Ferec Duası İnsanlara Mucizeler Yaşatan Olağanüstü Bir Dua

Ferec Duası Nedir, Nasıl Yapılır, Neler Yaşatır Nelere Vesile Olur?

  • Okuduğumuz dualar Allah ile kul arasındaki en önemli ve en faziletli iletişim şeklidir. Ferec duası ise, Kef’emi’nin Beledu’l Emin kitabından eklenmiş bir duadır. Bağdat’ta öldürülmek korkusuyla Kazimeyn’e sığınan Ebe’l Hasan Muhammed rüyasında bu duayı İmam Zaman’dan öğrenmiştir diye bilinir. Bu dua öylesine güçlü ve etkilidir ki yapan kişiyi her muradına taşıma kabiliyetine sahiptir.

Ferec duası okumak, huzur anlamına gelir ve ömrün uzamasına yardımcı olur. Dileklerin kabul olmasını sağlar, şeytanı bizden uzaklaştırır. Dertlerin, sıkıntıların ve kederlerin dağılmasına, kişinin feraha ermesine, merhamete ve şefkate ulaşmamıza nail olur.

Ferec Duası Okumak Ne Kadar Doğrudur?

İnanan kimselere kimi alimler nasıl dua etmeleri gerektiğine dair örnekler sunmuştur. Ferec duası da bu tür dualardan biridir. Fakat kimi insanlar para karşılığında başkalarını dolandırarak ferec duası okuduklarını iddia ederler.

  • Öncelikle bu duayı Allah’a sığınarak kendiniz okuyabilirsiniz. Eğer Arapça bilmiyor ve duada ne yazdığından emin değil iseniz, o halde duanın Türkçesini okuyun.

Bilmelisiniz ki Allah’a edilen duaların dili yoktur. Herhangi bir dilde tüm iyi niyetinizle dua ederek Allah’a istek ve dileklerinizi dua yolu ile iletebilirsiniz. Bu tip dualar ise yalnızca dua ederken cümle kuramayanlara örnek olması amacı ile bir araya getirilmiş kelimelerdir.

Ferec Duası Kuran’da Var mıdır?

Dualarımız bir ibadet şeklidir. Bu sebeple etmiş olduğumuz her dua ibadet etmeye vesile olur. Ferec duası Hz. Yunus ‘un bir balığın karnında iken okuduğu ayettir. Bu ayet, ayetu’l-ferec olarak ifade edilmektedir. Kısaca ferec duası kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim’de geçen bir dua, bir ayet olarak da bilinir ve şöyle okunur:

“La ilahe illa ente sübhaneke inni küntü minezzalimin.”

Bu duayı hangi şekilde yapmanız halinde size muradınızı temin edeceğini ise aşağıdaki detaylar sayesinde öğrenebilirsiniz.

İlginizi Çekecek: Büyü Bozan Dualar

Ferec Duası Neyi İfade Eder?

Ferec duası, maneviyat açısından büyük faydalar sağlayacak bir duadır. İnsanları kötülüklerden ve kem gözlerden korumaktadır. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) bu duanın sıkıntılı olunduğu zamanlarda okunmasını ve taşınmasını söylemiştir.

  • Ferec, gam ve hüzünden kurtulmak ve ferahlamak gibi anlamlar taşımaktadır. Kimi zaman kurtuluş duası olarak geçen ferec duası belli bir dönem minarelerden okunmuştur. Fakat daha sonrasında okunması yasaklanmıştır.

Bir başka ferec duası da şöyledir:

Ferec Duasının İçeriği Nedir?

Hadis kitaplarında ferahlama amacı ile edilen bir duadır ve üç kısımdan oluşmaktadır. Birinci bölümde, halkın gıybet döneminden, bu zamanlarda sınandığı büyük imtihanlardan bahsedilmektedir.

  • Duanın ikinci bölümünde ise, Resulü Kibriya’ya (s.a.a) ve onun ehli beytine selam gönderilmektedir. Daha sonra ise müminlerin, yüksek ve yüce makamları nedeniyle o kimselerin emirlerine uymak gerektiği ifade edilir.

