İnsanları Etkileme Sanatını Öğren, Amaçlarına Daha Çabuk Ulaş!

İnsanları Etkileme Sanatında Benjamin Franklin Yöntemi

İnsanları etkilemek isteyen kişilerin kullanacağı yöntemler arasında iyilik yaptırmak bulunmaktadır. Bu yöntemle kişiler hem etkilenmekte hem de sahip olunan olumsuz düşünceler değiştirilmektedir. Söz konusu yönteme göre insanlardan iyilik yapmasını istemek gerekmektedir.

  • Daha sonra ise edilecek teşekkürle hem etkileme hem de düşünleri değiştirmek mümkün olmaktadır. Örnek vermek gerekirse sizi sevmeyen kişiden çok ihtiyaç duyduğunuz bir şey istenmelidir. Daha sonra ihtiyaç duyulan eşya alındıktan sonra geri iade ederken gönülden teşekkür edilmesi gerekmektedir.

Böylece iyilik yapan kişi tekrar iyilik yapmak için güdülenmekte ve sahip olunan olumsuz tutumlar değişmektedir. Bu yöntem insanları etkileme sanatı olarak kullanılan etkili yöntemlerdendir ve Benjamin Franklin yöntemi olarak isimlendirilmektedir.

İnsanları Etkileme Sanatı ve Farklı Teklifler

İnsanları etkilemek ve onlara istenilen davranışı yaptırmak için kullanılan farklı bir yöntem bulunmaktadır. İlk duyulduğunda oldukça tuhaf gelen yöntemin başarısı insanları oldukça şaşırtmaktır. Söz konusu yöntemde sizi reddetme olasılığı oldukça yüksek olan kişilerden öncelikle normalde istenilenden fazla bir istekte bulunulması gerekmektedir. Bunun üzerine istekte bulunulan kişi büyük ihtimalle isteği reddedecektir.

  • Aradan uygun bir süre geçtikten sonra yine aynı kişiden bu defa normalde istenilecek miktarda yardım istenilmelidir. İkinci defa aynı kişinin aynı konuda daha uygun bir istekte bulunması üzerine kişilerin söz konusu talebe olumlu cevap verme ihtimali oldukça yüksektir.

İnsanları etkileme sanatı olarak kullanılan yöntem bilim insanları tarafından da test edilmiş ve olumlu sonuç alınmıştır. İnsanların aynı kişiyi belli aralıklarla iki defa reddetme olasılığının düşük olduğu ortaya konulmuştur.

  • Yukarıda bahsedilen yöntemin tam tersi uygulandığında da olumlu sonuç alınmaktadır. İnsanları etkileme sanatı yöntemleri arasından bulunan bu yöntemde dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Öncelikle isteğinizi kabul etmeyeceğiniz kişiden çok basit bir şey istenilmesi gerekmektedir.

Kesinlikle reddedilmeyecek bir istekte bulunulduktan sonra bunun kabul edilmesi ve gerçekleştirilmesinin beklenilmesi gerekmektedir. Böylece ilgili kişi yardım etmeye karşı güdülenmiş olmaktadır. Daha sonra ise asıl isteklerin söylenmesi gerekmektedir. Bir önceki olaydan güdülenmiş olan kişinin teklifi kabul etme olasılığı oldukça yüksektir.

Bu yöntemde dikkat edilmesi gereken en önemli husus iki teklif arasındaki bekleme süresidir. Bilim adamlarına göre söz konusu sürenin en az iki gün olması gerekmektedir. Aksi halde yapılan yöntem olumlu sonuç vermeyeceği gibi bundan sonraki bütün isteklerin de doğrudan reddedilmesine neden olabilmektedir.

Hitap Ederek İnsanları Etkileme Sanatı

İnsanları etkileme sanatı olarak kullanılan yöntemlerden birisi de karşınızdaki kişiye nasıl hitap ettiğiniz ile ilgilidir. İnsanlar duymak istedikleri şeyleri duyunca mutlu olmakta ve böylece olumlu bir hava oluşmaktadır.

  • Bundan dolayı etkilemek istenilen kişiye ismiyle hitap edilmesi ve hitap edilirken de uygun bir ses tonu kullanılması gerekmektedir. Ayrıca etkilenmek istenen kişinin bir unvanı varsa mutlaka kullanılmalıdır. Eğer unvanı yok ise de uygun bir unvan kullanılmalıdır. Unvandan kasıt arkadaşım, patron gibi şeylerdir.

Böylece kişiler kendilerini hitap edilen şekilde algılamakta ve bu da hitap eden kişiye karşı olumlu bir hava oluşmasını sağlayacaktır. Oldukça basit olan bu yöntem şaşırtıcı derecede başarılı sonuçlar vermektedir.

İlginizi Çekebilir: Özgüven Eksikliği 20 Belirti 20 Çözüm Yolu

Pohpohlayarak İnsanları Etkileme Sanatı

İnsanları etkilemek için yapılan en klasik ve itici gelen yöntemlerden bir tanesi de yağcılık ya da pohpohlamadır. Fakat burada yapılacak olan yöntemde bunun ölçülü olarak yapılması gerekmektedir. Eğer ölçü kaçırılırsa hem istenen kişide olumlu etki oluşturulmayacak hem de çevrede bulunan diğer insanların kişi üzerindeki düşünceleri olumsuz etkilenecektir.

