Güvensizlik Sözlerini Öğren, İletişim Becerini Geliştir!

Güvensizlik Sözleri Nelerdir?

Güvensizlik hissettiğimiz durumlarda bunu karşımızdakine duyurma yolu olarak güvensizlik sözleri kullanılır. Bazen direkt yüzüne bazense dolaylı yoldan. Şu anda neredeyse genç ve yetişkin her bireyin en az bir tane sosyal medya aracı kullandığını biliyoruz.

Sevdiklerinden darbe alanlar ya da sevgililerinin ardından ona uğradığı hayal kırıklığını göstermek isteyenler twitter, instagram, facebook gibi uygulamalar yoluyla yapıyor. Peki, güvensizlik sözleri nelerdir?

 • Güvenme dostuna saman doldurur postuna.
 • Yarına güvendim bugün beni sattı.
 • İnsanlar mert değil ki inanıp güvenesin.
 • Güvenmek sevmekten daha değerli zamanla anlarsın.

En Sık Kullanılan Güvensizlik Sözleri

Facebook, instagram gibi uygulamalar pek çok kişinin duygularını yansıtmak için bir araç haline geldi. Duyulan güvensizlik duygusu çeşitli hallerde kendini gösteriyor. En sık kullanılan güvensizlik sözleri şunlardır:

 • Güvensiz kalplerimizi karaktersiz insanlara borçluyuz.
 • Güvenme vefasının tekine bugün över yarın söver.
 • İşin içine güvensizlik girdi mi hiçbir şey eskisi gibi olmaz.
 • Olmayacak insanlara o kadar güvenmişiz ki dürüst insanlara güvenemez hale gelmişiz.
 • Sana bir kere yalan söyleyen bir insana asla güvenme.
 • Bu dünyada babana bile güvenmeyeceksin.
 • Aşkın en büyük düşmanıdır yalan.
 • Güvensizlik başlayınca dostluk, arkadaşlık ölür.
 • Güven vermeyen insanlardan huzur vermelerini bekledik.
 • Seni affedecek kadar olgunum fakat tekrar güvenecek kadar aptal değilim.  

Severken Güvensizlik Sözleri

Geçmişte yaşanan üzücü durumlar, aldatılma vb. gibi olaylar sevdiğiniz kişiye karşı güvensizlik hissetmenize sebep olabilir. Seviyorsanız fakat güvenemiyor olabilirsiniz. Severken güvensizlik sözleri sarf ediyor ve sonrasında pişman oluyor olabilirsiniz.

 • Bu aşamada ilk olarak karşınızdakine olan duygularınızı tartmak ardından güvensizliğininiz sebebi karşınızdaki değilse bunun sebebi bularak aşmak en doğru olanıdır. Severken aynı zamanda güvenememek önemli bir probleme dönüşerek ilişkinin uzun soluklu olmasını tehdit edebilir.

Bireyler güvenlerini kaybettiği ikili ilişkiler sonucu tamamen güvensizleşerek yeni ilişkilerden uzak durma yoluna gidebilir. Bu durumda yalnızlaşarak sadece kendilerine güvenir duruma gelebilirler.

Kıskançlık ve Güvensizlik Sözleri

İlişkilerde sıklıkla yaşanan ve aşırıya kaçtığı durumlarda önemli bir soruna dönüşen kıskançlık ilişkiyi zedeleyebilir. Aşırı kıskançlık durumları kendini güvensizlik sözleri ile gösterebilir. Güven duygusunu hissetmiyor iseniz sizin de birtakım noktalarda sözlerinizi bu eksiklik yansıyacaktır. Karşınızdakinin güvenilmez biri oluşu ya da geçmişte yaşanılan olumsuz tecrübeler zor güvenmeye sebep olur.

 • Kıskançlık duygusunun gerekli ya da gereksiz olarak hissedilmesi belirleyici bir nokta.Eğer haklı yere kıskançlık hissediyorsanız bu durumun yarattığı sorunların çözülmesi pek de zor olmaz. Fakat devamlı bir kıskançlık duygusu yaşanıyor ve rahatsız edici şekilde güvensizlik sözleri ile karşı karşıya kalınıyor ise bu noktada kişi sorunu kendinden arama yoluna gidebilir.

Kıskançlık duygusu sadece sevgili ilişkileriyle sınırlı olmamakla beraber arkadaşlık ve hatta aile ilişkilerinde de kendini göstererek sorunlara neden olur. Haksız yere oluşan kıskançlığı azaltarak güven duygusunun arttırılması ile güvensizlik durumu yok edilir.

İlginizi Çekebilir: 10 Etkili Motivasyon Kazanma Taktiği

Güvensizlik Sözleri Göstergesi

Bir insana karşı güvensizlik söz olduğunda şüphe duygularıyla yaklaşırız. Gerek arkadaş gerekse sevgili fark etmez. Güven duygusunu hissedemediysek güvensizlik sözleri sarf edilir şüphesiz. Güvensizlik duygusu ile ilgili çok fazla söz bulunur. Çoğu da artık herkesin bildiği cümlelerdir.

