Başarılı Olmanın 5 Pratik Yolunu Öğrenin, Özgüven Kazanın!

Biraz bencillik iyidir

İçinde yetiştiğimiz kültür maalesef çocukluğumuzdan itibaren bencilliğin çok kötü bir duygusal durum olduğunu ve kişiye büyük zararlar verdiğini aşılar.

Halbuki tüm uzmanlar bencillikten daha kötü bir şey varsa o da “hiç bencil olmamak” olduğunu ifade etmektedir. Bir kişinin tüm hayatını fedakârlıklar üzerine kurması ve kendisini yok sayması çok büyük bir kayıptır.

  • Başarılı olmak isteyen bir şahıs mutlaka bir miktar bencil olmalıdır. Bencilliğin güzelliğini keşfetmeyen bir kişinin başka insanları da içten sevme ihtimali çok düşüktür.

Başarılı olmak isteyen bir kişi her şeyden önce kendisine psikolojik ve bedensel olarak öncelik tanımalıdır. Yani ruh sağlığını korumaya gayret etmeli, dinlenmeye önem vermeli, beslenmesine dikkat etmeli, onurunu başka insanlara çiğnetmemeli yani kısacası her bakımdan kendisini önemsemelidir.

Başarıya odaklanmış bir insan ulaşmak istediği hedefi önemsenmeli ancak bu hedeften daha da önemli bir şey varsa bunun da kendi şahsiyeti ve sağlığı olduğunu bilerek hareket etmelidir.

Mükemmeliyetçi mi yoksa seçici mi olmalıyım?

Başarılı olan insanların mükemmeliyetçi olduğuna dair çeşitli platformlarda dile getirilen görüşe kesinlikle itibar edilmemelidir.

Eğer bir kişi maddi yönden ortalamanın çok çok üstünde bir güce sahipse veya bulunduğu konumda sınırsız yetkilere sahipse mükemmeliyetçi olabilir. Çünkü bu durumda mükemmeli isteme şansına ve gücüne sahiptir.

  • Halbuki normal standartlarda yaşayan ve başarıya ulaşmak için mücadele veren bir insanın mükemmeliyetçi davranması çoğu zaman kayıp anlamına gelir.

Başarıya ulaşmak isteyen kişi elindeki seçenekleri değerlendirmeli ve o an için en uygun tercihi seçmelidir. Şartlar değiştiği zaman elindekileri daha iyileriyle değiştirmenin yollarını aramalıdır.

Mantıklı olan ve günlük hayatta kişiye daha fazla avantaj sağlayan anlayış mükemmeliyetçi olmak değil şartlara en uygun olanı seçmektir. Tabii şartlar değişince seçimlerin kalitesi ve standartı da yükselecektir.

İlginizi Çekebilir: 20 Pratik ve Etkili Kendini Geliştirme Taktiği

Sağlığınıza ve dış görünüşünüze önem vermelisiniz

Her zaman bakımlı, şık ve sağlıklı olmaya gayret edilmelidir. Kişinin dış görünüşü hem psikolojisi üzerinde hem de diğer insanlarla ilişkilerinde son derece etkilidir.

İnsanlar yaptığımız işlerden önce bizim dış görünüşümüzle muhatap olmaktadır. Yani insanların hakkımızdaki ilk algıları genellikle nasıl göründüğümüzle alakalıdır.

İşte bu nedenle ilk bakışta “şişman, pasaklı, pejmürde…” gibi olumsuz sıfatlarla nitelendirilmek yerine “şık, karizmatik, bakımlı, çekici…” gibi olumlu sıfatlarla tanımlanmak çok daha etkili olacaktır.

Beraber zaman geçirdiğiniz insanlar başarınızı çok fazla etkiler

Eğer başarıyı hedeflemiş ve bu uğurda disiplinli olarak çalışan insanlarla zaman geçirirseniz devamlı motive olursunuz ve başarıya bir adım daha yaklaşırsınız.

Aksine yenilmişlik psikolojisine uğramış, hiçbir şeyi beceremeyeceğini düşünen ve başarısızlığın kaderi olduğuna inanan insanlarla birlikte uzun vakit geçirilirse onlara benzeme ihtimali doğar ve istenilen başarıya asla ulaşılamaz.

  • Ayrıca hırslı ve başarmayı kafasına koymuş insanlarla birlikte olmak onlardan destek almak anlamına da gelir. Çünkü böyle insanlar sizin kendilerine bir gün yardım edeceğinizi düşünerek ellerinden gelen yardımı esirgemezler. Yani menfaatlerini düşünerek hareket etseler dahi size belli noktalarda yardımcı olurlar.

Ancak başarmayı hayatlarının asıl felsefesi haline getirmeyen insanlar kendilerine dahi değer vermedikleri için hiçbir konuda size de yardımcı olmazlar.

“Alışkanlıkların rahatlığı” ile “yeni şeyler denemenin güzelliği”ni dengeleyin

Başarılı olmak için hem alışkanlıklardan faydalanmak hem de alışkanlıkları aşıp yeni deneyimlere kapı aralamak gerekmektedir.

Alışkanlığımız seviyesine yükselen davranışlar deneme-yanılma sonucu faydalı olduğu kesinleşmiş durumlardır. Bir insan riske girmeden yavaş adımlarla başarıya ulaşmak istiyorsa önceden denenmiş ve sonucu belli olan alışkanlıklarından faydalanmalıdır.

Ancak bir şahıs içinde bulunduğu mevcut durumundan çok daha büyük başarılara imza atmak istiyorsa daha önce hiç denemediği yollara da adım atmaktan çekinmemelidir.

Özgüven başarının en büyük anahtarıdır

Başarıya ulaşmak isteyen bir kişi elindeki en büyük sermayenin yine kendisi olduğunu bilerek hareket etmelidir. Sahip olduğu gücü keşfedip olumlu yönde kullanmasını sağlayacak tek güç ise “özgüven”dir.

Özgüvene sahip bir bireyin başarıyı yakalama şansı her zaman çok daha yüksektir.

İşte tam da bu noktada çok etkili bir özgüven kazanma seti tavsiye ederek yazımızı noktalamak istiyoruz.

Şu anki en geniş kapsamlı özgüven kazanma setlerinden biri olan “Özgüvenin Temel Dinamikleri” adlı eser ile siz de özgüvenli ve başarılı bir hayatın kapılarını aralayabilirsiniz. Eseri hemen indirip okumak için tıklayınız.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.