Ferec duasının son bölümünde ise, Allahu Teâla’dan masumların üzerimizde olan haklarının hürmetine kendimiz ve tüm insanlık için yardım istenmektedir.

Dua Şöyledir:

“İlahi, azum’ el belau ve berih’ al hefau v’en keşef’ el ğitau ve’ ngata’ er recau ve zagati’l arzu ve muniet’is semau ve ente’l musteanu ve ileyke’l müşteka ve aleyk’el muavvelu fiş şiddeti ve’r reha.

Allahümme salli ala Muhammed’in ve ali Muhammed, uli’l emriileine ferazte Aleyna taetehum ve arreftena bi zalike manziletehum fe ferric enna bi haggihim feracen acilen gariben kelemh’il basari ev hüve egrabu ya Muhammed’u, Ya Aliyyu, Ya Muhammed, ikfiyani feinnekuma kafiyan. Vensurani feinnekuma nasiran.

Ya mevlana ya Sahibez zaman! El ğavs El ğavs, el ğavs, edrikniy, edrikniy, edrikniy, es saate, es saate, es saate, el acel, el acel, el acel, ya erham’er-rahimine, bihaggi Muhammedin ve alihit tahirin.”

Anlam ise Şöyledir:

“Dünyada zulüm çoğalmıştır. Gizli olanlar açılmıştır. Kapalı olan perdeler kalkmış ve insanların tüm umutları yok olmuştur. Bu yüzden Allah’a sığınan müminler ondan yardım talep etmektedir. Yüce Yaratandan Hz. Muhammed (s.a.v.) ve onun pak evladına rahmet dilemektedirler.”

Duanın yalnızca Arapça metni okunmalı.

Ferec Duasının Faziletleri Hakkında

Ferec duası oldukça fayda sağlayan bir duadır. Bu dua şeytanı bizden uzaklaştırarak ahiret zamanında fitnesinden ve şerrinden uzak kalmaya da yardımcı olur. Kıyamet vaktinde Hz. Mehdi’nin şefaatine nail olmayı sağladığı da bilinir.

  • Yine ferec duası okuyan kimsenin, Hz Mehdi’nin bayrağı altında şehit sevabına eriştiği bilinir. Ölüm zamanı geldiğinde bu duayı okuyan kimseye güzel davranılır, müjde verilir. Ayrıca ferec duası okuyan kişinin ömrünün uzadığı da bilinmektedir.

Pişmanlık duyduğu kötülükler için bu duayı okuduğunda affedileceği bilinir. Yine kıyamet günü geldiğinde İmam Ali’nin duasını almaya nail olur. Allah katında sevilen kullardan biri olmanıza yardımcı olur.

Dünyada yaşarken sürekli olarak dile getirilen bu dua dertlerin ve sıkıntıların geride kalmasına vesile olur ve hatta kişiye bir rahatlık bir ferahlama getirir. Kişi girmiş olduğu depresif durumdan kurtulmak ve refaha ermek için bu duayı okuyabilir. Melekler ferec duası okuyan kimseye Allah’tan bağışlama diler.

Şu Tavsiye de Sizi Şaşırtacak:

Eğer gerçekten yaşamınızı değiştirecek bir mucizeye ihtiyacınız var ise bundan böyle mucize aramanıza gerek kalmayacak; çünkü artık Her Kapıyı Açan Murat Duaları Kitabı'nın mucizesine siz de şahitlik edeceksiniz.

Şuraya tıklayıp Her Kapıyı Açan Murat Duaları Kitabı'nı indirin.

Aşağıdaki yorumlar bizi de gerçekten çok etkiledi, siz de şok olacaksınız:

blank blank blank blankblank blank blank blank blankblank blank blank blank blankblank blank

Daha bunlar gibi yüzlerce farklı ve ilgi çekici yorum var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.