Cesaret Duası Okuyanlar Özgüvenli Bir Yaşama Kavuşuyor

Cesaret duası her türlü korkunun giderilmesi için okunabilir

Korku son derece genel bir kavramdır. İnsanlar her şeyden korkabilir. Düşmanlarından korkmak, insanlarla iletişime girmekten korkmak, vahşi hayvanlardan korkmak, kendi davranışlarından korkmak, rızkını temin edememekten korkmak, hastalıktan korkmak, ölümden korkmak ve ayrılıktan korkmak gibi yüzlerce farklı korku türü vardır. 

Cesaret duası akla gelebilecek her türlü korkunun giderilmesi için okunabilir. Yani kişi, cesarete ihtiyaç duyduğu her konuda cesaret duasına müracaat edebilir. 

İki farklı cesaret duası vardır

Cesaret duası ile ifade edilen iki farklı niyaz bulunmaktadır. Bu niyazlardan birincisi tek ayetten oluşan kısa bir duadır ve ani gelişen olaylar karşısında okunur. Diğer cesaret duası ise uzun süreli genel korkuların bertaraf edilmesi için okunmaktadır.

Mücadele gerektiren işlerde, düşmanla karşı karşıya gelindiğinde, önemli bir konuşma yapmadan önce veya bir anda ortaya çıkan korkuların giderilmesinde kısa cesaret duası okunur.

Vesveseye kapılma, umudunu yitirme, başarısız olma hissi taşıma ve özgüvenini kaybetme gibi daha yavaş ilerleyen süreçlerde ise uzun cesaret duası okunmaktadır.

Allah’tan korkan başka bir şeyden korkmaz

İslam inancında mümin sadece Rabbinden korkar ve yalnız O’na boyun eğer. Allah dışında hiç kimse karşısında eğilip bükülmez. Eğer bir kişi bütün varlığıyla Allah’a teslim olmuşsa başka bir şeyden korkmaz.

Dinimizde korku ile cesaret kavramları aslında iç içedir. Müminler Allah’tan korktukları için O’na layık bir kul olamamaktan, günaha bulaşmaktan ve kul hakkı yemekten de korkar. Yani bir Müslüman’ın korkuları sadece Allah’a duydukları korkudan ileri gelir.

Bir Müslüman hiçbir şekilde düşmanından korkmaz, söylemesi gereken bir sözü söylemekten çekinmez. Bu özellikleri ile Müslümanlar düşmanlarının dahi takdirini kazanmışlardır.

Müminlerin diğer insanlara göre daha cesur olmalarını sağlayan temel husus manevi dünyalarının zenginliğidir. Kişinin Kuran-ı Kerim’den sureler okuması, abdestli dolaşmaya gayret etmesi ve ibadetlerini aksatmadan yerine getirmesi cesur bir karakter sahibi olmasında büyük önem taşımaktadır.

Kısa cesaret duasının sözleri

Nisa suresi 132. ayeti kerimesi kısa cesaret duası olarak okunmaktadır. Bu dua ani gelişen korkuların giderilmesi için okunmaktadır.

Bismillahirrahmanirrahim

Ve lillahi ma fis semavati ve ma fil ard ve kefa billahi vekıla. (amin)

Duanın Türkçe meali

Göklerdeki her şey, yerdeki her şey Allah’ındır. Vekil olarak Allah yeter. (Nisâ-132)

Uzun cesaret duasının sözleri

Uzun süreli korkuların giderilmesi için okunur. Bu cesaret duası kişinin ruhsal yapısının güçlü olmasını sağlar. Aynı zamanda huzur duası hükmünde okunmaktadır. Bu dua kişinin bütün karakter yapısını etkileyerek özgüven sahibi olmasını sağlar.

Uzun cesaret duası devamlı okunması tavsiye edilen dualardan biridir. Günün her vakti okunabilir. Ancak büyük alimler duanın yatsı namazından sonra okunmasının daha tesirli olacağını ifade etmektedir. Ayrıca dua sözlerinin peş peşe 3 defa okunması da büyük alimlerin tavsiyeleri arasındadır.

Uzun cesaret duası Besmele-i Şerif ile başlar ve ardından İnşirah suresi ile devam eder. İnşirah suresi bittikten sonra Yunus suresi 62. ayet okunur. Bu ayetten sonra Tevbe suresi 129. ayet okunarak dua bitirilir.

Bismillahirrahmanirrahim

Elem neşrah leke sadrek. Ve vada’na ‘anke vizreke. Elleziy enkada zahreke. Ve refa’na leke zikreke. Feinne me’al’usri yüsren. İnne me’al’usri yüsren. Feiza ferağte fensab. Ve ila rabbike ferğab. (amin)

E la inne evliyaellahi la havfün aleyhim ve la hüm yahzenun.

Hasbiyallahü la ilahe illa hu aleyhi tevekkeltü ve hüve rabbül arşil azıym. (amin)

Dua sözlerini ezberlemekte zorlanan müminler yazılı bir metinden faydalanarak da dualarını niyaz edebilirler.

Eğer gerçekten yaşamınızı değiştirecek bir mucizeye ihtiyacınız var ise bundan böyle mucize aramanıza gerek kalmayacak; çünkü artık Her Kapıyı Açan Murat Duaları Kitabı'nın mucizesine siz de şahitlik edeceksiniz.

Şuraya tıklayıp Her Kapıyı Açan Murat Duaları Kitabı'nı indirin.

Aşağıdaki yorumlar bizi de gerçekten çok etkiledi, siz de şok olacaksınız:

blank blank blank blankblank blank blank blank blankblank blank blank blank blankblank blank

Daha bunlar gibi yüzlerce farklı ve ilgi çekici yorum var.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.