10 Etkili Motivasyon Kazanma Taktiği

Sorunları açık ve anlaşılır biçimde ortaya koyun!

Hayatta karşınıza çıkan sorunları birkaç kelimeyle özetleyin. Çok fazla detaya girmeyin. Olayların özünü kavrayın ve gerçek sebepler üzerinde durun.

Ancak çözüm yolları söz konusu olduğunda hiçbir zaman tek bir alternatif üzerinde odaklanmayın. Her zaman elinizin altında birden fazla seçenek olsun. Ancak söz konusu bu seçeneklerden size en mantıklı geleni ile harekete geçmeniz daha isabetli olacaktır.

Asla erteleme!

“Ertelemek yapmamaktır” görüşünü benimseyin ve harekete geçmek için zaman kaybetmeyin. “Daha sonra…” mantığı ile olaylara yaklaştığınız zaman söz konusu işi yapmama ihtimalinizin çok yükseldiğini bilmelisiniz.

Hemen harekete geçmek kişiyi tereddütten kurtarır ve bir anda yüksek düzeyde motivasyon kazanmasını sağlar.

Hemen harekete geçmek, aceleyle karar vermek anlamına gelmez. Burada kastedilen şey şartlar uygun olduğunda daha fazla oyalanmamak ve aktif olarak yaşamını değiştirebilmektir.

 “Mutluluk ve üzüntü sarkacı”nın gerçekliğini kabul edin!

Mutlu olduğumuz dönemlerde yüksek motivasyona sahip olup üzüldüğümüz dönemlerde tamamen zayıf bir karaktere bürünmek doğru değildir.

Unutmayın ki yaşam her zaman mutluluk vaat etmez. Bazen sıkıntılar ve hüzün de yaşamımızın bir parçası olur.

Motivasyon sahibi bir insan olup hayatını başarılar üzerine kurmak isteyen bir insan yaşam kendisine ne sunarsa sunsun içindeki iradeyi ve azmi köreltmemelidir. Sıkıntılı dönemlerde de mutlu günlerdeki gibi kendisini güçlü ve iradeli hissetmelidir.

Her iş için ön hazırlık yapmayı alışkanlık haline getirin!

İş yerinde, okulda hatta özel hayatla ilgili meselelerde mutlaka ön hazırlık yapın. Çünkü bir konuda ön hazırlık yapmanız kendinize olan güveninizi arttıracaktır.

Tiyatro sahnesine çıkan oyuncuların rollerini büyük bir özgüvenle yerine getirmelerinin tek sebebi oyun öncesinde defalarca prova yapmış olmalarıdır.

Siz de hayatınızdaki önemli mevzularda ciddi ön hazırlıklar yapın. Yaptığınız bu hazırlıklar sizi diğer insanlara göre daha avantajlı kılacak ve yüksek bir motivasyonla hareket etmenizi sağlayacaktır.

Bencilliğin gücünü keşfedin!

Bencilliğin onurlu insanlara ait bir davranış olmadığı toplum tarafından yaygın olarak kabul edilmektedir.

Halbuki bir kişinin belli dozda bencil olması karakter gelişimi açısından son derece önemlidir.

Kendinizi sevmekle işe başlayın. Kendi güvenliğinizi ve rahatınızı temel önceliğiniz haline getirin. Sahip olduğunuz bu hafif bencilliğin sizi “daha güzel bir yaşam” yolunda güçlü biçimde motive ettiğini fark etmeniz fazla zaman almayacaktır.

Başkalarına fikir danışın ama kendi iradenizle karar verin!

Bilgisine ve hayat deneyimine güvendiğiniz insanların fikirlerinden faydalanın. Onların bakış açısının ufkunuzu genişlettiğini kısa sürede anlayacaksınız.

Ancak her ne kadar başka insanların görüşlerine saygı duyup bunlardan faydalansanız da son kararı her zaman kendiniz vermelisiniz.

Kendi hayatınızla ilgili kararları verme iradesini gösterdiğiniz zaman özgüvenle yaşamayı öğrenirsiniz ve yüksek motivasyona sahip olursunuz.

İlginizi Çekebilir: 10 Adımda Özgüven Nasıl Kazanılır?

Gerçek anlamda dinlenmek…

Motivasyon kazanma ile ilgili günlük hayat pratiklerinden belki de en önemlisi dinlenmeyi bilmektir.

Bazı insanlar yıllarca çalıştıkları halde bir gün dahi dinlenememişlerdir.

Burada kastettiğimiz dinlenme hafta sonu tatillerinde evde tembellik yapmak, bazı günler öğlen vakitlerine kadar uyumak veya bir otelde zaman geçirmek değidir.

Dinlenmeden kastedilen şey bir kişinin stresten uzak zaman geçirmesi, kendisiyle yüzleşmesi, kendi ruhunu dinleyip gerçek anlamda yaşadığının farkına varmasıdır.

Geçmiş başarılarını hatırla, gelecekle ilgili hayallerini düşün!

Geçmişteki başarılarınızın küçük bir listesini hazırlayın. Bu listeye sık sık bakarak gücünüzün ve yeteneklerinizin farkına varın.

Gelecekte yapmak istediğiniz şeylerin de bir listesini yaparak bunları nasıl ve ne zaman yapacağınız konusunda kısa notlar tutun. Alacağınız bu notlar aslında basit bir yazıp çizme çabasından çok daha öte anlamlar ifade eder. Çünkü geçmişi ve geleceği ile ilgili durumlar için eline kalem alan kişi zaten güçlü biçimde motive olmaya hazır demektir.

Birkaç dakikalık hafif egzersiz biçiminde olsa dahi spor yapmayı asla ihmal etmeyin!

Motivasyon sahibi olmak büyük ölçüde zihinsel bir faaliyettir. Ancak bedensel yapımızın ve zihinsel durumumuzun birbirini karşılıklı biçimde etkilediğini de unutmayın.

Motivasyon sahibi olmak, özgüven kazanmak  ve hayat algısını değiştirmek isteyen kişi mutlaka her gün spor yapmalıdır.

Eğer kişi herhangi bir spor dalını aktif olarak icra edecek imkana sahip değilse en azından ev içinde birkaç dakikalık küçük egzersiz çalışmaları ile vücudunu diri ve güçlü tutmayı bilmelidir.

Bilinçaltının nasıl çalıştığını öğren ve motivasyon kazanmanın bilimsel metotlarını uygula!

Motivasyon kazanma çalışmaları da diğer tüm psikolojik durumlar gibi bilgi gerektiren süreçlerdir. Motivasyon sahibi olmak istiyorsanız bu konuda yeterli bilgi sahibi olmalısınız.

İşte tam da bu noktada sevgili okurlarımıza başarılı bir kaynak tavsiye ederek yazımızı noktalamak istiyoruz.

Özgüvenin Temel Dinamikleri adlı eser ile bilinçaltının çalışma ilkelerini öğrenecek ve onlarca farklı özgüven kazanma taktiğini uygulayabileceksiniz. Eseri hemen indirip okumak için tıklayınız

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.