  • Bundan dolayı bu husus çok önemlidir. Bu yöntemde kısaca kişilere duymak istedikleri şeyler yani kendi düşünceleri söylenmelidir. Örnek vermek gerekirse saçlarının çok güzel olduğunu düşünen birisine bu durum söylendiğinde ilgili kişinin hoşuna gitmekte ve sözü söyleyen kişiye daha olumlu bakmaya başlamaktadır.

Tabi burada önemli olan bunun abartılmamasıdır. Dozunda yapıldığında insanlar kolaylıkla etkilenmektedir. İnsanları etkileme sanatı denildiğinde ilk akla gelen yöntemlerden olan pohpohlama itici olmasına rağmen oldukça başarılı sonuçlar vermektedir.

Taklit Ederek İnsanları Etkileme Sanatı

İnsanları etkilemek için kullanılan yöntemlerden bir tanesi de onları taklit etmektir. Bu yöntem bazen istemsiz olarak uygulanmaktadır. Bir ortama ilk defa girildiğinde ortamda bulunan kişilerin davranışları içgüdüsel olarak taklit edilebilmektedir.

  • İnsanları etkileme sanatı olarak kullanıldığında ise bilinçli olarak yapılması gerekmektedir. Söz konusu yöntemde etkilenmek istenen kişilerin davranışlarının taklit edilmesi gerekmektedir. Taklit edilen kişi bunu fark ettiğinde bu durum çok hoşuna gitmektedir.

Çünkü taklit etmek aynı zamanda onaylamak anlamına geldiğinden kişi kendi düşüncesinin doğruluğunun bu şekilde gösterildiğini düşünmektedir. Böylece taklit eden kişiye karşı olumlu tutum geliştirmektedir. Ayrıca bu yöntem taklit edilen kişinin özgüvenini artırmakta ve bu da dolaylı olarak diğer insanlara da iyi davranmasına neden olmaktadır.

  • İnsanlardan bir şey istemek ve onları etkileyerek bunu yaptırmak için uygun zamanın kollanması gerekmektedir. Herkes tarafından en uygun zamanın mutlu olunan zaman olduğu düşünülmektedir. Fakat bundan farklı bir zaman daha vardır ki o anda da istekler kabul edilmektedir.

Söz konusu istek işle ya da o tarz bir şey ise bu yöntem olumlu sonuç vermektedir. Farklı istekler de başarılı sonuç vermeyecektir. İnsanları etkileme sanatı içerisinde yer alan bu yöntemde insanlardan bir şey yapmalarını istemek için en uygun zaman dilimlerinden bir tanesi, onların en yorgun olduğu anlardır.

Çünkü yorgun insanlar hem fiziksel hem de zihinsel olarak yorgundur ve bundan dolayı o anda bu durumla ilgilenmek istemezler. İstekte bulunan kişiden kurtulmak için ise başka zaman yapacaklarını söylemektedirler. Böylece istenilen şey geç de olsa yaptırılmaktadır.

Sessiz Kalarak İnsanları Etkileme Sanatı

İnsanları etkileme sanatı arasında bulunan yöntemlerden bir tanesi de sessizlik olarak adlandırılan bir yöntemdir. Söz konusu yöntemde karşıdaki kişiyle tartışmama esas alınmaktadır. Kişilerin fikirlerinin sonuna kadar dinlenilmesi gerekmektedir.

  • Düşüncesinin yanlış olduğunu kanıtlamaya çalışmak karşıdaki kişinin olumsuz tutum geliştirmesine neden olmaktadır. Bunun yerine kişi sonuna kadar dinlenilmeli ve daha sonra cevap verilmelidir. Verilen cevapta kesinlikle karşı tarafın düşüncesi çürütülmeye çalışılmamalıdır.

Bunun yerine kişinin kendi düşüncesini ya da pozisyonunu anlatması gerekmektedir. Böylece karşıdaki kişi olumsuz tutum geliştirmediği gibi kişi hakkında olumlu düşünecektir. Bu da istenilen etkiyi bırakma konusunda son derece etkili bir yöntemdir.

  • İnsanları etkileme sanatları arasında onaylama olarak adlandırılan bir yöntem bulunmaktadır. Söz konusu yöntemde kişinin karşıdaki kişiyi değil kendisini onaylaması gerekmekte olup bunu da baş sallayarak yapmalıdır. Böylece karşıdaki kişide aynı hareketi istemsiz olarak taklit edecek bu da insanları etkileme konusunda önemli bir yol almaya yarayacaktır.

Eğer gerçekten yaşamınızı değiştirecek bir mucizeye ihtiyacınız var ise bundan böyle mucize aramanıza gerek kalmayacak; çünkü artık Her Kapıyı Açan Murat Duaları Kitabı'nın mucizesine siz de şahitlik edeceksiniz.

Şuraya tıklayıp Her Kapıyı Açan Murat Duaları Kitabı'nı indirin.

Aşağıdaki yorumlar bizi de gerçekten çok etkiledi, siz de şok olacaksınız:

blank blank blank blankblank blank blank blank blankblank blank blank blank blankblank blank

Daha bunlar gibi yüzlerce farklı ve ilgi çekici yorum var.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.