20 Pratik ve Etkili Kendini Geliştirme Taktiği

Aktif ol, durağan olma!

Sabit bir noktada durmak, dinamizm üzerine kurulu olan bu dünyada mutsuz olmak demektir.

Hayatın durağanlığı kabul etmediğini bil. Her zaman hareketli bir yaşam sürdürmeye gayret et. Sürekli hayatında yeni aktivitelere yer aç. Aktif bir yaşamın sana çok farklı kazanımlar sunacağını unutma!

Kendi kararlarını verecek kadar cesur ol!

Başka insanların fikirlerine değer ver. Ancak kendi hayatını başkalarının görüşleri üzerine değil kendi kararların üzerine kur.

“Dıştan denetimli ve müdahaleye açık bir karakter” olmak yerine “özgüven sahibi ve bağımsız bir insan” olarak öne çık!

Devamlı yeni şeyler öğren!

Öğrenci olmayı asla bırakma. Her an yeni şeyler öğren. Hayattaki her alanla ilgili belli düzeyde bilgi edinmeye çalış. Unutma ki kişi ne kadar bilirse o kadar güçlüdür.

Yeni hobiler dene!

Daha önce denemediğin ancak merak ettiğin yeni hobilerle ilgilen. Adım atacağın bu yeni alan seni alışkanlıklarının pençesinden kurtaracak ve sana daha üretken bir kişilik kazandıracak.

Kendin hakkında olumlu yargılar besle!

Kendine acımasızca saldırmayı bırak. Kendine değer ver ve aslında gerçekte ne kadar değerli bir insan olduğunun farkına var.

Özeleştiri yaparak hatalarınla yüzleş. Ancak özeleştiri yaparken kendini mahkûm edip tamamen olumsuzluk çukuruna itme. Öncelikle olumlu özelliklerini görmen gerektiğini unutma!

Küçük adımlar atarak ilerle!

Hayatını değiştirmek için harekete geçmeye başladığın zaman küçük değişikliklerin de büyük değişiklikler kadar önemli olduğunu bilmelisin. Üstelik hayattaki büyük değişiklikleri gerçekleştirmemiz zaman alırken küçük değişiklikler anında yapılabilir. Bu nedenle de küçük tercihler hayatımızı doğrudan doğruya etkiler.

Biraz bencil ol!

Bencil olmak üzerine toplumda yaygın olarak söylenen olumsuz ifadelere kulak asma. Başkalarına zarar vermeyecek ve sizin ruhsal yapınızı sarsmayacak düzeyde bir bencilliğe sahip olmanız size çok şey kazandıracaktır.

Olayları yorumlarken kendinizi her zaman merkeze koyun ve her şeyden önce kendinizi düşünün. Eğer siz işe kendinizi sevmekle başlarsanız sevdiğiniz insanlarla olan diyalogunuz da daha seviyeli ve daha anlamlı olacaktır.

Para kazanmak için çaba sarf edin!

Mutluluğu hedeflemiş insanların çoğunda para kazanma ve büyük bir servet elde etme gayreti yoktur. Ancak mutluluğa ulaşan insanlara bakıldığında bunların büyük bir kısmının maddi sıkıntıları olmayan insanlar olduğu ortaya çıkmaktadır.

Maddi yaşamınızı belli bir düzene oturtun. Gelirinizi ve harcamalarınızı net biçimde tespit edin. Yeni gelir kapıları keşfederek para kazanmanın hazzını yaşayın.

“Hayır” demeyi bilmek

Başka insanların taleplerine her zaman onay verirseniz bir süre sonra silik bir kişi haline gelirsiniz. Bu nedenle hoşunuza gitmeyen veya benimsemediğiniz bir durum söz konusu ise “hayır” demeyi bilin!

Bakımlı, şık ve sağlıklı…

Dış görünüşüne önem ver. Her zaman bakımlı ve şık ol. Dış görünüşünün güzel olması hem senin kendin hakkındaki yargılarını hem de başkalarının senin hakkındaki görüşlerini büyük ölçüde etkilediğini bil.

Sağlığını da ihmal etme. Sağlık sorunlarının tüm yaşamı olumsuz etkilediğini hatırından çıkarma. Sağlıklı bir yaşamın aynı zamanda mutlu bir yaşam olduğunu unutma!