Hemen hemen her insanın hayatında bir kere olsun rastladığı güvensizlik çeşitli durumların habercisi olur. Beslediğimiz güvensizlik duygusu zamanla kendini açığa çıkarır. Güvensizliği anlatan sözler dile getirilerek ilişkilerde güven sorunu vurgulanır.

 • Güven duygusunun yoksunluğunda sevdiğimiz kişilerin etkisi çok fazla olur. Zamanında çok fazla güvendiğimiz, ilgilenip, saygı duyduğumuz insanlar gün gelip sırtımızdan bıçakladığında haliyle güvensizlik yaşarız. Güvensizliğin göstergelerinden biri aşırı kıskançlık duygusu olur.

Bu da ikili ilişkilerde tartışmalara yol açar. Bir diğer en önemli güvensizlik göstergesi ise şüphedir. Devamlı şüpheci ve kuşkulu bir halde olmak da karşımızdaki insana güvenmediğimizi gösterir. Güven yoksunluğu kişilerin her hareketini takip ederek bir anlam aramaya sebep olur. Bazen durduk yere kavga çıkartarak ilişkiyi çıkmaza sokabilir bu durum.

Güvensizlik göstergelerinden bir diğeri ise laf sokmadır. Kişiler güvensizliğini çoğu zaman normal bir dille dile getirmeyi seçmez. Güvensizlik sözleri sinirliyken ya da bardak taştığında dile getirirler. Bu da söylemlerinde kırıcı olmasına ve her fırsatta bunu dile getirerek laflarında kaba olmasına neden olur.

Güvensizlik Sözleri Şekilleri

Kişilerin karakterleri nasıl ki birbirinden farklı ise kendilerini ifade etme şekilleri de farklıdır. Bu nedenle iletişimde en önemli araçlardan olan düşüncelerini ifade etme sonucu her zaman başarılı ilişkiler kurulamayabilir. Karşımızdaki kişinin duygularını anlayabilmemiz en iyi onun beden diline ve sözlerine bağlı olur.

Böylece ruh halini kolaylıkla anlamak mümkündür. İlişkide güvensizliğe dair sözler duyuyorsak bunu bir sorgulamalı ve emin olmalıyız. Sözleri sarf eden kişi gerçekten güven duygusundan yoksun mu sorgulamalıyız. Peki, güvensizlik sözleri nelerdir ve ne şekillerde kendini gösterir?

 • Eğer karşınızdaki kişi güzel konuşuyor fakat bunu davranışlarında göremiyorsanız güven konusuyla ilgili sorunları olması olasıdır.
 • Sık sık gözlerinizi kırpmak güvensizlikten kaynaklı olabilir.
 • Sürekli bir kaş çatma halinde olan insanlar genellikle sinirli, kuşkulu, huzursuz insanlardır. Güven duymadıklarında bu halleriyle daha sık karşılaşırsınız.
 • Konuşma sırasında sürekli elini kolunu sallayan insanlar da güven duygusundan yoksundurlar.
 • Gülümsemek ilişkilerde samimiyeti ve sıcakkanlılığı simgelediğinden gülümsemeyen insanlar güvensizlik göstergelerindendir.

Güvensizlik Sözleri ve Yeniden Güven Duygusu

Güvensizlik kişinin kendisinden kaynaklanabildiği gibi ilişki içinde olduğu kişiden de kaynaklanıyor. Güvensizlik sözleri ile sıklıkla dile getirilen bu duyguyu daha iyi anlamak için ilk olarak güvensizliğin kaynağını bulmak gerekir. Bunun için de kişinin kendini sorgulaması gerekir.

 • Karşınızdakine güvenemiyor olmanız olumsuz geçmiş yaşantılardan dolayı olabilir. Bu durumda karşı cinse güvenmek ilişkinin en zor aşaması haline dönüşebilir. Kime güveneceğini seçmek önemli bir aşamadır.

Bu nedenle güvensizliğin sebebini sadece kendine yükleyerek de sorun çözülmez. Gerçekten iyiliğine güvendiğin ve iyi tanıdığını düşündüğün kişiye sonsuz bir güven yerine herkesin hata ve yanlışlar yapabileceğini göz önünde bulundurarak güvenmek önemlidir.

Eğer gerçekten yaşamınızı değiştirecek bir mucizeye ihtiyacınız var ise bundan böyle mucize aramanıza gerek kalmayacak; çünkü artık Her Kapıyı Açan Murat Duaları Kitabı'nın mucizesine siz de şahitlik edeceksiniz.

Şuraya tıklayıp Her Kapıyı Açan Murat Duaları Kitabı'nı indirin.

Aşağıdaki yorumlar bizi de gerçekten çok etkiledi, siz de şok olacaksınız:

blank blank blank blankblank blank blank blank blankblank blank blank blank blankblank blank

Daha bunlar gibi yüzlerce farklı ve ilgi çekici yorum var.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.