Erkekler Neden Kıskanır, Bu Enteresan Yanıtlar Sizi de Şaşırtacak!

Erkekler neden kıskanır sorusuna verilen 10 ilginç yanıt

Aşk yaşamının belki de en can sıkıcı tarafı aşıkların kıskançlık duygusunun etkisiyle hem kendi yaşamlarını hem de sevgililerinin hayatını içinden çıkılmaz duruma sokmalarıdır.

Kıskançlık öyle bir sarmaldır ki bu duygunun etkisine kapılan erkek ne kadar kurtulmaya çalışırsa çalışsın bu labirentten kurtulamaz. Çünkü kıskançlık kendi kendisini besleyip büyüten bir duygudur.

Peki ama erkekler neden kıskanır?

Bu sorunun cevabı verildiğinde erkeğin kıskançlığın etkisinden kurtulması çok daha kolay olacaktır. Unutulmamalıdır ki kıskançlığı doğrudan doğruya ortadan kaldırmak çok zordur. Ancak kıskançlığı ortaya çıkaran sebepler tespit edilip bu sebepler ortadan kaldırılırsa “güvene dayalı bir aşk yaşamı” sürdürme imkânı elde edilebilir.

İşte erkekler neden kıskanır sorusuna verilen birbirinden enteresan yanıtlar

Çocukluk döneminde kayıp yaşayan erkekler daha kıskanç olur

Yapılan araştırmalarda küçük yaşlarda bir yakınını kaybeden erkeklerin ilerleyen yaşlarda daha kıskanç oldukları tespit edilmiştir. Çünkü yaşanan kayıp kişide travmatik etki yaratmaktadır ve kişi sonraki dönemde sevdiği insanların da kendisini bırakacağı hissine kapılmaktadır.

Maddi sorunların kıskançlığı tetiklediğini biliyor muydunuz?

Parasal konularda sıkıntı yaşayan erkeklerin tutumlu olmaya gayret etmeleri “ellerinde bulunanı muhafaza etme alışkanlığı” kazanmalarına neden olur. Bu alışkanlık ise beraberinde kıskançlık duygusunu getirir.

Uzmanlar maddi durumu iyi olmasına rağmen cimri davranışlar sergileyen kişilerin de diğer insanlara göre daha kıskanç olduklarını ifade etmektedir.

Kıskançlık iletişim eksikliğinden kaynaklanır

Bazı durumlarda erkeğin kıskançlığının nedeni kadın ile arasında yaşanan iletişim eksikliğidir. Kadın bazı tutum ve davranışları ile erkeğin kafasında soru işaretleri oluşturmaktadır. Erkek ise kafasındaki bu sorulara kadınla konuşarak cevap aramak yerine kıskançlık duygusunun etkisine kapılmaktadır.

Eğer yaşanan tüm süreçlerde kadın ile erkek arasında sağlıklı bir iletişim olursa kıskançlık da en alt düzeyde görülecektir.

Şiddet eğilimi kıskançlığı körüklüyor

Şiddet eğilimi olan erkeklerin daha kıskanç oldukları yönünde yaygın bir görüş vardır. Ancak bu görüşün kültürden kültüre değiştiğini ifade etmek gerekir. Mesela Doğu toplumlarında şiddet eğilimi olan erkekler daha kıskanç iken Latin Amerika ülkelerinde şiddet eğilimi olan kişiler kıskanç olmazlar, aksine büyük bir vurdumduymazlık içinde olurlar.

Kadın ile erkek arasındaki yaş farkı fazlaysa…

Erkek sevdiği kadından daha büyükse ve aradaki yaş farkı makul ölçülerin üstündeyse kıskançlık baş gösterir. Uzmanlara göre bir erkeğin kadından en fazla 8 yaş büyük olması gerekir. Eğer yaş farkı daha fazla ise ileride kıskançlık dahil olmak üzere çeşitli duygusal kırılmaların yaşanması mümkündür.

