Çok Tesirli Esmalar ile Yapılan Sakinleşmek için Dua

Sakinleşmek için Duanın Tanımı Nedir Hangi Esmalar Kaç Kez ve Nasıl Okunur?

En daraldığımız ve sıkıldığımız anlarda aklımıza ilk olarak duaya sarılmak gelir. Her yaratılanın en tesirli gücü belki de edeceği birkaç cümlelik duada gizlidir. Cenabı-ı Allah tüm kulları için dua kapılarını açık bırakmıştır. İsteyin vereyim sözü de ancak şanı yüce ve mutlak  güç sahibi olan Allah’a aittir.

  • Duaların tesiri ve önemi herkesin malumu olan bir konudur. Özellikle çabuk sinirlenen, anlık kopuşlar yaşayan ve toplumsal ilişkilerde büyük sorunlarla karşı karşıya kalan bireylere önerilen tesirli dualardan biri de, sakinleşmek için dua olarak bilinir.

Tanımından da anlaşılacağı üzere, bu dua sinir kontrolü problemi yaşayan bireyler için Allah’ın izni ile birebirdir. Peki, sakinleşmek için dua hangi durumlar ortaya çıktığında okunmalı ve kişiye yardımı olacağı umulmalıdır.

Sakinleşmek için Dua Hangi Durumlarda Okunmalıdır?

Dualar özel anlarda, bunalım ve sıkıntı oluşmasının yanı sıra kişinin hayal ettiği durumların gerçekleşmesi için edilir. Elleri semaya açan kul, çaresizliğini ve acizliğini yüreğinde hissetmeli ve kendisine ve tüm varlığa can verene yakarmalıdır.

Sakinleşme problemi yaşayan bireyler;

  • Özellikle sinir boşalması, ağır travmatik durumlarda,
  • Karşısındaki kimseye tahammül edemediği, kendisini kontrol edemediği ve saldırganlık hissinin tavan yaptığı anlarda,
  • Kişinin, kendisini çaresiz hissettiği anlarda da yine özel sakinleşmek için dua okunmalı ve Yüce Yaratıcı’ya sığınılmalıdır.

İlgili Yazı: İç Sıkıntısı İçin Dua 99 Nida ve 1 Ayet ile Okunan Niyaz

Sakinleşmek için Dua Hangi Durumlarda Tesirli Olur?

Herhangi bir duanın tesir edebilmesi öncelikle kalbi selim ile edilen duaya bağlıdır. Kişi inanarak ve karşılığını yalnızca Allah(c.c.)’dan bekleyerek dua etmelidir. Nitekim en basit işlerin dahil olmak üzere devamı, hayata geçmesi, kısacası bir yaprağın kımıldaması bile, Allah’ın (c.c.) iznine bağlıdır. O halde, kişi önce kendisini bilmeli, aczini kabul etmeli, üzerine düşeni yapmakla birlikte, olayların en hayırlı sonucunu beklemeye geçmelidir.

Dua ederken belli bir şekil, koşul ve şart bulunmamakla birlikte kişinin kalbini yaratanına açması umulur. “Samimi duygular ve mahcubiyet içinde, yine kapına geldik Ya Rab” nidası derinden hissedilmelidir. Bu denli huşua bağlı olarak edilen dua, inşallah daha kıymetli ve tesirli olabilir.

Sakinleşmek için Dua Nasıl Yapılmalıdır?

Sakin kalmak ve tansiyonun belli bir seviyede korunabilmesi çok kıymetlidir. Bunun farkında olacak bireyler başları derde girmeden de sakinleşmek için dua edebilir. Nitekim kulu Rahman katında değeri kılan durumlardan biri de hiç kuşkusuz salih niyetle edilen duada gizlidir.

  • Dua ederken temiz kıyafetin yanı sıra maddi ve manevi temizliğe dikkat etmek anlamlı olur. Buna mukabil kirli kıyafetli olan kimse de dua edebilir. Kişi abdest alarak, vakit namazı sonrası ya da nafile ibadet ardından edeceği duanın da yine makbul olma ihtimalinin artacağı, Rahman-ı Rahim’den umulmaktadır.

Dua ederken temiz kalp ve niyetle yakarışa geçilmelidir. Yalnızca O (c.c.) dur gücü her şeye yeten, her şeyden haberdar olan… Bu bilinçle duaya başlanmalıdır.

Öncelikle birden fazla sayıda sakinleşmek için dua türü ve yöntemi bulunmaktadır. Sakinleşmek için okunan dua, öncelikle besmele, ardından Esma-ül Hüsna ile devam eder. En sonunda da, İnşirah Suresi okunarak dua tamamlanır. Sükun duası olarak da bilinen özel dua üç kez tekrarlanır ve şöyledir:

Bismillahirrahmanirrahim

Ya Selam

Ya Aziz

Ya Vehhab

Ya Alim

Ya Latif

Ya Halim

Ya Sabur

Bismillahirrahmanirrahim

Elem neşrah leke sadrek

Ve vada’na ‘anke vizreke

Elleziy enkada zahreke

Ve refa’na leke zikreke

Feinne me’al’usri yüsren

İnne me’al’usri yüsren

Feiza ferağte fensab

Ve ila rabbike ferğab

Bismillahirrahmanirrahim

El hamdü lillahi rabbil alemin. Er rahmanir rahıym. Maliki yevmid din. İyyake na’büdü ve iyyake nesteıyn. İhdinas sıratal müstekıym. Sıratallezine en’amte aleyhim ğayril mağdubi aleyhim ve lad dallin. (amin)

Duanın Türkçe anlamı şu şekildedir:

  • Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla başlarım, Ya Aziz, Ya Selam, Ya Alim, Ya Vehhab, Ya Sabur, Ya Halim, Ya Latif olan sensin
  • Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla, İnşirah Suresi ayetleri okunur,
  • Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla, Fatiha Suresi ayetleri okunarak dua tamamlanır.

Eğer gerçekten yaşamınızı değiştirecek bir mucizeye ihtiyacınız var ise bundan böyle mucize aramanıza gerek kalmayacak; çünkü artık Her Kapıyı Açan Murat Duaları Kitabı'nın mucizesine siz de şahitlik edeceksiniz.

Şuraya tıklayıp Her Kapıyı Açan Murat Duaları Kitabı'nı indirin.

Aşağıdaki yorumlar bizi de gerçekten çok etkiledi, siz de şok olacaksınız:

blank blank blank blankblank blank blank blank blankblank blank blank blank blankblank blank

Daha bunlar gibi yüzlerce farklı ve ilgi çekici yorum var.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.