Bu 2 Yöntemle Özgüven Geliştirmek Çok Kolay

Özgüven Geliştirme Yolculuğuna Çıkmak İsteyeceksiniz

Özgüven ve özgüvensizlik kavramları insan hayatının belki de en önemli kavramlarından ikisidir ve bu anlamda özgüven geliştirmek de insanın temel ihtiyaçlarından biridir.

  • Eğer özgüven geliştirmek ve içinde bulunduğunuz cesaretsizlikten ve özgüven eksikliğinden kurtulmak, bu problemi alt etmek ve tamamen cesaret kazanmak istiyorsanız, ilk etapta özgüven geliştirme ihtiyacına sahip olduğunuzu itiraf etmeli ve bu itiraf doğrultusunda hareket etmeye çalışmalısınız.

Bu yazımızda özgüven geliştirme hususunda bilmeniz ve anlamanız gereken hususları paylaşacağız ve bu hususları anlamanız halinde özgüven geliştirme problemini de alt edebileceğinizi gözler önüne sermeye çalışacağız.

Özgüven Geliştirmede Sosyal Öğrenme Hususu…

Özgüven geliştirmek için öncelikle bilmeniz ve anlamanız gereken bir durum bulunmaktadır; bu durum sosyal öğrenme ya da model alma yoluyla öğrenme adı verilen kavramdır. Çünkü insanlar sosyal öğrenme ya da model alma yoluyla öğrenme adı verilen kavram sayesinde öğrenmelerinin birçoğunu geliştirir ve gerçekleştirir.

  • Hakikaten sosyal öğrenme, hayatımızın tam da odak noktasında bulunmaktadır ve bu kavram bizim hayatımızdaki neredeyse bütün öğrenmeleri kapsamaktadır.

Örneğin öğrenmiş olduğumuz dili sosyal öğrenme sayesinde öğrendiğimiz gibi yine konuşma tarzımızı ve yürüme şeklimizi de bu şekilde öğrenmiş bulunmaktayız. Bunun yanı sıra düşünce ve duygu kalıplarımızı da, davranış şekillerimizi de sosyal öğrenme sayesinde öğrenmiş bulunmaktayız.

İlgili Yazı: Başarılı Olmanın 5 Pratik Yolunu Öğrenin, Özgüven Kazanın!

Özgüven Geliştirmek için Sosyal Öğrenmeyi Yabana Atma

Bu anlamda içinde bulunduğumuzu düşündüğümüz özgüvensizlik duygusunu ve düşüncesini de sosyal öğrenmeye atfedebiliriz ve bu doğrultuda, bundan sonraki süreçte şunları yapmanızı salık verebiliriz:

  • Eğer içinde bulunduğunuz çevrede konumlanan insanlar, özgüvensiz ve cesaretsiz insanlarsa, siz de onlardan sadece özgüvensizliği ve cesaretsizliği miras alabilirsiniz; eğer onlarla aranızdaki ilişki ve iletişim biçimi ile kendinize yön vermek istiyorsanız, kendinizi daha özgüvenli insanların içerisinde bulunduğu bir ortama sevk etmeli ve o insanlarla yatıp kalkmaya çalışmalısınız.

Çünkü özgüvenli insanlar ile birlikte hareket ettiğinizde, zaman içerisinde onlar gibi davrandığınızı ve onlardan cesaret ve özgüven anlamında ciddi bir birikim kazandığınızı fark edeceksiniz.

Özgüven Geliştirme, Kontrol Şart

Özgüven geliştirmek ve içinde bulunduğu özgüven eksikliğini ve problemini telafi etmek isteyen insanlar, sosyal öğrenme yoluyla çok güzel adımlar atabilir ve başarılı sonuçlar alabilir; fakat bu durum yeterli olmayabilir ve bu taktiği kullanmak tek başına sizi başarıya taşıyamayabilir.

  • Bu nedenle özgüven geliştirmek için düşünce yapınızı ve duygu dünyanızı da kontrol altına almaya çalışmalısınız; düşünce yapınızı ve duygu dünyanızı kontrol altına alabilmeniz için yapmanız gereken ilk şey, herhangi bir girişimde bulunduğunuzda ve herhangi bir problemle karşılaştığınızda bilinçaltınızın ve iç sesinizin sizi yönlendiren ve kanalize eden kötü düşüncelerinden arınmak, onları bir şekilde sekteye uğratmak olacaktır.

Kötü düşünceleriniz ve bilinçaltınız sizi koruyabilmek için herhangi bir girişimde ya da teşebbüste, önünüze set çekmeye ve sizi o girişimden alıkoymaya çalışır. Mesela özgüvenli bir şekilde konuşup hareket etmek istediğinizde ve herhangi bir ortamda alfa konumuna yükselmek istediğinizde iç sesiniz ve duygu paterniniz size bu işi başaramazsın ve bu işin üstesinden gelemezsin şeklinde olumsuz bildirimlerde bulunacak ve sizi yönlendirmeye çalışacaktır.

  • İşte ilk etapta yapmanız gereken en önemli şeylerden biri, bilinçaltınızın sizi korumak amacıyla geliştirdiği bu mekanizmayı bir şekilde durdurmak ve onu sekteye uğratmak olacaktır.

Şundan eminiz ki özgüven geliştirme yolculuğuna çıkan insanların birçoğu iç seslerini kontrol altına alarak güzel gelişmeler yaşamışlardır ve güzel gelişmeler yaşamaya da devam edeceklerdir.

Bu anlamda siz de iç sesinizin kontrolünü elinize almaya ve dıştan güdümlü olmak yerine içten güdümlü olmaya gayret göstermelisiniz; bunların yanı sıra özgüven geliştirme yolculuğunda size ciddi manada katkı sağlayacak şu güzel eseri de incelemenizi öneririz:

Eğer gerçekten size özgüven kazandıracak harika metotlara ihtiyacınız var ise bundan böyle üzülmenize gerek yok; çünkü artık Özgüvenin Temel Dinamikleri Seti'nin mucizesine siz de şahitlik edeceksiniz.

Şuraya tıklayıp Özgüvenin Temel Dinamikleri Seti'ni indirin.

İşte şok edici yorumların sadece bir kısmı:

Daha bunlar gibi yüzlerce hayret verici yorum var.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.