Egzama Nasıl Geçer, 10 Harika Bilgi

En etkili ilaç sağlıklı ve yeterli uyku

Egzama tedavisinde hastaların rahat ve konforlu bir uyku geçirmeleri hastalığın tedavisi açısından son derece olumlu sonuçlar vermektedir. Uyku hormonları ile cilde güç veren hormonların ilişkili olduğu sayısız araştırma ile kanıtlanmıştır. Sadece egzama hastalarında değil normal insanlarda bile uyku problemleri cilt rahatsızlıklarına yol açmaktadır. Egzama hastaları disiplinli bir yaşam sürmeli, hiçbir surette 6 saatten kısa vakitleri uykuya ayırmamalıdır. 

Nemlendirici krem kullanımı

Banyodan sonra ve kış aylarında cildin kuruyup çatlamasını engellemek için nemlendirici kremler kullanılabilir. Bu kremler bütün eczanelerden uygun fiyatlarla temin edilebilir. Kremlerin çoğu sarımsı renkte olduğu için hastalar bu kremleri kullanmaktan özellikle kaçınmaktadır. Eğer kişi krem kullanımından rahatsız oluyorsa derinin korunması için özellikle soğuk havalarda yeterince kalın giyinmeye özen gösterilmelidir.

Asitli yiyeceklerden uzak durmak

Ağız ve burun çevresinde görülen egzamalar en yaygın görülen egzamalardır. Egzamalı derinin asitten olumsuz etkilendiği ise bilinen bir gerçektir. Limon ve domates gibi asit içeriği yoğun olan gıdaların egzama hastaları tarafından mümkün olduğu kadar az tüketilmesinde fayda vardır. Çünkü asitin egzamalı deriye teması sonucu deri tahriş artmakta ve iyileşme süreci uzamaktadır.

Pamuklu elbiseler giyin

Egzamalı derinin terleyip sonra da soğuması deri sağlığına olumsuz tesir etmektedir. Derideki sıvı kaybı çatlamalara ve dolayısıyla egzamaya neden olabilmektedir. Uzmanlar pamuklu giyeceklerin bu yönüyle egzama tedavisinde olumu sonuçlar doğurduğunu belirtmektedir.

Ayrıca gece terlemelerinin önüne geçmek de egzama hastalarının dikkat etmeleri gereken bir diğer husustur. Gece terlemelerinin gündüz terlemelerinden daha fazla egzamaya neden olduğu istatistiki olarak kanıtlanan bir durumdur. Uyku takımlarının hijyenik olması da egzama tedavisinde önemli bir detaydır.

Antibiyotikler yeterince etkili değildir

Egzama hastalığının tedavisi için kimi durumlarda doktor tarafından antibiyotikler verilmektedir. Fakat yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre antibiyotik alan hastaların yarısına yakını (yüzde kırkbeş kadarı) iyileşmemiştir. Hastaların bir kısmında ise iyileşme kısmi olmuş ve kesin sonuç alınamamıştır. Yani antibiyotikler egzamanın tedavisinde etkili bir destek aracı değildir. Antibiyotiklerin bedene verdiği zararlar da dikkate alındığında egzama hastalarının doğal tedavi yöntemlerine yönelmeleri daha anlaşılır olmaktadır.

Egzama tedavisinde en önemli şey egzama nedenini ortadan kaldırmaktır. Çünkü egzamaya neden olan unsur ortadan kaldırıldığında hastalığın kontrol altına alınması da mümkün olmaktadır. Kişi kendi hayatında gözlemleriyle bu nedenleri tespit edebilir ya da belli alerji testleri ile tıbbi destek alabilir. Egzama nedenlerinden uzak durmak önemli bir önleyici egzama tedavisi olarak kabul edilmektedir.

Nikel takılardan uzak durmak

Birçok kişide nikel takı egzamaya neden olmaktadır. Özellikle bilek ve boyun bölgelerinde görülen egzamanın en önemli nedeni nikel alaşımlı süs eşyalarıdır. Nikele karşı alerjisi olanların bu metalden uzak durmaları gerekmektedir. Bazı durumlarda nikel metali plastik aksesuarlar içinde kısmı olarak kullanılmaktadır. İlk bakışta fark edilmeyen bu nikel şeritler de egzamayı tetikleyebilmektedir.

