Egzama Tedavisinde 10 Altın Kural

Sabun ve deterjan kullanımına dikkat

Kimyasal içerikli temizlik ürünleri egzamaya neden olabilmektedir. Özellikle ev hanımlarının ellerinde yoğun olarak egzama görülmesinde başat neden deterjanlardır. Egzama hastalarının eldiven kullanma alışkanlığı edinmesi ve doğal içeriğe sahip lisanslı temizlik ürünleri kullanmaları gerekmektedir. Birçok yetişkin egzama hastalarına doktorlar bebek şampuanı kullanmayı önermektedir. Çünkü bebek ürünleri daha ciddi denetlenmektedir. Bu ürünlerde kimyasal içerik yetişkin ürünlerine göre daha azdır.

Ayrıca sıcak banyolar da derinin tahriş derecesini artırmaktadır. Egzama hastaları ılık suyla banyo yapmalı ve banyoda uzun süre kalmamalıdır. Sauna ve hamam keyfi denilen etkinlikler ne yazık ki egzama hastalarının uzak durmaları gereken faaliyetlerdir.

Tozlu ortamdan uzak durmak

Tozlu ortam deri gözeneklerinin kapanmasına neden olmaktadır. Deri sağlığı açısından son derece önemli olan bu gözeneklerin kapalı olması deri sağlığını olumsuz etkilemektedir. Eğer tozlu ortamda bulunmak bir zorunluluksa maske, eldiven kullanımına ve uzun kollu giysi tercih edilmesine dikkat edilmelidir. Özellikle tekstil atölyelerindeki boya tozu egzamayı ciddi şekilde olumsuz etkilemektedir.

Evcil hayvanlara veda etmek zorunda kalmak

Bazı insanların kedi, kuş, köpek gibi hayvanlara karşı alerjisi vardır. Alerji bazı durumlarda egzamaya neden olabilmektedir. Egzama hastalarının yapacakları testlerin sonuçlarına göre sevdikleri hayvanlara veda etmeleri gerekebilmektedir. Bu ev hayvanları astım hastaları için de benzer sorunlara yol açmaktadır.

Nemlendirici krem kullanmak

Egzamada derinin nem kaybı söz konusudur. Nem oranı düşen deri kuruyup çatlamaktadır. Özellikle banyodan sonra derinin ciddi bir sıvı kaybı olmaktadır. Deriyi eski sağlığına kavuşturmak için nemlendirici krem kullanmak etkili çözümlerden biridir. Egzama tedavisi için kullanılan nemlendirici kremlerin büyük bir kısmı daha önceki dönemlerde sarımsı renkteydi. Bu nedenle hastalar kullanmaktan çekinmekteydi. Son zamanlardaki kremlerin büyük bir kısmı saydamdır ve estetik yönden hastayı rahatsız etmemektedir.

Bazı gıdalardan uzak durmak

Yumurta, süt, soya, domates gibi bazı gıdalar egzamanın tetikleyicisi olabilmektedir. Egzama hastalarının yiyeceklerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Limon ise doğrudan egzamaya neden olmaz fakat limonun egzamalı deriyle teması egzamanın artmasına neden olmaktadır. Hamile annelerin de bazı gıdalardan uzak durmaları gerekmektedir. Çünkü egzamaya neden olan maddeler anne sütünden de çocuğa geçebilmektedir.

İlginizi Çekebilir: Egzama Nasıl Geçer?

Nikel takılardan uzak durmak

Boyun ve bilek bölgesinde derinin kızarıp iltihaplanması şeklinde görülen egzamaların bir kısmı metal takılardan kaynaklanmaktadır. Özellikle nikel alaşımlı takılar egzamaya neden olmaktadır. Bu nedenle egzama hastaları takı seçimine özen göstermelidir. Çok dar takıların da derinin hava almasını engelleyerek egzamaya neden olduğu bilinmektedir.

Yalnız onaydan geçmiş saç boyalarını kullanmak

Saç boyama yalnız estetik bir uğraş değildir. Güzelleşmek üzere yapılan bu eylemin sağlık boyutu da vardır. Sağlık kuruluşlarının denetiminden geçmeyen saç boyaları ciddi bir egzama nedeni olduğundan itina ile kullanılmalıdır. Kuaföre gidildikten sonra egzamanın görülme sebebi hijyenik sebepler değildir. Asıl sebep kalitesiz ürün kullanmadır.

Kısa tırnaklara sahip olmak egzama tedavisinde önemli

Egzamada hasta karşı konulamaz bir kaşınma isteği duymaktadır. Çoğu zaman hasta uykusunda farkında olmadan egzamalı bölgeyi kaşımakta ve kendisine zarar vermektedir. Bebeklerin eldiven giymesi, büyüklerin ise tırnaklarını devamlı kısa tutmaları gerekmektedir. Egzama hastalarındaki kaşıma isteğini azaltan yan etkileri sınırlı olan etkili ilaçlar maalesef bulunmamaktadır. Bu nedenle hastaların iradeli davranmaları ve tedbir amacıyla tırnaklarını devamlı kısa tutmaları gerekmektedir.

Stres, sigara, uykusuzluk

Stres ve sigara egzamanın normalden geç iyileşmesine neden olmaktadır. Bu iki etmen sadece egzamada değil diğer birçok hastalıkta da benzer olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir. Uykusuzluk ise vücut direncini düşürdüğünden egzama görülme oranını artırmaktadır. Egzama hastalarının disiplinli bir yaşam sürmeleri ve çalışma düzenleri ile dinlenme vakitlerini iyi ayarlamaları gerekmektedir. Egzama bilindiği üzere ilaç tedavisi ile değil yaşam stilinin belirlenmesi ile kontrol altına alınan hastalıklardan biridir.

Beyaz dut mucizesi

Son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre beyaz dut egzama tedavisinde olumlu sonuçlar vermektedir. Uygun miktarda alınması yaraların kontrol altına alınmasını hatta iyileşmesini sağlamaktadır. Bugüne kadar tespit edilen tek doğal egzama tedavisine yardımcı gıda beyaz duttur. Beyaz dut ülkemizin hemen her bölgesinde rahatlıkla yetişen bir bitkidir. Uzmanlar taze tüketildiğinde daha tesirli olduğunu vurgulamaktadır.

Eğer gerçekten yaşamınızı değiştirecek bir mucizeye ihtiyacınız var ise bundan böyle mucize aramanıza gerek kalmayacak; çünkü artık Her Kapıyı Açan Murat Duaları Kitabı'nın mucizesine siz de şahitlik edeceksiniz.

Şuraya tıklayıp Her Kapıyı Açan Murat Duaları Kitabı'nı indirin.

Aşağıdaki yorumlar bizi de gerçekten çok etkiledi, siz de şok olacaksınız:

blank blank blank blankblank blank blank blank blankblank blank blank blank blankblank blank

Daha bunlar gibi yüzlerce farklı ve ilgi çekici yorum var.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.