Barışma Duası ile Bütün Dargınlıklar Son Buluyor

Barışma Duasının Tesirli Olması için Nelere Dikkat Etmelisiniz, Nasıl Dua Etmelisiniz?

Zaman zaman insanlar farklı sebeplerden dolayı bir birlerine kırılabilir, gücenir, darılırlar veya küserler. Ancak küslüklerin uzun süre devam etmesi, hem dinimizce uygun değildir hem de kültürümüzde hoş karşılanmaz.

  • Özellikle içinde bulunduğumuz bu mübarek ayda küs kalmak hiç doğru değildir. Kavgaların sona erdiği, dargınların barıştığı bu güzel günlerde bir barışma duası eşliğinde siz de gönlünüzü huzura kavuşturun.

Barışma Duası Nedir?

Eş dost, akrabalar, arkadaşlar, kardeşler ya da aile içinde eşler arasında zaman zaman yaşanan anlaşmazlıkları uzun süre devam ettirmemek Peygamber Efendimizin tavsiyesidir. Kur’an-ı Kerim ayetleri ve Esma-ül Hüsna ile birlikte okunan barışma duası oldukça faziletli ve hikmet dolu bir duadır.

  • Her zaman, her yerde dua edilebilir. Dua ederken ezbere söylemek şart değildir. Metine bakarak da dua edilebilir. Ancak yine de dua etmeden önce bazı hususlara dikkat edilecek olursa kesinlikle daha faydalı olacaktır.

Barışma Duası Edilmeden Önce Dikkat Edilecekler

Kur’an-ı Kerim ayetleri ve Allah’ın adları ile birlikte edilen barışma duası için öncelikle niyet önemlidir. Dilimize yerleşen “bir insanın fikri neyse zikri de odur” sözünden de yola çıkarak söylemek gerekirse, gönülden edilen her dua makbuldür. Bu duaya başlamadan önce gusül abdesti olması şarttır. Zaten genel itibarıyla bir Müslümanın gusül abdestli olması gerekir. Aynı zamanda bu duada Kur’an ayetleri yer aldığından abdestli olarak okunması salık verilir.

Barışma Duası Etmeden Önce Namaz Kılmak Gerekir mi?

Alacak verecek davası, düşünce ayrılıkları, yanlış anlaşılmalar, aile içi geçimsizlikler sebebiyle insanlar arasında dargınlıklar söz konusu olabilir. Önemli olan bu dargınlıkları büyütmemek, affetmek, bağışlayıcı olmaktır.

Allah affedenleri sever. He ne sebeple olursa olsun küslük hiç hoş değildir. Küs kalmak her iki tarafı da üzer ve yorar. Barışmak en güzelidir. Barışma duası etmeden önce namaz kılmak şart değildir, ancak bazı İslam âlimlerince bu duadan önce nafile namazı kılınmasında fayda olacağı söylenmiştir. Hatta dört rekât nafile namazı kılmak gerektiğini vurgulayanlar da söz konusudur.

İlginizi Çekecek: Ya Şedidel Batşi Duası

Barışma Duasından Önce Sadaka Vermek

Kuran’ın birçok ayetinde barışın önemi, müminlerin kardeşliği vurgulanmıştır. Aynı zamanda sadaka vermek de imanı güçlendirir, kullarını Allah’a yaklaştırır, dua kapılarını açar. Barışma duası etmeden önce sadaka vermek de faydalı olacaktır. Sadaka vermek duaların kabulünü kolaylaştırır. Bununla birlikte sakin bir yerde, huzur içinde duaya ve niyetinize odaklanarak niyaz etmeniz, huşu ve huzur içinde Allah’a yalvarmanız, duanızın etkili olmasına yardımcı olacaktır.

Barışma Duası Okumak için Belirtilen Bir Zaman Var mı?

Allah içten edilen tüm duaları duyar. Dua etmek için zamanın ve mekânın çok önemi yoktur. Canı gönülden edilen, iyi niyet ile edilen dualar kabul görür. Yine de âlimlerce duanın edilmesi için en uygun zaman olarak yatsıdan sonra ve şafak vakti uygun olacağı nasihat edilir. Yatsı namazı ardından nafile namazı kılınarak yatmadan önce barışma duası edilmesi makbul kabul edilir. Aynı zamanda kandil günlerinde, bayram sabahlarında, cuma günleri bu duayı okumanın daha tesirli olacağı bildirilmektedir.

Barışma Duasının Okunacağı Durumlar

Karı koca arasındaki anlaşmazlıkları çözmek, sevgiyi arttırmak, muhabbet bağını güçlendirmek için bu duayı okumak uygun olur. Bu niyaz, aynı zamanda anne baba ile olan sorunları çözmede de oldukça tesirli bir duadır. Arkadaşların arasına giren dargınlıkların çözüme kavuşturulmasında, dostluk bağlarının sağlamlaştırılmasında, küslüklerin sona ermesi için dua etmek oldukça faydalı olacaktır. Küslüklerin sona ermesi için kişilerden birinin bu duayı içten bir şekilde okuması yeterli olacaktır.

  • Düşmanlığa varan dargınlıkların çözümünde barışma duası, özel günlerde okunursa daha etkili olacaktır. Her ne sebeple olursa olsun, her ne derecede bir küslüğünüz olursa olsun siz bu dargınlığı sonlandırmak için gayret gösterir, bu niyetle yüce Allah’a yakarır, samimi bir şekilde duanızı ederseniz mutlaka tesir edecektir.

Barışma Duası Böyle Yapılır

Sessiz bir yerde tüm içtenliğiniz ile su sözleri 7 defa üst üste okuyun:

Bismillahirrahmanirrahim”

“Süphane Rabbiyel aliyyil alel vehhab.”

“Allahümme rabbes semavatis sebi ve rabbel arşil aziymi ikfini külle mühimmin mn haysü şite min eyne şite.”

Özel Bir Tavsiye

Eğer gerçekten yaşamınızı değiştirecek bir mucizeye ihtiyacınız var ise bundan böyle mucize aramanıza gerek kalmayacak; çünkü artık En Etkili Aşk ve Muhabbet Duaları Kitabı'nın mucizesine siz de şahitlik edeceksiniz.

Şuraya tıklayıp En Etkili Aşk ve Muhabbet Duaları Kitabı'nı indirin.

Aşağıdaki yorumlar bizi de gerçekten çok etkiledi, siz de şok olacaksınız:

blank blank blank blankblank blank blank blank blankblank blank blank blank blankblank blank blank blank blank

Daha bunlar gibi yüzlerce farklı ve ilgi çekici yorum var.

One thought to “Barışma Duası ile Bütün Dargınlıklar Son Buluyor”

  1. Avatar Dilek balcı dedi ki:

    Muhteşem bir dua.insallah faydasını hikmetini gorurum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.