Bağlama Duası ile İnşallah Siz de Mutlu Olacaksınız

Bağlama duası hangi amaçları gerçekleştirmek üzere okunur?

Bu yazıda 2 müthiş bağlama duası sizi bekliyor, sonuna kadar okuyun. Bağlama duası insanların birbirlerine halisane duygular ile bağlanmasına vesile olur. Duanın okunma amaçları konusunda kadim eserlerde şunlar beyan edilmiştir:

  • Çocukların anne babalarına bağlanarak hayırlı birer evlat olarak yetişmelerini temin eder.
  • Birbirlerini seven kadınlar ile erkeklerin duygularından emin olmalarını sağlayarak kalıcı birlikteliklere vesile olur.
  • İnsanların amirlerine bağlı olmalarını sağlar.
  • Huysuzluk gösteren ve evli olmanın sorumluluklarını kavrayamayan kişilerin ailelerine bağlanmasına vesile olur.
  • Bu duanın devamlı okunduğu evlerde kişiler inşallah sağlam bir ahlak üzerine yaşar ve kötü davranışlara meyletmez.

Bağlama duası burada ifade edilen maksatlar dışında akla gelebilecek her türlü “kalbi ve aklî” bağlamaları dilemek için okunabilir.

Bağlama duasını günün hangi vaktinde ve kaç defa okumalıyım?

Bağlama duasının en makbul kabul edildiği vakitler akşam namazı ile yatsı namazı arasındaki zaman dilimidir. Bu vakitte okunacak bağlama dualarının icabeti inşallah çok daha güçlü olacaktır.

Tabii söz konusu bu vaktin sadece tavsiye edilen bir zaman dilimi olduğunu da ifade etmekte fayda vardır. Yani kişi dilediği her vakit bağlama duasını okuyabilir. Bu hususta bir engel yoktur. Ancak büyük alimlerin tavsiyelerine uyarak akşam namazı ile yatsı namazı arasındaki zaman diliminde duasını niyaz etmek inşallah çok daha faydalı olacaktır.

Bağlama duası genel kaide olarak 3 gün art arda okunur. Kişi bundan sonra Yüce Allah’ın takdirine razı olacak ve kendisi hakkında hangi hüküm verilirse verilsin şükür etmekten geri durmayacaktır. Zira dua eden kulların tam bir teslimiyet ile Allah’a el açmaları ve şükretmeyi asla ihmal etmemeleri büyük önem arz etmektedir.

Kişi dilerse duasına 3 günden sonra da devam edebilir. Hatta bazı alimler kişinin gönlü mutmain olana kadar duasına devam etmesinin daha doğru olacağını beyan etmektedir. Ancak ifade etmek gerekir ki bağlama duası üç gün okunması gerektiği görüşü ulema arasında daha fazla kabul görmektedir.

İlginizi Çekebilir: Ferec Duası

Bağlama duası okumadan önce neler yapılmalıdır?

Bağlama duası Kuran ayetlerine dayandığı için mutlak surette abdestli bir şekilde niyaz edilmelidir. Hatta mümkünse kişinin boy abdesti alarak bu duayı okuması çok daha makbul olacaktır.

Bağlama duasının okuduğuna dair başka şahıslara bilgi vermemek de uyulması gereken dua adaplarından biridir. Zira özel hayatla ilgili okunan dilek duaları hakkında ulu orta konuşmamak daha doğru bir davranış tarzıdır.

Tabii tüm bunlardan öte içten ve samimi duygularla dua etmenin duanın kabulü açısından en önemli şart olduğunu da asla hatırdan çıkarmamak gerekir. Çünkü duaların karşılık bulmasındaki en önemli koşul tüm kalbiyle dua etmektir. Bütün yüreğiyle dua eden kişinin sesi inşallah Arş-ı Âlâda duyulacaktır.

Bağlama duasının sözleri nelerdir?

