Aman Allah’ım Sekine Duası Ne Kadar Etkiliymiş!

Sekine Duası Niçin Çok Etkilidir, Nasıl Uygulanırsa Etkisini Gösterir?

Sekine kelimesinin sözlükteki anlamı kalp huzuru, güven, ağırbaşlılık, sükunet, vakar, gönül rahatlığı gibi manalara gelmektedir. Oldukça faziletli bir dua olan Sekine duası tamamı Kur’an-ı Kerim’de geçen Allah’ın isimlerinden ve ayetlerden oluşan bir duadır.

  • Dua; kulun Rabbine yakarması, yardım dilemesi ve halini arz etmesidir. Sekine duası da oldukça faziletli bir dua olduğu için pek çok sıkıntı için okunabilmektedir. Sekine duasının pek çok büyük faziletinin bulunduğuna dair bilgiler bazı kaynaklarda geçmektedir.

Dua ederken içten ve samimi bir şekilde dua etmenin önemi büyük olduğu için bütün dualarda olduğu gibi sekine duasında da bütün içtenliğimiz ve samimiyetimiz ile dua etmemiz daha doğru olacaktır. Kur’an-ı Kerim’de geçen ayet ve Allah’ın altı esmasına dayanan sekine duasının, en tesirli hacet dualarından birisi olduğu da söylenmektedir.

Sekine Duası Hangi Durumlarda Okunmalıdır?

  • Dua, kulun Allah’a yakarması ve sıkıntıları, dertleri için Rabbine sığınması, yardım istemesi, Allah’tan lütuf dilenmesi demektir. Sekine duası da oldukça faziletli bir duadır. Sekine kelime anlamı olarak da huzur, sakinlik olduğundan, sekine duası da huzur bulmak isteyenlerin, ferahlamak isteyenlerin yapması, okuması gereken bir duadır.

Sekine duası oldukça sırlı ve huzur dolu bir duadır. Sekine duası her türlü bela, sıkıntı ve musibetten kurtulmak için, ruhi bunalımlar için, vesveseyi gidermek için, psikolojik sıkıntılar için, kötülerden-kötülüklerden korunabilmek için, maddi ve manevi pek çok sorun için okunabilen bir duadır. Bu niyaz okunduğu zaman faydalı olacağı bilinmektedir.

Sekine Duası Hangi Durumlarda Tesirli Olur?

Her dua içtenlikle yapıldığı zaman, saf ve iyi niyetle yapıldığı zaman tesirli olur. Sekine duası da iyi niyetlerle dolu bir kalp ile yapıldığı zaman inşallah tesirli olacağı düşünülür. Çünkü ameller niyete göredir. Ayrıca Hz. Peygamber Efendimiz (sav)’in sahabelerine söylediği üzere: “Birbirinize dua edin. Çünkü ne siz onun, ne de o sizin dilinizle günah işlemiştir.” buyurmasından anlaşılacağı üzere insanların birbirlerine dua etmesi günahsız dille edilen duadır. Bu nedenle insanların birbirlerine dua etmesi de günahsız ve çok iyi bir niyetle olacağından tesirli olur.

İlgili Yazı: Fitre Nedir, Kimlere Verilir, Şartları Nelerdir?

Sekine Duası Nasıl Yapılmalıdır?

Sekine duası, Kuran’da geçen Allah’ın güzel isimlerinden yani esmaül hüsnadan oluşan bir duadır. Bu nedenle çok etkili ve sırlı bir dua olan sekine duasını okumaya başlamadan önce içtenlikle niyet edip tövbe istiğfar etmek gerekmektedir.

Sekine duasına başlamadan önce ne maksatla ya da ne için okunduğuna dair niyet etmek gerekir. 7 kez istiğfar, 7 kes salavat-ı şerife, 10 kez de Allahu Ekber demek uygulamadan önce iyidir. 6 esma her ayetle birlikte okunmalıdır. Besmeleden itibaren de 19 defa bu mübarek niyaz okunur.

Dua Şöyledir:

Sekine Duasının Türkçe Anlamı Nedir?

Sekine duası Allah’ın 6 ismi ile başlar, Kuran’ın bazı ayetleri ile devam eder. Bu kısa ayetlerin bir araya getirilmesi ile oluşturulmuş kıymetli bir duadır. Bu mukaddes esmalar, Ferd, Hayy, Kayyum, Hakem, Adl ve Kuddüs isimleridir.

  • Ayrıca niyaz toplamda 19 ayetten oluşmaktadır. Bunlar; Talak Suresi 7, Taha Suresi 111, Hadid Suresi 9, Nisa Suresi 16, Nisa Suresi 106, Nisa Suresi 149, Nisa Suresi 58, Nisa Suresi 11, Nisa Suresi 1, Fetih Suresi 1, Fetih Suresi 3, Maide Suresi 56, Hud Suresi 66, Lokman Suresi 26, Tevbe Suresi 129, Al-İ İmran Suresi 173, Enbiya Suresi 103, Fatiha Suresi 5 Ve Enam Suresi 45 ayetleridir. Sekine duası koruyucu nitelikte sıkıntıları gidermeye yardımcı bir duadır.

Şu öneriye de bakın lütfen:

Eğer gerçekten yaşamınızı değiştirecek bir mucizeye ihtiyacınız var ise bundan böyle mucize aramanıza gerek kalmayacak; çünkü artık Her Kapıyı Açan Murat Duaları Kitabı'nın mucizesine siz de şahitlik edeceksiniz.

Şuraya tıklayıp Her Kapıyı Açan Murat Duaları Kitabı'nı indirin.

Aşağıdaki yorumlar bizi de gerçekten çok etkiledi, siz de şok olacaksınız:

blank blank blank blank blankblank blank blank blank blankblank blank blank blank blankblank blank

Daha bunlar gibi yüzlerce farklı ve ilgi çekici yorum var.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.