4444 Duası ile Siz de Hayatınıza Anlam Katın

4444 Duası Nedir, Nasıl Okunur, Faziletleri Nelerdir Çok Faydalı ve Şaşırtıcı Bilgiler

Ahzap Suresi’nde geçen ayette ve daha birçok ayette Peygamber Efendimize (sav) salavat okumakla mükellef kılınmışız. Ömür boyu, her İsmi (sav) anıldığında salavat okunmalıdır. Namazlarımızda okuduğumuz Salli ve Barik duaları birer salavattır. Ömür boyu namaz kılındığı müddetçe salavat mükellefiyeti de yerine getirilmiş olur. Salavatlar dünyevi karşılık beklenmeden okunur.

  • Salavatları sıklıkla okuyan kişi Peygamber Efendimizin (sav) şefaatine ulaşma fırsatını elde eder. Daha fazla salavat okuyan kişiler, şefaati elde etmeye daha fazla yaklaşır. Sadece şefaate ulaşmak ve vazifemiz olduğunu düşünerek yerine getirdiğimiz salavatların yanı sıra dünyevi nedenler için okunan salavatlar da vardır. 4444 duası dünyevi istekler için okunan salavatların en değerlisidir. İnsanlar başlarına gelen sıkıntı ve musibetlerden kurtulmak için 4444 duasını okurlar.

Dünyevi Niyetlerle Okunan 4444 Duası

Dünyevi bir neden için okunduğunda kesin sonuç elde edilip edilmediği ile ilgi insanların akıllarına çeşitli sorular gelebilir. Aslında 4444 duası bir salavattır. Peygamber Efendimiz için yapılan makul dualardan biridir. Dua, ibadettir, ibadetlerin karşılığı ise ahirette verilir. Bundan dolayı her ne olursa olsun, okunan dualar mutlaka kabul edilmektedir. Çünkü yapılan hiçbir şeyi Rabbimiz ihmal etmez ve ahirette mutlaka karşılığını verir.

  • Dünyevi nedenlerle okunduğunda ise niyet ve ihlasa bağlı olarak Rabbimiz duaları kabul eder. Dünyevi nedeni istediği gibi sonuçlanmayanlar duasının kabul olmadığını düşünür. Oysaki Rabbimiz ya daha iyisini vererek karşılık vermiştir veya biraz daha beklenmesi gerekmektedir. Okunan 4444 salavatın kesinlikle ahirette karşılığı olduğu bilinmeli, dünyevi nazarla sıkışıp kalınmamalıdır.

4444 Duası Sayısının Hikmeti

Arapça duaların bazılarında kabul olabilmesi için bazı rakamlar zikredilir. Rakamlar bazen Peygamber Efendimiz (sav) tarafından zikredilmiş, bazen ise evliya zatlar tarafından belirtilmiştir. Duanın kolay hatırda kalması için 11, 21, 41, 313 veya 4444 defa okunması birçok alim kişi tarafından zikredilmiştir.

  • Dünyevi istekleri olanların 4444 duası okuması ile ilgili olarak bazı alimlerin ifadeleri bulunmaktadır. İmam Kurtubi’nin, halk arasında Salavat-ı Tefriciye olarak bilinen bu duanın 4444 defa okunması halinde dünyevi isteklerin yerine geleceğine, sıkıntıların giderileceğine dair umudu olduğunu söylediği nakledilir. Bu rakamın şifre olduğu ve sayısınca okunmasının gerektiği bazı alimler tarafından açıklanmıştır.

Okumanızı Salık Veririz: Barışma Duası

4444 Duasının Kaynağı

Mağripte yazılmış bazı dua kitaplarında ve Şia kitaplarında 4444 duası yer almaktadır. Dua kitabı yazan ehl-i sünnet yazarları da bu duayı alıp kitaplarında yayınlamıştır. Salavat olduğundan ve güzel manalar içerdiğinden dolayı, bu duanın okunmasında ve yayınlanmasında hiçbir sakınca görülmemiştir.

