10 Adımda Özgüven Nasıl Kazanılır?

Özgüven kazanma yolunda pratik taktikler

Özgüven sahibi olmak günümüzde artık bir tercih değil, aksine bir zorunluluk. Tüm insanları sıradanlaştırmak için yoğun bir baskının olduğu günümüzde “var olabilmek için” özgüven sahibi olmak şart.

Özgüven sahibi olmak, yaşamı farkındalık içinde sürdürmek ve aktif biçimde hayatın tüm güzelliklerine dokunabilmektir. Yani her şeyden önce mutluluğun kapılarını aralamaktır.

Peki özgüven nasıl kazanılır? Hangi yöntemleri denersem kendime olan güveni yükseltirim?

Yanıtları sizler için araştırdık ve birbirinden etkili 10 taktik sunduk. İşte özgüven kazanma yolunda birbirinden etkili taktikler

Bencil davranmanın aslında çok da kötü olmadığını öğren!

Gereğinden fazla özverili olmak insanın kişiliğine çok büyük zararlar verir. Elbette ki fedakarlık, vefa ve yardımlaşma gibi duygular insanları özel kılmaktadır. Ancak kişinin kendisini düşünüp biraz bencil davranması da kişiliğin gelişimi açısından gereklidir.

“Başka insanlar için yaşamını düzenlemek” ile “kendisi için yaşamak” arasındaki denge uygun biçimde kurulmalıdır. Özgüven kazanmak isteyen kişi, kendisini yaşamın merkezine almalı ve şahsını öne çıkarmayı bilmelidir.

Hayatınıza girecek insanları titizlikle seçin!

Özgüveni olmayan, hayata umutsuz gözlerle bakan ve size güvenmeyen insanlardan uzak durun. Çünkü bu tür insanlar özgüven eksikliğinizi arttırırlar.

Olumlu düşüncelere sahip kişilerle daha fazla zaman geçirmeniz sizin de olumlu fikirlere sahip olmanızı sağlayacaktır.

Arkadaşlarınız içinde böylesine bir seçme yapıp olumlu karakterlerle birlikte olurken yeni arkadaşlar da bulmaya çalışın. Yeni arkadaşlarla tanışmak kişinin ufkunu açar ve hayata daha farklı pencerelerden bakmasına yardımcı olur.

“Sonra” deme “şimdi” de!

Herhangi bir şeyi ertelemek aslında yapmamak demektir. Özgüven eksikliği taşıyan insanlar çok farklı bir hayat yaşayacakları konusunda çeşitli hayaller kurarlar. Ancak kurdukları hayaller her zaman gelecekte yaşamayı planladıkları şeylerle ilgilidir. Tabii söz konusu güzel günlerin(!)  hiçbir zaman yaşanmayacağı da apaçık ortadadır.

Özgüven kazanmak isteyen kişi tasarladığı şeyleri hayata geçirmek için ileri bir tarihe randevular vermemelidir. “Daha sonra yaparım…” mantığı bir tarafa bırakılmalı ve “Hemen şimdi!” görüşünün yaşam gerçeklerine daha uygun olduğu asla unutulmamalıdır.

Ayrıntılarda kaybolma, basit düşün!

Hayatta başarıyı yakalamış ve mutluluğa ulaşmış insanlara bakıldığında çok karmaşık düşünmedikleri ve birkaç cümleyle özetlenebilecek basit bir mantığa göre hareket ettikleri ortaya çıkmaktadır.

Hayat çok karmaşık bir alan olabilir. Ancak hayatı yaşarken karmaşık düşünmemek ve mümkün olduğu kadar her şeyi basite indirgemek çok daha isabetli olacaktır.

İnsanlardan kaçma! Sosyal fobinin tuzağına düşme!

Özgüven kaybı insanlardan kaçma eğilimini yani sosyal fobiyi de beraberinde getirir. Özgüvenden yoksun insanların neredeyse tamamı toplumdan kendisini soyutlar ve insanlar içinde bulunmaktan rahatsız olur.

