Aşk Acısından Kurtulmak için 3 Çok Etkili Yol

Aşk Acısından Kurtulmak İsteyenler Bu Yolları Mutlaka Öğrenmeli

Aşk, duyguların şahıdır bence. Bütün duyguların önünde giden bir duygunun acısı da devleşir haliyle.

  • Bu iddiamı sağlamlaştırmak için senin hal-i pür melalini (aşk acısının neden olduğu hüzünlü halini) örnek verebilirim.

Dostum, aşk, bütün duyguların en güçlüsü ve en köklüsüdür. Bu yüzden de aşk acısından kurtulmak, hakikaten zordur. Fakat madem, bu yazımın başlığını, aşk acısından kurtulmak için 3 çok etkili yol, olarak attım; o halde aşk acısından kurtulmanın etkili yollarını dile getirmeye başlayayım:

1- Aşk acısını yaşa. Ve bu acının ufuk açıcı, olgunlaştırıcı olduğunu düşün. Tecrübe, yediğimiz kazıkların toplamıdır, diye güzel bir söz vardır. Ben bu sözü, aşk acısından kurtulmak bağlamında Nietzsche’nin şu sözüyle değiştirmek istiyorum:

  • “Beni öldürmeyen acı, beni güçlendirir.”

Biliyorum, aşk acısının seni öldürmekten beter ettiğini, canlı cenazeye çevirdiğini düşünüyorsun. Aşkın elim acısını düşününce haksız da sayılmazsın hani. Ancak, henüz ölmediğine göre, bu acıdan güçlenerek çıkmalısın.

Dostum, hayat devam edecek ve sen bu acı sayesinde ruhunun olgunlaştığını, karşılaştığın olaylarla ilgili bakış açının değiştiğini, ufkunun genişlediğini fark edeceksin zamanla. Hayat deneyiminin, aşk acısı sayesinde zenginleştiğini, artık ham değil olgun ve mükemmel olduğunu hissedeceksin.

  • Hatta bir yerde, Yunus Emre gibi, aşk acısını dile getirirken: “Hamdım, piştim, yandım.” diyeceksin.

Hasılı, aşk acısının geliştirici yönünü gördükten sonra, aşk acısından kurtulmak yerine bu acının yaşanması gereken bir hayat dersi olduğunu anlayacaksın.

Emin ol, bu engeli aştıktan sonra yoluna daha güçlü ve daha azimli olarak devam edebilirsin.

Şimdi de aşk acısından kurtulmak için 3 etkili yoldan ikincisini inceleyelim.

2- Aşk acısından kurtulmak için kullandığın kelimelere ve karşılaştığın olaylara yüklediğin anlama dikkat et. Dostum, bizi asıl üzen, yaşadığımız olaylar değil, o olaylara yüklediğimiz anlamlardır. Aşk acısından kurtulmak için, bu söylediğimi biraz daha açıklama ihtiyacı hissediyorum.

  • Karşılaştığın bir olaya, arkadaşlarından farklı baktığın oldu mu hiç? Tabi ki olmuştur. İşte aşk acısından kurtulmak da farklı bir bakış açısı gerektirir.

Örnek vereyim: Bir arkadaşınla buluşmak üzere ortak bir karar aldığınızı düşünelim. Varsayalım ki saat 12.00’de, öğle yemeğinde bir lokantada buluşacaksınız.

Mutlaka Oku: Aşk Acısı Nasıl Geçer

Sen tam vaktinde orada olduğun halde, arkadaşın, yarım saat beklemene rağmen henüz gelmedi. Telefonu alıp onu aradın; fakat aksilik bu ya telefonu kapalı. Ne düşünürsün?

3 şekilde düşünebilirsin:

  • Birincisi olumsuz bir bakış açısıdır. Arkadaşının seni adam yerine koymadığını, önemsemediğini ve sana değer vermediği için gelmediğini düşünüp ona içten içe kızabilirsin. Nihayet o geldiğinde de, kızgınlığını bir şekilde dışa vurup kırıldığını anlatırsın.

İkinci bakış açısı ise iyimser ve pozitif bir bakıştır. Burada, geç kalan dostunun başına bir iş gelmesinden endişelenir, acaba bir aksilik mi oldu, kötü bir olayla mı karşılaştı, diyerek üzüntüye kapılabilirsin.

  • Bu bakış açısı, arkadaşın geldiğinde ona sarılmanı ve onun değerini daha çok anlamanı sağlayacaktır. Olaya böyle bakınca, onun geç kalması umurunda bile olmaz; hatta geldiği için muazzam bir sevinç duyarsın içinde.

Üçüncü bakış açısında ise olaya hiçbir mana yüklemez, sadece beklersin. Geldiğinde niçin geç kaldığını anlatır, diye düşünürsün. Bu tutum ise sende hiçbir duygusal değişim yaratmaz.

Şimdi bu bakış açılarını aşk acısından kurtulmak için düşünelim.

İlk bakış açısı, sana, aşk acısından kurtulmak için hiçbir alternatif sunmadığı gibi acının katmerlenmesine ve çoğalmasına sebep olur. Bu bakış açısı, karamsarlık ve melankoliden başka hiçbir işe yaramaz.

İkinci bakış açısı ise kurtarıcıdır. Bu bakış açısı sayesinde, aşk acısından kurtulmak için ciddi bir çaba harcamana gerek kalmaz. Örneğin şöyle düşünebilirsin:

  • “Hayatta tesadüf diye bir şey yoktur. Benim de aşk acısı çekiyor olmam, tesadüfle açıklanamaz. Yaratıcı, beni aşk acısı ile sınıyor. O, benim başıma kötü şeylerin gelmesini istemez. Demek ki aşk acısının, benim için faydalı yönleri var.”

Sadece bu basit düşünme egzersizi bile, aşk acısından kurtulmak için çok verimli bir yöntem olabilir.

Sırada, aşk acısından kurtulmak için 3. güzel yol var:

  • 3- Okumak. Okuyarak aşk acısından kurtulmanın birçok değişik yolunu keşfedebilirsin. Özellikle, aşk acısı konusunda deneyim sahibi olan insanların yazdıkları kitaplar, aşk acısından kurtulmak konusunda bir hayli faydalı olacaktır. Zira aşk acısından kurtulmak adına yazılan eserleri okumak, bu konuda başkalarının deneyimini kazanmak anlamına gelir.

Bu konuda şu güzel eseri önerebilirim:

Eğer gerçekten eski sevgilinizi yeniden kendinize bağlayacak harika metotlara ihtiyacınız var ise bundan böyle üzülmenize gerek yok; çünkü artık Eski Sevgiliyi Geri Kazanmanın Kesin ve Garantili Yolları'nın mucizesine siz de şahitlik edeceksiniz.

Şuraya tıklayıp Eski Sevgiliyi Geri Kazanmanın Kesin ve Garantili Yolları'nı indirin.

İşte şok edici yorumların sadece bir kısmı:

blank blank blank blankblank blank blank blank blankblank blank blank blank blankblank blank blank blank blank

Daha bunlar gibi yüzlerce hayret verici yorum var.

Gerçekten profesyonelce hazırlanmış harika bir kitap. İyi okumalar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.