Bağlama duası 4 esma ve Kuran-ı Kerim’in bazı ayetlerine dayanır. Duanın teşkili şöyledir:

  • Er-Rahman esması + Haşr suresinin son 3 ayeti (Haşr- 22, 23, 24)
  • Er-Rahim esması + Duha suresinin tümü
  • El-Azim esması + Fetih suresinin ilk 10 ayeti
  • El-Mucib esması + Fatiha suresinin tümü

Buradaki teşkil sırasına göre bağlama duasının sözleri şöyledir:

Dikkat edilirse bağlama duası oldukça uzun bir duadır. Bu itibarla ezberlenip okunması oldukça zordur. Bu hususta büyük alimler duanın yazılı bir metin üzerinden de okunabileceğini beyan etmektedir.

Şimdi de 2. Bağlama Duasını İnceleyelim

Bağlama duasının başka bir versiyonu da karbonatlı su ile yapılması gereken ve suyun içerisine karbonat atıldıktan sonra okunması gereken şu sözcüklerden oluşur:

“Allah’ım senin kapın, ne kadar günahkar olursa olsun ve senden ne kadar uzak düşmüş bulunursa bulunsun her türlü günahkârın ve her türlü asinin tövbe kapısıdır. Sen, akıl, vicdan ve sağduyu sahiplerine eninde sonunda selamet verirsin ve onlara yüz üstü sürünerek de olsa sağ salim ve dosdoğru yolu gösterirsin. Bu bağlama duasını dosdoğru yolda dimdik ve dümdüz yürüyen kullarından olmak için yapıyorum. Suyun içerisine katmış olduğum karbonat ile itaatin, en geniş ve en genel anlamıyla istikametin, dengenin ve intizamın senin kapında olduğunu bilerek bütün fikirleri ve bütün duyguları kalplerin irşadı ve hidayet rehberi olan Kur’an ile buluyorum. Azamet ve kerem sahibi olan varlığına, günahkarları bağışlayıcı olan kapına ve öğüt verildiği halde onlara sırtını dönen kullarına bile ihsan buyurduğun fazilete, sadece maddi olarak değil manevi olarak da nimet ve iyilik verdiğin kullarına ben de ortak olmak, tohumlardan çekirdeklere kadar kalplerine mucizeler telkin ettiğin ve her meselenin izahını ve çözümünü gösterdiğin, bütün müşkilatı çözüme kavuşturduğun varlığın ile ben de bağlama duasına sığınıyorum. Kullarının elleri Allah’ın hazineleridir mealinde bulunan İmamı Gazali’nin sözlerini de esas alarak elimi senin dergahına açıyorum ve bağlama duasını hakkımda hayırlar ile yazmanı ve takdir etmeni istiyorum. İrade ettiğin her şeyin tedbir ve idaresini yaparak zatını her türlü kibir ve her türlü adaletsizlikten uzak tutup münezzeh ve süphan eyleyen, kendi zatına zulüm yerine adalet ve istikamet takdir ederek Adil-i Mutlak olduğunu bize bildiren sensin ve kainat sarayını tertemiz tutarak Kuddûs ism-i şerifin ile bize parıltılar ve nezafet sunan da senin zatındır. Nezafetinin ve ihsan ettiğin parıltıların hatırı için bağlama duasını bana hayırlara vesile kıl, amin.”

Bu bağlama duası, kibir ve zulümden uzak bir tavır ile her cuma günü yapılırsa ve toplamda 3 hafta uygulanırsa, size hizmet edecektir.

Eğer gerçekten yaşamınızı değiştirecek bir mucizeye ihtiyacınız var ise bundan böyle mucize aramanıza gerek kalmayacak; çünkü artık En Etkili Aşk ve Muhabbet Duaları Kitabı'nın mucizesine siz de şahitlik edeceksiniz.

Şuraya tıklayıp En Etkili Aşk ve Muhabbet Duaları Kitabı'nı indirin.

Aşağıdaki yorumlar bizi de gerçekten çok etkiledi, siz de şok olacaksınız:

blank blank blank blank blankblank blank blank blank blankblank blank blank blank blankblank blank blank blank blank

Daha bunlar gibi yüzlerce farklı ve ilgi çekici yorum var.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.