 “Başarılarım” listesi

Daha önceki dönemlerde ulaştığınız küçük-büyük tüm başarılarınızı bir liste halinde yazın ve bu listeyi sıkça okuyun. Geçmişiniz, sahip olduğunuz yetenekler hakkında önemli ipuçları vererek özgüven tazelemenizi sağlayacaktır.

Uykuda geçirilen saatler “boş zaman” değildir

İnsan psikolojisi üzerinde derin etkilere sahip olan uyku düzeninizi belli standartlara bağlayın. Her gün ihtiyaç duyulduğu kadar uyuyun. Eğer ruhen ve bedenen güçlü bir şekilde yaşamda hak ettiğiniz yere ulaşmak istiyorsanız uykunuzdan asla feragat etmemelisiniz.

İlginizi Çekebilir: Çekingenlikten Kurtulma Yöntemleri 

Sosyal ortamdan uzak kalmayın!

Kendini geliştirmek ve hayatta arzuladığı yere ulaşmak için gayret göstermeye başladığın anda seni çepeçevre saran sosyal ortamın varlığını kabul et.

İnsanın aile, arkadaş ve iş çevresi ile birlikte geniş bir halkanın parçası olduğunu bil ve ona göre strateji geliştir!

Güzel yaşa, sağlıklı beslen!

Kendini geliştirmek istiyorsan öncelikle hayatı kaliteli şekilde yaşaman gerektiğini bilmelisin.

İmkanlar ölçüsünde yemeklerin en güzelini, kıyafetlerin en yakışanlarını ve yaşanacak en lüks evi hedefle. Sen yaşam standartlarını ne kadar yüksek tutarsan yaşam da sana o yüksek standartlara uygun fırsatlar sunacaktır.

“Daha sonra” deme, “şimdi” de!

Yapman gereken bir şey varsa erteleme, harekete geçmek için daha fazla oyalanma!

Ertelemenin aslında yapmamak olduğunu bil. Eğer bir şeyin vakti henüz gelmemişse sabırlı davranıp belli bir süre erteleyebilirsin. Ancak ortada ciddi bir engel yokken üşengeç davranıp “Daha sonra yaparım.” mantığına sığınırsan hiçbir şey yapamazsın.

Spor ve egzersiz

Spor yapmayı hayatının bir parçası haline getir. Bedenini her zaman dinç ve diri tut.

Herhangi bir spor dalını aktif olarak yapabilecek şartlara sahip değilsen mutlaka günlük hafif egzersizler yap. Bedenin üzerinde yapacağın bu olumlu değişikliklerin hayata bakış açın üzerinde tahmin ettiğinden daha etkili olduğunu bil.

Olayları basitleştirerek çözmeye çalış!

Sorunlar baş gösterdiğinde ayrıntılara takılıp meseleyi çözümsüz hale getirme. Yaşananları birkaç kelimeyle özetle ve basit düşünmenin her zaman çözüm yolunda daha faydalı olduğunu keşfet!

Dinlenmeyi bil!

Boş zamanlarını en etkili dinlenme vakitleri olarak ayarla. Hayat koşuşturması içinde bazen küçük molalar vermen gerektiğini unutma. Belli aralıklarla tatil yapmanın insan için önemli zorunluluklardan biri olduğunu hesaba kat!

Risk almaktan korkma!

Hayatta hiçbir iş risksiz değildir. Eğer riske girmeyi göze alamazsan yeni ve farklı hiçbir şey yaşayamazsın.

Tedbirli olmak ile cesur olmak arasındaki dengeyi tuttur. Ancak daha güzel bir yaşama ulaşmak istiyorsan belli risklere girmekten çekilmemelisin!

Özgüven kazanma yöntemlerini öğren!

Kendini geliştirme konusunda en etkili yol özgüven kazanma yöntemlerini bilmektir. Özgüvene sahip bireylerin hayatın her alanında daha başarılı ve daha mutlu olmaları tesadüf değildir.

İşte bu gerçekten hareketle sevgili okurlarımıza özgüven kazanma taktiklerini öğrenmelerini tavsiye ediyoruz. Bu konuda Özgüvenin Temel Dinamikleri adlı eser çok olumlu sonuçların alınmasını sağlayacaktır.

Özgüvenin Temel Dinamikleri adlı setteki tüm kitapları hemen indirip okumak için tıklayınız

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.