Uzun tırnakları unutun

Egzama hastaları egzamalı bölgeyi kaşıma konusunda müthiş bir istek duyarlar. Birçok kişi bu isteği “karşı konulamaz bir istek” olarak yorumlamaktadır. İstemsiz olarak hasta defalarca egzamalı deriyi kaşımakta fakat bunun farkında dahi olmamaktadır. Bunu engellemenin yolu tırnakları devamlı kısa tutmaktır. Genel kaide ise parmaklardaki tırnakların etten geride kalacak biçimde kısaltılmasıdır.

Şunlardan özellikle uzak durun

Egzama tedavisinde uzak durulması gereken birkaç unsur vardır. Bunların başında ev hayvanları gelmektedir. Kedi, köpek, kuş gibi ev hayvanları birçok kişide alerjiye yol açarak egzamaya neden olmaktadır. Yapılacak alerji testleri ile bu hayvanların egzama nedeni olup olmadıklarını belirlemek gerekir.

Ayrıca egzama hastalarının kimyasal içerikli sabun ve şampuanlardan uzak durmaları gerekmektedir. İhtiyaç duyulursa doktor farklı temizlik ürünlerini de egzama hastaları için önerebilmektedir.

Dermatologlar (deri hastalıkları uzmanı olan doktorlar) tozlu ortamlarda uzun süre bulunmanın egzamaya yol açtığını belirtmekte ve kişileri bu konuda uyarmaktadır. Çünkü toz zerreleri deri gözeneklerini kapatarak deriyi olumsuz etkilemektedir. Aynı durum boya veren kumaşlar için de geçerlidir. Eğer giysiler ve uyku takımları boya veriyorsa bunların kullanılmaması uygun olacaktır.

Sigara içmek de kişinin mutlaka uzak durması gereken bir davranıştır. Sigara doğrudan egzamaya yol açmaz bununla birlikte sigaranın hastalığın geç iyileşmesine neden olduğu deneylerle ispatlanmıştır.

Çok sıcak suyla banyo yapmak ve banyoda uzun süre kalmak egzamaya neden olan diğer bir etmendi. Egzama tedavisini kolaylaştırmak için ılık suyla banyo yapma alışkanlığı edinilmelidir.

Dut en iyi egzama ilacıdır

Egzamanın doğal antibiyotiği beyaz duttur. İlk çağlardan beri egzamanın tedavisi için kullanılmaktadır. Beyaz dut uygun miktarda tüketildiğinde egzamanın azalmasını sağlar. Eğer taze olarak tüketilemiyorsa dut reçelini kahvaltılarda yemek de faydalı sonuçlar doğurabilmektedir. Bugüne kadar birçok hastalığın tedavisinde bitkisel çözümler ileri sürülmesine rağmen egzama için böyle bir görüş belirtilmemiştir. Bu konuda ismi geçen tek yiyecek beyaz duttur.

Stresten uzak durmak

Stres yönetimi egzamanın iyileşmesinin temel koşullarından biridir. Birçok hastada stres seviyesi ile egzama seviyesi arasında doğrudan bir ilişki gözlemlenmiştir. Yani kişi stresli olduğunda yaralar çoğalmış, kişi mutlu olduğunda ise egzama miktarında ciddi bir düşüş gözlemlenmiştir.

Eğer gerçekten yaşamınızı değiştirecek bir mucizeye ihtiyacınız var ise bundan böyle mucize aramanıza gerek kalmayacak; çünkü artık Her Kapıyı Açan Murat Duaları Kitabı'nın mucizesine siz de şahitlik edeceksiniz.

Şuraya tıklayıp Her Kapıyı Açan Murat Duaları Kitabı'nı indirin.

Aşağıdaki yorumlar bizi de gerçekten çok etkiledi, siz de şok olacaksınız:

blank blank blank blankblank blank blank blank blankblank blank blank blank blankblank blank

Daha bunlar gibi yüzlerce farklı ve ilgi çekici yorum var.

  

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.