İlginizi Çekebilir: Erkekleri Tavlama Sanatı 12 Harika Tüyo

Cinsel performansın düşük olması kıskançlığa neden olabilir

Kadının erkekten daha aktif bir cinsel yaşama sahip olması erkeğin kıskançlık hissinin artmasına neden olur. Erkekler daha küçük yaşlardan itibaren cinsel performans ile güçlü olmak arasında bağ kurmaktadır. Eğer cinsel yaşamda kadının gerisinde kalırlarsa müthiş derecede rahatsız olurlar.

Erkeğin cinsel yaşamda daha pasif kalması halinde farklı bir kişiliğe bürüneceğini bilen pek çok kadın ne yazık ki yatakta rol yapmak zorunda kalmaktadır. Sanki erkek kendisinden çok daha aktifmiş gibi davranan kadın böylece erkeğin kıskançlığını ve öfkesini dizginlemeye çalışmaktadır.

Özgüven sahibi erkekler gerçekten de kıskanç olmazlar mı?

Kıskaçlık ile özgüven arasında ters orantı vardır. Yani bir erkeğin özgüveni arttıkça kıskançlık duygusu zayıflar. Aksine bir erkek kendisine güven konusunda problemler yaşıyorsa kıskanç olması da kuvvetli bir ihtimaldir. İşte bu gerçekten hareketle uzmanlar, kıskançlıktan kurtulmak isteyen erkeklere özgüven kazanma ve geliştirme taktiklerini öğrenmeyi tavsiye etmektedir.

Fiziksel özellikler kişinin kıskanç olmasına neden olur

İster kabul edilsin ister edilmesin aşk yaşamında kadın ve erkek devamlı bilinçaltında kendisini sevgilisi ile karşılaştırır. Eğer bu iki kişiden birisi dış görünüş bakımından sevgilisi kadar çekici değilse kıskançlık duygusu körüklenmiş olur.

Sevgilisi kadar çekici bir dış görünüşe sahip olmayan erkek kaybetme korkusu ile birlikte özgüven eksikliği de yaşar. Bu iki güçlü duygunun etkisinde kalan erkek, üzerindeki psikolojik baskıyı kıskançlık duygusu ile hafifletmeye çalışır.

Kıskanç erkekler daha sık aldatıyor

Kıskançlığın çok enteresan bir ruh hali olduğunu kabul etmek gerekir. Çünkü kıskanç erkeklerin kafalarını en fazla meşgul eden sıkıntı sevdikleri kadının başka bir erkeğe gönlünü kaptırmasıdır. Halbuki kıskanç erkeklerin diğer erkeklere göre çok daha sık aldattıkları ortaya çıkmıştır. Yani erkek garip bir şekilde şüphe duyduğu konuda asıl suçlu konumuna gelmektedir.

Erkeği kıskançlıktan kurtarmak istiyorsanız onu çok iyi tanımalısınız

Kıskançlık, aşk yaşamının bütün büyüsünü ortadan kaldırır. Artık aşk, paylaşım olmaktan çıkar ve şüpheler üzerine yol alır. Elbette bu durum yaşananların “aşk” olmaktan çıkmasına ve “takip” halini almasına neden olur.

Kıskanç bir erkekle yaşamak yerine özgür bir birliktelik hayalini kuran kadınların yapması gereken en önemli şey ise erkeği yakından tanımaktır. Çünkü erkek yakından tanınırsa ve onun kalbine giden tüm yollar keşfedilirse erkeğin kıskanç olmasının önüne geçilmiş olur.

İşte tam da bu noktada kadın okurlarımıza harika bir eser tavsiye etmenin faydalı olacağı kanaatindeyiz.

Eğer gerçekten erkekleri delicesine kendinize bağlayacak bir mucizeye ihtiyacınız var ise bundan böyle mucize aramanıza gerek kalmayacak; çünkü artık Erkeklerin Gözdesi Seti'nin mucizesine siz de şahitlik edeceksiniz.

Şuraya tıklayıp Erkeklerin Gözdesi Seti'ni indirin.

İşte şok edici yorumların sadece bir kısmı:

blank blank blank blankblank blank blank blank blankblank blank blank blank blankblank

Daha bunlar gibi yüzlerce hayret verici yorum var.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.