Hz Yunusun Duası İnsanların Hayatını Kurtarmaya Devam Ediyor

Hz. Yunusun Duası Tanımı Nedir, Nasıl Etkili Olur, Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hz. Yunus (as) uyarıcı, ikaz edici ve hakka hakikate davet eden bir peygamberdir. Günümüzde Dicle Nehri kıyısında Musul olarak bilinen, o zamanki adı Ninova olan beldeye peygamber olarak gönderilmiştir.

  • Ninova halkının sayısının 100 bini aşkın olduğu bilinmektedir. 100 binden fazla olan halka 30 yıldan fazla tebliğde bulunmuş, insanları hakikate davet etmiştir. Fakat yüz bin kişiden yalnızca 2 kişi ona iman etmişti. Bu durumuna sinirlenen Hz. Yunus, bir gemiye binerek Ninova’dan ayrılmıştır.

Denizde ilerlerken çıkan fırtınadan kurtulmak için geminin yükünün hafifletilmesi gerekir. Çekilen kura sonucu Hz. Yunus denize atılır. Denizde bir balık onu yutar. Bu esnada Hz Yunusun duası yapıldığından balık O’nu (as) sahile bırakır.

Karanlık bir gecede, denizin ortasında, balık tarafından yutulan bir insanın oradan kurtulması sebepler dairesinde nerdeyse imkansızdır. Oysaki Rabbim dilerse imkansız denilen şeyler anında gerçekleşir. İşte Hz Yunusun duası Allah’ın izniyle olmaz denilenleri olduran, sıkıntılardan kurtaran, musibetleri def eden bir duadır.

Hz Yunusun Duası Hangi Durumlarda Okunmalıdır?

İnsanlar günümüzde çok çeşitli günah dalgalarına maruz kalmaktadır. Hz Yunusun duası için gerekli olan bütün şartlar aslında günümüz insanında mevcuttur.

  • Günaha girerek, Hz. Yunus’un beldesini terk etmesi gibi kendimize zulmediyoruz. Deniz ve balık bizim nefsimiz ve şeytandır. Hz. Yunus gibi etrafımız sebeplerle sarılmışken bizler de O’nun (as) duasını yapmalıyız.

Peygamber Efendimiz (sav) bir hadis-i şerifinde bir kişinin başına dert ve bela gelince Hz. Yunus’un duasını okumasını tavsiye etmiştir. Duayı okuyanı Allah’ın kurtaracağını müjdelemiştir. Çünkü insana bir zarar dokunduğunda zararı Allah’tan başkası kaldıramaz.

Hz. Yunusun Duası Hangi Durumlarda Tesirli Olur?

Her türlü duanın tesirli olabilmesi için temel olan şartlar Hz Yunus duası için de geçerlidir. Duanın tesiri için gerekli olan şartlar şunlardır:

  • Kişinin yapacağı duayı Allah’ın duyup cevap vereceğine inancının tam olmalıdır.
  • Bütün kalple samimi ve ihlaslı bir şekilde dua yapılmalıdır.
  • Duaya başlamadan önce abdest alınmalı, Hz. Yunus’un duası Kur’an-ı Kerim’de geçmektedir. Kur’an ise abdestsiz okunmaz.
  • Duayı edecek dertli kişi kendine sessiz sakin bir oda veya alan bulmalıdır.
  • Kıbleye doğru yönelerek duasına başlamalıdır.
  • Hz. Muhammed’in hadislerinde veya diğer İslami kaynaklarda dua için özel bir zaman belirtilmişse vakit olarak o dilim tercih edilmelidir.
  • Kaynaklarda sayı bildirilmişse sayıya dikkat edilerek yapılmalıdır. Tüm bunlar aşağıda anlatılacak.

Peygamber Efendimiz (sav) hadisinde musibete düşen, kederlenen ve sıkıntısı olan kişiye üç defa Hz. Yunusun duasını okumasını tavsiye etmiştir. Hasta olan bir kişi duayı 40 defa okursa eceli gelmediyse günahlarından kurtularak şifa bulur. Şayet eceli geldiyse şehit olarak vefat eder.

İlgili Yazı: Namaz Mucizesi Hakkında Yaşanmış 2 İbretlik Olay

Hz. Yunusun Duası Nasıl Yapılmalıdır?

Duada ısrarcı olmak gerekir. Kabul olması ve içinde bulunulan sıkıntıdan kurtulmak için Hz. Yunusun duası defalarca tekrar edilmeli, bir defa okunup bırakılmamalıdır. Abdest alarak kıbleye yönelen kişi vakit olarak sabah namazından sonraki zamanı seçmelidir.

Bu dua 41 gün okunmalıdır. 41 günün her gününde 41 kere okunur. Hz. Yunus’un duasını okuyan kişi 41 gün boyunca beş vakit namazını vaktinde ve eksiksiz kılmalıdır. 41 gün sonunda Allah kişinin duasına hayırlısı ile karşılık verecektir.

Hz. Yunusun Duası Şöyledir:

“La ilahe illa ente sübhaneke inni küntü minezzalimin.”

Bu dua, aşağıdaki Türkçe anlamı düşünülerek yapılmak zorundadır.

Hz. Yunusun Duasının Türkçe Anlamı Nedir?

Kur’an-ı Kerim’in 21. Suresi olan Enbiya Suresi’nin 87. ayetinde Hz.Yunusun duası yer almaktadır. Duanın Türkçe anlamı şöyledir:

  • “Rabbimiz Senden (cc) başka ilah yoktur. Sen her türlü noksan sıfatlardan, eşi ve benzeri olmaktan münezzehsin. Şüphesiz ki ben kendine zulmedenlerden oldum.”

Hz. Yunus’un (as) niyazı, onun balığın karnından çıkmasına neden olmuştur. Şayet tesbih edenlerden olmasaydı kıyamete kadar balığın karnında kalacağı bildirilmektedir.

Ruhunu saran gam, suçluluk duygusu ve kederin meydana getirdiği pişmanlık ve nedametle yaptığı tövbe ve tesbihleri Rabbimiz kabul ederek O’nu (as) bulunduğu yerden zarar görmeden çıkardı.

Şunu da inceleyin mutlaka:

Eğer gerçekten yaşamınızı değiştirecek bir mucizeye ihtiyacınız var ise bundan böyle mucize aramanıza gerek kalmayacak; çünkü artık Her Kapıyı Açan Murat Duaları Kitabı'nın mucizesine siz de şahitlik edeceksiniz.

Şuraya tıklayıp Her Kapıyı Açan Murat Duaları Kitabı'nı indirin.

Aşağıdaki yorumlar bizi de gerçekten çok etkiledi, siz de şok olacaksınız:

blank blank blank blankblank blank blank blank blankblank blank blank blank blankblank blank

Daha bunlar gibi yüzlerce farklı ve ilgi çekici yorum var.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.