın mutlu olmasını sağladığını söylemektedir.

Amaçlarımın Peşinden Gitmeliyim

Hayatımızdaki amaçlarımız ve mutluluklarımız birbirinden ayrılmayan ve birbirini destekleyen iki unsurdur. Mutlu olmak için ne yapmalıyım, şöyle düşünmeliyim mutlu insanlar hayat enerjisi ile dolarlar. Hayat enerjisi olan insanlar da amaçlarına ulaşmak için çalışırlar.

Amaçlarını gerçekleştirenler mutlu olurlar mutlu olanlar hayat enerjisiyle dolup amaçları için mücadele ederler. Bu süreç böylece devam eder. Kişilerin kendileri ile özleştirdiği amaçlarını gerçekleştirmek için geçirdikleri süreç ile mutlulukları arasına güçlü bir bağ vardır.

Yaptığım İşte Anlam Bulmalıyım

Yale Üniversitesi psikologları 1997 yılında insanların meslek hayatlarına nasıl yaklaştıklarına dair bir araştırma yapmışlar ve şu sonuçları elde etmişler:

 • Maddi getirilerine odaklanan, zevk almak ve kendini tatmin etmek düşüncelerinin kendini mutlu etmeyeceğini düşünenler
 • Kendini geliştirmeye odaklanan
 • Dünya için önemli ve güzel şeyler yapmanın keyfini çıkaran, sosyal anlamda faydacı iş yaptığına inanan ve buna odaklananlar.

Mutlu olmak için ne yapmalıyım konusunda yapılan araştırmalar yaptıklara işe kendi, ailesi, toplum ve dünya adına anlam vermenin mutluluk nedeni olduğunu göstermiştir.

İlginizi Çekebilir: 20 Pratik Kendini Geliştirme Taktiği

Sevdiğim İnsanlarla Daha Sık Vakit Geçirmeliyim

Sevdiği insanlarla vakit geçirmek, sosyal bağların tam ortasında olmak insanı daha mutlu biri durumuna getiriyor. The New York Times bir inceleme yapmış. Bu incelemeye göre, evli, uzun süreli ilişkisi olan ve sevdiği kişi ve kişilerle daha fazla vakit geçirenlerin hayatlarından daha memnun ve daha mutlu oldukları tespit edilmiştir.

İnsanların yaşlanmıyorum dedikleri 30’lu yaşlarda bu durumun daha bariz olduğu görülmektedir. Sonuç olarak, hayata karşı kendimi daha güçlü ve dirençli hissettiren arkadaşlarla, eş ve dostlarla beraberliğimi artırmalıyım.

Deneyim Satın Almalıyım

Dünyanın en kaliteli üniversitelerinde biri olan Harvard Üniversitesi psikologlarına göre, parası olan kişi şayet mutlu olamıyor ise parasını yanlış yerlere harcıyordur. Burada kişinin kendini çok iyi tanınması en önemli koşuldur. Kendini neyin mutlu edeceğini bilen bir kişi parasını doğru yerlere harcadığında mutluluk sağlayabilir.

 • Peki, o zaman param var mutlu olmak için ne yapmalıyım diye soranlara verilecek doğru cevap; kendinizi mutlu edecek deneyimler satın alın olmalıdır. Yeni ve lüks araba satın almaktansa çıkılan bir seyahatte gün doğumu anında bebek çıtanın doğuşunu izlemenin insanları daha mutlu etmektedir.

Burada yapılacak aktivite kişilere göre değişebilir. Bir kişi çıtanın doğumundan mutlu olmaz da sevdiği bir grubun konserini izlemekle mutluluğu yakalayabilir. Çünkü zihin maddeleri değilde anıları canlı tutar ve mutluluğa neden olur.

Sonuç Olarak Mutlu Olmak için Ne Yapmalıyım?

 • Kendimi iyi hissettirecek taze yiyecekler tüketmeli, spor yapmalıyım
 • Sosyal bağlarımı kuvvetlendirmeli yeni arkadaşlar edinmeliyim
 • Paramı eşyaya değil deneyimlere harcamalıyım
 • Sağlıklı olmalıyım
 • Hedeflerine ulaşmaya çalışan özgür bir birey olmalıyım
 • Güven duymalıyım
 • Doğada olmalıyım
 • Geçmişim olumsuz hatıralarına takılıp kalmamalıyım.

Eğer gerçekten yaşamınızı değiştirecek bir mucizeye ihtiyacınız var ise bundan böyle mucize aramanıza gerek kalmayacak; çünkü artık Her Kapıyı Açan Murat Duaları Kitabı'nın mucizesine siz de şahitlik edeceksiniz.

Şuraya tıklayıp Her Kapıyı Açan Murat Duaları Kitabı'nı indirin.

Aşağıdaki yorumlar bizi de gerçekten çok etkiledi, siz de şok olacaksınız:

blank blank blank blankblank blank blank blank blankblank blank blank blank blankblank blank

Daha bunlar gibi yüzlerce farklı ve ilgi çekici yorum var.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.