  • Salat-ı Tefriciye, Salat-ı Nariye olarak bilinen ve oldukça güzel anlamlar içeren bu duanın okunması güzeldir. Yaşanan ve daha önce tecrübe etmiş insanların deneyimleri ise 4444 defa okunduğunda birçok güzel işlerin geliştiği doğrultusundadır. İnsanların ağızlarının boş durmaması, çirkin lafızlarla meşgul olmaması adına devamlı salavat okumaları ve bunu 4444’e tamamlamaları faziletlidir.

Şeyh Muhammed Tunusi’ye Göre 4444 Duası

Şeyh Muhammed Tunusi’ye göre her kim günde 11 defa 4444 Duası okumaya devam ederse, o kişi için rızık sanki gökten yağıp yerden bitiyor gibi olur, rızkı artar.

İmam Dinuri’ye Göre 4444 Duası

İmam Dinuri, kişilerin her farz namazdan sonra 11 defa okunmasını tavsiye etmiştir. Bunu devamlı yapan kişi geniş servetlere ve yüksek mertebelere ulaşır. İmam Dinuri, sırrına ulaşmak isteyen kişilerin günde 313 defa okumasını tavsiye etmiştir.

İmam Kurtubi’ye Göre 4444 Duası

Önemli bir işinin olmasını isteyen, başında sürekli olan sıkıntıların giderilmesini isteyenlerin 4444 duasını okuması tavsiye edilir. Tefriciye Duası olarak da bilinen 4444 duası okunduktan sonra Hz. Muhammed’e (sav) tevessül edilir.

Sayı, hazinenin kapısını açan şifre gibidir. Sayıyı yakalayamayanların dualarının kabul olmayacağını belirtir. Sayısınca okumayanlar sevap kazanır, dünya nazarıyla bir şey elde edemese de ahirete yatırım yapılmış olur.

4444 Duası Yazılışı ve Okunuşu

Salât-ı Terficiye olarak da bilinen 4444 duası okunuşu ve anlamı şöyledir:

“Allahumme salli salâten kâmileten ve sellim selâmen tâmmen alâ-seyyidina Muhammedin ellezi tenhallü bihi’l ‘ukadu ve tenfericu bihi’l-kürabu ve tukdâ bihi’l-havâicu ve tünâlü bihi’r-rağâibu ve husnu’l-havâtimi ve yusteska’l-ğamâmu bi-vechihi’l-kerîmi ve ‘alâ âlihi ve sahbihi fî-külli lemhatin ve nefesin bi-‘adedi külli ma’lûmin lek.”

Anlamı:

“Ya Rab! Efendimiz Muhammed’e (sav) tam ve mükemmel bir salat ve selam eyle. O Nebi(sav) ki, onun yüzü suyu hürmetine düğümler çözülür, sıkıntılar dağılır, ihtiyaçlar karşılanır, arzulara ve güzel akıbetlere erişilir, bulutlardan yağmur dökülür. O’nun (sav) âline ve ashabına da salât ve selam eyle Ya Rab! Her an, her nefeste ve senin bildiklerinin sayısınca.”

Eğer gerçekten yaşamınızı değiştirecek bir mucizeye ihtiyacınız var ise bundan böyle mucize aramanıza gerek kalmayacak; çünkü artık Her Kapıyı Açan Murat Duaları Kitabı'nın mucizesine siz de şahitlik edeceksiniz.

Şuraya tıklayıp Her Kapıyı Açan Murat Duaları Kitabı'nı indirin.

Aşağıdaki yorumlar bizi de gerçekten çok etkiledi, siz de şok olacaksınız:

blank blank blank blankblank blank blank blank blankblank blank blank blank blankblank blank

Daha bunlar gibi yüzlerce farklı ve ilgi çekici yorum var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.