Özgüven kazanmaya gayret eden kişi de aksine bir süreci takip ederek toplum içinde devamlı bulunmaya gayret etmelidir. Toplumsal ilişkiler içinde kendi kişiliğini yeniden oluşturmak, hızlı ve etkili sonuçlar alınmasını sağlamaktadır.

İlginizi Çekebilir: Utangaçlık Nasıl Yenilir?

Size para kazandıracak yeni alanlar keşfedin!

Maddi yönden rahat bir yaşam sürdürmek veya ortalamadan fazla gelire sahip olmak kişinin özgüveninin yüksek olmasına yardımcı olur. Yapılan pek çok araştırmada maddi sıkıntılar ile özgüven eksikliği arasında yakın ilişkiler tespit edilmiştir.

Kişinin yeterli miktarda para kazanması ona başarma duygusu tattırır ve kendisine güven duymasını temin eder.

Durağan değil aktif bir yaşam tercih edin!

Hem bedensel hem de zihinsel olarak aktif bir yaşam tercih edin. Durağan yaşam biçiminin insan ruhuna uygun olmadığının bilincine varın ve hayatınızı dinamizm üzerine kurun.

En sıradan günlük aktiviteleri bile yaparken pratik bir şekilde hareket edin. Karar verdikten sonra hemen harekete geçin. Bu tarzda aktif şekilde davrandığınız zaman ne kadar üretken bir kişi olduğunuzun farkına varacak ve özgüveninizi yükselteceksiniz.

Sahip olduğunuz şeyler hakkında hayali kurgular yapmak yerine gerçekçi değerlendirmeler yapın!

Yaşınız, dış görünüşünüz, eğitim seviyeniz, maddi durumunuz ve sosyal çevreniz hakkında kendinize asla yalan söylemeyin. Hayatınız her nasılsa öyledir ve siz başka türlü düşünerek yaşadığınız gerçekleri değiştiremezsiniz. Bu nedenle yapmanız gereken ilk şey hayatınızı olduğu gibi kabul etmektir.

Sahip olduğunuz ve olmadığınız her şeyi gerçekçi biçimde kabul ettikten sonra artık yeni bir yaşama adım atabilirsiniz. Özgüven kazanmanız önündeki ilk büyük engelin zihindeki yanlış kurgular olduğunu bilin ve gerçekçi bir yaklaşımla hedeflediğiniz yeni yaşama yol alın!

Risk almaktan korkmayın, cesur davrandıkça özgüveninizin artacağını bilin!

Eğer hayatta hiçbir risk almayacaksınız hiçbir şey yaşamayacaksınız demektir. Çünkü yaşamda atılan her adım büyük ya da küçük bir risk taşır.

Cesur davranışlar sergileyin, risk almaktan korkmayın. Sonuçların olumlu ya da olumsuz olması üzerinde çok fazla düşünüp özgüveninizi zedelemeyin. Unutmayın ki sonuç her ne olursa olsun siz harekete geçme kararını vererek zaten en büyük cesareti göstermiş bulunuyorsunuz.

Yeni hobiler deneyerek hayattan zevk almaya çalışın!

Hayat sadece sorumlulukların alınıp görevlerin yerine getirildiği bir alan değildir. Eğer yaşam sadece görevlerden ve zorunlu işlerden ibaret olsaydı dünya koca bir zindana dönerdi.

Halbuki yaşam mutluluğun da çok rahat yakalanabileceği bir alandır. Siz de yeni hobiler edinerek mutlu olmanın kapılarını zorlamalısınız.

Önemli bir tavsiye

Yazımızı noktalamadan önce özgüven kazanma yolunda çok işinize yarayacak harika bir eser tavsiye etmek istiyoruz.

Özgüvenin Temel Dinamikleri adlı eser okurlardan çok olumlu yorumlar almaktadır ve sizin hayatınızda da güzel gelişmelerin yaşanmasını sağlayacaktır.

Ana kitabı ve tüm ek kitaplarını hemen indirmek için tıklayınız

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.