İç Sıkıntısı İçin Dua 99 Nida ve 1 Ayet ile Okunan Niyaz

İç sıkıntısı için okunan dua ile huzura kavuşacaksınız inşallah

İnsanların belli dönemlerde çeşitli bedensel ve psikolojik sıkıntılar yaşaması oldukça doğaldır. Bu sıkıntılar baş gösterdiğinde şifayı hekimler eliyle aramak bununla birlikte duaların muazzam gücünden faydalanmak büyük önem taşır.

İç sıkıntısından kurtulmak için okunan dua da tesirlerine defalarca tanık olunan etkili bir niyazdır. Bu duayı okuyup tatbik eden müminler ile dua hakkında bilgi veren büyük alimler ne kadar etkili olduğuna dair görüş beyan etmişlerdir.

İç sıkıntısından kurtulmak için okunan duanın sözlerine geçmeden önce dua etme adabı ve usulü ile ilgili bazı önemli açıklamalar yapmanın faydalı olacağı kanaatindeyiz.

İç sıkıntısı için okunan dua günde 2 defa niyaz edilir

Bu tesirli duanın günde 2 defa okunması büyük alimler tarafından tavsiye edilmektedir. Bu okumalardan birincisi sabahın erken saatlerinde, ikincisi ise gece uyumadan önce yapılacaktır.

Günümüzün uzman psikologları da ruhsal yapının düzelmesi için yapılan çalışmaların sabahın erken saatleri ile gecenin geç saatlerinde yapılmasının günün diğer saatlerinden çok daha faydalı olduğunu belirtmektedir. 

Alimlerin yüzyıllar öncesinden bu gerçeği bilip duanın makbul zamanlarını buna göre tayin etmeleri ise İslam medeniyetinin büyüklüğünü göstermesi açısından önemlidir.

İç sıkıntılarından kurtulmak isteyen kişi yaşam tarzına dikkat etmelidir

İnsanların yaşadıkları huzursuzlukların kaynağı genellikle günlük yaşama dayanmaktadır. Kişinin yaşama bakışı ve hayat tarzı ruhsal yapısı üzerinde belirleyici rol oynamaktadır. Bu itibarla büyük alimler bu duayı okuyan müminlerin yaşam tarzlarını gözden geçirerek olumlu yönde değişiklikler yapmalarını tavsiye etmektedir.

Faydalı işler yapmak, aktif bir hayat sürmek, sosyal ortama dahil olmak, kişisel bakımına özen göstermek, fırsat buldukça yolculuğa çıkmak, ibadetlerini aksatmamak, Kuran-ı Kerim’den sureler okumak, gücü nispetinde sadaka vermek ve her işe Allah’ın adını anarak başlamak inşallah hayırlı sonuçlar doğuracaktır. Ayrıca İslam’ın emir ve yasaklarına uyarak her türlü zararlı alışkanlıktan uzak durmak da sıkıntıların bitmesi açısından önem arz etmektedir.

Dua etmeye ne kadar süre devam etmeliyim?

Dua hakkında fikir beyan eden büyük alimler bu duanın 1 gün hatta 1 defa okunması halinde bile inşallah tesirli olacağını beyan etmektedir. Ancak duanın tavsiye edilen okunma usulü 3 gün boyunca duaya devam etmektedir.

Bazı alimler ise duaya cuma sabahı başlanmasını ve duanın perşembe gecesi bitirilmesini (7 günlük okuma) önermektedir. 

İslam tarihine bakıldığı zaman duaya 3 gün boyunca devam etmenin daha yaygın bir uygulama tarzı olduğu görülmektedir. 

İlginizi Çekebilir: Kenzül Arş Duası

İç sıkıntısı için dua ihtiyaç duyulan her vakitte okunabilir

Duanın birisi sabah diğeri gece olmak üzere günde 2 defa okunması ile duaya en az 3 gün boyunca devam edilmesi büyük alimlerin tavsiyeleri niteliğindedir. 

Büyük alimler söz konusu bu tavsiyeler dışında kişinin daralıp sıkıldığını hissettiği diğer vakitlerde de bu duaya müracaat edebileceğini belirtmektedir. 

Kişi kendisini çaresiz hissettiğinde, içi sıkıntıyla dolduğunda ve önemli işler öncesinde güçlü olmayı murad ettiğinde bu duayı okuyarak yüce Rabbine el açabilir. 

İç sıkıntısı için okunan duanın sözleri

Bu etkili dua besmele-i şerif ile başlar ve ardından 3 kutsi sözün 33’er defa tekrar edilmesi ile devam eder. Yani nihayetinde 99 adet nida yapılır.

99 nidanın ardından Zümer suresinin 62. ayeti okunur.

ifade edilen bu teşkil sırasına göre sıkıntısından kurtulmak için okunan duanın sözleri şöyledir:

Bismillahirrahmanirrahim

Elhamdülillah (33 defa okunacak)

Sübhanallah (33 defa okunacak)

Allahu ekber (33 defa okunacak)

Bismillahirrahmanirrahim

Allahü haliku külli şey’iv ve hüve ala külli şey’iv vekıl. (amin) (1 defa okunacak)

Dua içinde geçen Zümer suresi 62. ayeti kerimesi “Allah her şeyin yaratıcısıdır. O her şeye vekildir.” anlamına gelmektedir. 

Duanın abdestli biçimde okunması daha faziletli kabul edilmektedir. Ayrıca iç sıkıntısı çeken kişilerin gün içinde de mümkün mertebe abdestli bulunmaya gayret etmeleri inşallah faydalı olacaktır.

İç sıkıntısı gidermek için gün içinde okunması tavsiye edilen sureler ile esmalar

Sabah ve gece dua okuyan müminler gün içinde de bazı sureler ile esmalar okurlarsa inşallah çok daha kısa sürede sıkıntıları son bulacaktır.

Müminlerin gün içinde fırsat buldukça Ya Rahman, Ya Rahim, Ya Cami, Ya Selam, Ya Kadir, Ya Vedud, Ya Mucib esmalarını okumaları çok tesirli sonuçlara vesile olacaktır.

Ayrıca İnşirah, İhlas ve Duha surelerinin de devamlı okunması iç sıkıntılarının giderilmesinde inşallah faydalı olacaktır. Hatta pek çok alim İnşirah suresini iç sıkıntısını gidermek için dua hükmünde okunmasını da tavsiye etmektedir.

Eğer gerçekten yaşamınızı değiştirecek bir mucizeye ihtiyacınız var ise bundan böyle mucize aramanıza gerek kalmayacak; çünkü artık Her Kapıyı Açan Murat Duaları Kitabı'nın mucizesine siz de şahitlik edeceksiniz.

Şuraya tıklayıp Her Kapıyı Açan Murat Duaları Kitabı'nı indirin.

Aşağıdaki yorumlar bizi de gerçekten çok etkiledi, siz de şok olacaksınız:

blank blank blank blankblank blank blank blank blankblank blank blank blank blankblank blank

Daha bunlar gibi yüzlerce farklı ve ilgi çekici yorum var.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.