Dilek Tesbihi ile Her Sıkıntıya Son Verin

Dilek Tesbihi Nedir, Nasıl Yapılmalıdır, Nelere Dikkat Edilmelidir?

Her insanın olmasını istediği dilekleri vardır, dileklerin gerçekleşmesi için dua ve ibadet etmek, bu dileği Allah’tan dilemek yapılması gereken en doğru yoldur. Bu sebeple, Peygamber Efendimizin hadislerinde de belirtilen dilek tesbihi yapılmaktadır. Dilek tesbihi, kişinin bir arzusunun gerçekleşmesi için temelde tesbih çekerek yapılan bir dua etme şeklidir. Dilek tesbihi sayesinde dilek sahipleri arzularına ulaşabilmektedir.

Dilek Tesbihi Nasıl Yapılır?

Dilek tesbihi belli bir düzen içinde ve kurallarına riayet edilerek yapılmaktadır. Dilek tesbihi aşamaları adım adım doğru şekilde gerçekleştirilmelidir. Bu aşamalardan ilki namaz kılınarak yapılır.

  • Ardından tesbih çekme işlemi yapılır. Tesbih çekme aşamasının ardından gerçekleşmesi istenen dilek dilenir ve tespih uygun bir yere asılır. Son olarak arzunun gerçekleşmesi ile belli bir sayıdaki tesbih başkalarına dağıtılır.

Dilek Tesbihi Namazı Nasıl Kılınır?

Dilek tesbihinin ilk işlemi namaz kılmaktır. Dilek tesbihi yapmak için öncelikle Allah rızası için niyet edilerek 2 rekât namaz kılınır. Ardından 2 rekât daha namaz kılınır ve bu namaza başlamadan Peygamber Efendimiz için niyet edilmelidir.

  • 4 rekât namazın sonunda 2 rekât daha dilek için niyet edilerek namaz kılınır. Sonuç olarak 6 rekât namaz kılınmış olması gerekmektedir. Böylelikle dilek tesbihinin ilk aşaması tamamlanmış olur.

Dilek Tesbihi Yaparken Tesbih Çekme İşlemi

Dilek tesbihinin 2. aşaması olan tesbih çekme işlemi de belli bir düzen ile yapılmaktadır. Namaz kılındıktan sonra bir tesbih ile sureler okunur. Dilek tesbihi için okunması gereken, Fatiha ve İhlas olmak üzere 2 sure vardır.

Elinize aldığınız tesbihin her bir boncuğuna 1 Fatiha, 3 İhlas okunur. Tesbih boncukları ile beraber tesbihin imamesine de 1 Fatiha, 3 İhlas okunmalıdır. İşlem bittiğinde 100 Fatiha ve 300 İhlas suresi okumuş olmalısınız. Bu noktada dilek tesbihi işleminin son aşamasına geçilmektedir.

Okumanızı İstiyoruz: Hayırlı Eş Duası

Dilek Tesbihi için Yapılması Gereken Son İşlemler

  • Namaz ve tesbih çekme işleminin ardından, sırada dilek dileme işlemi vardır. Kişi diğer aşamaları tamamlayarak dileğini dilemelidir. Dileğin ardından kullanılan tesbih, kıbleye doğru ve yerden yükseğe asılmalıdır.

Dilek tesbihi asılan yerde kalmalıdır. Tesbihi astıktan sonra dileğin gerçekleşmesi beklenir. Dileğin gerçekleşmesi ile 41 adet tesbih edinilmelidir, bu tesbihleri yine 41 kişiye dağıtmak gerekmektedir. Tesbihlerin dağıtılması ile dilek tesbihi işlemi son bulmuş olur.

Dilek Tesbihini Kimler Yapabilir?

Dilek tesbihini, bir dileği olan ve Allah’a inanan herkes yapabilir. Bununla beraber, dilek tesbihi yapabilmek için kişinin namaz kılmayı ve namazda okunacak sureleri ezbere bilmesi gerekmektedir. Son olarak, namaz tesbihi yapmak isteyenlerin tesbihleri yoksa tesbih edinmeleri gerekmektedir.

Dilek Tesbihi Hangi Dilekler için Yapılabilir?

Dilet tesbihi işlemi, kimsenin zarar görmeyeceği tüm dilekler için yapılabilmektedir. Bunlar arasından birkaç örnek verecek olursak; maddi sıkıntı yaşayan kişiler bu sıkıntılardan kurtulmak için, bir mal almak isteyenler istedikleri malı alabilmek için, bebek sahibi olmak isteyen kişiler, psikolojik rahatsızlığı olan bir yakınının iyileşmesini isteyenler ve madde bağımlısı birini bu bağımlılığından kurtarmak isteyenler gibi örnekler verebiliriz.

Dilek Tesbihi Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Dilek tesbihi işleminde dikkat edilmesi gereken farklı ayrıntılar vardır. Bunlar şöylece özetlenebilir:

  • Tesbih çekerken kıbleye yönelmek ve bu doğrultuda tesbih çekmeye devam etmek önemlidir; ayrıca dilek tesbihi işlemi sırasında kişinin sessiz bir ortamda bulunması gerekmektedir.

Uygulamaları bu şekilde tamamlamanız halinde en doğru şekli ile uygulamayı yapmış olacasınız. Dilek tesbihi tüm bu ayrıntılar ile birlikte dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Böylelikle bu işlemin ardından kafalarda soru işareti kalmayacak ve dilek tesbihi en doğru şekilde yapılmış olunacaktır.

Dilek Tesbihinde Kullanılan Tesbih Nasıl Olmalı?

Dilek tesbihi yapacak olan kişilerin en çok takıldığı noktalardan bir tanesi tesbihin nasıl olması gerektiğidir. Dilek tesbihi yapılacak tesbihin sahip olması gerektiği bir özellik yoktur.

  • Bazı mecralarda tesbihin 99’lu tesbih değil 33’lü olması gerektiğinden ve tesbihin yine bir dilek tesbihi yapmış olan birinin dağıttığı tesbih olması gerektiği şeklinde açıklamalar vardır.

Ancak bazı âlimler tesbihin kaçlı olduğunun ve nereden geldiğinin bir önemi olmadığını anlatmıştır. Bunlarla beraber tesbihin boncuk malzemesi, kalitesi ve tabi ki rengi de önemsizdir.

Şimdi de Güzel Bir Tavsiye

Eğer gerçekten yaşamınızı değiştirecek bir mucizeye ihtiyacınız var ise bundan böyle mucize aramanıza gerek kalmayacak; çünkü artık En Etkili Aşk ve Muhabbet Duaları Kitabı'nın mucizesine siz de şahitlik edeceksiniz.

Şuraya tıklayıp En Etkili Aşk ve Muhabbet Duaları Kitabı'nı indirin.

Aşağıdaki yorumlar bizi de gerçekten çok etkiledi, siz de şok olacaksınız:

blank blank blank blankblank blank blank blank blankblank blank blank blank blankblank blank blank blank blank

Daha bunlar gibi yüzlerce farklı ve ilgi çekici yorum var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.